Среда, 07 Февруари 2018   
Австралиско македонскиот театар од Сиднеј организира Гала вечер

Австралиско македонскиот театар од Сиднеј во сабота 24 февруари со почеток во 19 часот во просториите на Hurstville Civic Theatre, MacMahon Street, Hurstville ја организира традиционалната Гала вечер при што ќе се доделат награди за глума и театарска уметност под име Александар Македонски.

Наградите се поделени во следните категории, и тоа: Награда за најдобар дебитант; Награда за најдобра женска придружна улога; Награда за најдобра машка придружна улога; Награда за најдобра женска улога; Награда за најдобра машка улога; Награда по избор на публиката како и Награда за животно дело. Наградата Александар Македонски исто ќе им се додели и на индивидуалец и организација кои ја негуваат и промовираат македонската култура во Австралија.

На оваа Гала вечер премиерно ќе се изведе монодрамата КАМЕНОТ ОД РОБИ од Душан Ристевски во режија на Стефо Нанцу, а во изведба на Валентина Апостоловска и Антонио Нешковски. Членовите на Македонскиот театар: Гордана Милошевска, Владо Сазданов, Јаворка Котевска и Татјана Нешковска ќе настапат со посебни комични изведби.

Ансамблот Илинден ќе настапи со музичко - забавна програма со традиционални македонски музички бисери.

Ќе се направи промоција на ДВД од драмските продукции Изненадувачка забава и Сонце мое.

На крајот на вечерта ќе следи богата македонска традиционална закуска и освежителни пијалоци.

Влезот е бесплатен и сите сте добредојдени.

********

The Theatre has been awarded with:
* 2015 Australian Multicultural Marketing Award for Arts and Culture
* 2015 Prestigious Award for promoting Macedonian culture by the President of Macedonia

Театарот е добитник на:
* Повелба на Република Македонија од претседателот на Македонија
* Национална австралиска награда за уметност и култура

*******

Theatre-Announcement--Awards2017

 

На прво место

News image

Четвртиот Илинден ќе биде денот кога Македонија ќе се повлече од т. н. преговори за името

ОМД: “Четвртиот Илинден” ќе биде денот кога Македонија ќе се повлече од т. н. преговори за името

Историја

News image

Македонската емиграција во Швајцарија со широка акција за самостојна Македонија

„Чест ми е да го известам Господинот Министер дека на 12 тек. месец во Женева било одржано едно собр...

Иселеници

News image

Илинденски поздрави од „Св. Ѓорѓи“ од Мелбурн, Викторија во 1983 година (35)

Од илинденските свечености и академијата на Македонската...

Култура и туризам

News image

Христијанството во Преспа

Македонскиот народ во неговата долговековна борба за своја сопствена држава, за национална и за култ...

Фељтон

News image

Александар Македонски (32)

Хиероглифските текстови сведочат дека Александар Македонски ги носел традиционално к...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.