Среда, 21 Февруари 2018   
Голем протест на МАКЕДОНЦИТЕ во Канбера, Австралија

protest-kambera-1

Жаклина Михајлова

На протестот присуствува околу 5000 преставници на македонските заедници од Канбера, Квинбијан, Сиднеј, Мелбурн, Перт, Волонгонг, Њукастел, Аделаид и од други градови во Австралија.

Македонците сите заедно, сложно, гласно и јасно порачаа дека треба да се прекине со разнебитувањето на Македонија, на македонскиот јазик и македонскиот идентитет.

protest-kambera-2

„Денеска сме собрани овде,пред Амбасадата на Република Македонија во Канбера, Австралија, за да го покажеме нашето заедништво и единство, нашата цврстина како Македонци, со единствена цел- да ги промовираме интересите на Македонците, да се изјасниме за нашите човекови права, овде сме за да бидеме чуени, да се чуе нашиот глас!“, истакнаа водителите на програмата Стивен Каранфиловски и Жаклина Михајлова.

На собирот говореа: Стивен Каранфиловски, Жаклина Михајлова, Елизабета Богдановска, Петре Крстевски, Сузана Митева, Жарко Петрески и Роза Томеска.

protest-kambera-3

Од собирот беше испратена Декларација до Претседателот на Република Македонија, до пратениците во Парламентот во Македонија и до Владата на Република Македонија. Преставници на македонската заедница го посетија Амбасадорот на Македонија во Австралија, Господинот Веле Трпевски и му ја предадоа Декларацијата,која тој, официјално, по  дипломатски пат ќе ја проследи во Македонија.

Во Декларацијата македонската заедница од Австралија, детално беа поставени барања до Претседателот, Собранието и Владата на Македонија, со кои, меѓу другото, се бара безусловно да се прекинат разговорите и преговорите за името на државата, да се отфрли законот за употреба на јазиците, со кој што се редефинира унитарноста и државноста на Македонија, да се ослободат од затвор и притвор сите осудени од случувањата на 27 април 2017,  да се укине притворот за Едмонд Темелко, градоначалник на Општина Пустец. Македонците  од Австралија, побараа македонските епископи да го повлечат барањето за прифаќање на Бугарската црква за мајка црква, зашто тоа е не канонско и е антиисториско.

protest-kambera-4

„ Ние, Македонците во Австралија, ќе ги користиме сите дозволиви средства, секогаш, секаде и пред секого, за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата!“ , потенцираа македонците во Декларацијата испратена од овој протест.

На собирот беше најавено дека следниот голем протест, како дел од светскиот протест на Македонците, ќе се одржи во Сиднеј, на 4-ти март. Тој ден ќе се одржат истовремено протести во поголемите градови во светот !

protest-kambera-5

Се очекува на улиците во  центарот на Сиднеј да масовно да излезат Македонците, кои ќе го дигнат својот глас за своите елементарни човечки права! Бидете и вие дел од овој Протест!

 

На прво место

News image

Владата мора да одговори колку пари годишно троши за советниците на Заев?

Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на гра...

Историја

News image

Привремена влада на Македонија – Единство создадена 1880 г.

Привремената влада на Македонија - Единство е политичка институција на народот во Македонија. Владат...

Иселеници

News image

ВОЛИНЦИ ЈА ОДРЖАА ХУМАНИТАРНАТА ВЕЧЕР

Во саботата, на 10-ти ноември, во прекрасните простории од...

Култура и туризам

News image

ИМПРЕСИВНИ ЦРТЕЖИ НА КАРПАТА „ЦРВЕНИЦА“ КАЈ СЕЛОТО ЛОПАТИЦА, ПРИЛЕПСКО

На околу 1 км западно од селото Лопатица, Прилепско, во подножјето на Селечка Планина, јужно од врво...

Фељтон

News image

Александар Македонски (58)

Во наредните продолженија ќе се обидеме преку порталот „Македонска нација“ да го п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.