Среда, 27 Јуни 2018   
Претседателе Иванов, продолжете да го браните нашето достоинство

mldgp

До: Ѓорѓе Иванов,

претседател на Република Македонија

Почитувани Иванов,

Ви се обраќаме од името на членовите на нашата Асоцијација која делува во Австралија 40 години. Исто преку ова писмо го споделуваме мислењето на сите Македонци од дијаспората кои сакаат македонската држава и нација да има иднина и просперитет.

Како прво Ви честитаме што ги штитите правата и интересите на македонската нација. За нас вие сте заштитник на Уставот и столбот на македонската Република и поради тоа вас ви се обраќаме со цел да ве подржиме во вашата одлука да не го потпишувате предавничкиот договор на премиерот Заев и министерот за надворешни работи Димитров кој е против уставен и против барањата на Македонците.

Како што знаете, Дијаспората во моментот нема политички преставник во парламентот и не постои невладина организација која ќе застане зад нашите барања и да влијае врз одлуките на владините тела или политичките партии кои ја носат државата во пропаст.

Дијаспората пати од сите Владини несовесни одлуки и дискриминаторски потези кои негативно се одразуваат на нашиот идентитет и иднина без разлика каде живееме. Преспанскиот договор за нас како нација е срамен и понижувачки. Овде во Австралија, македонската Влада и политичарите се исмејувани, а македонскиот народ се потценува и прикажува дека е глупав што дозволува да биде воден како стока во бездна од која нема враќање. Владата го сече коренот од кој што живее нашата нација, без тој корен ние нема да постоиме.

Претседателе Иванов, нас не ни треба влез во ЕУ која е трула и се распаѓа или зачленување во НАТО, а да сме понижени и уништени како држава и како народ.

Затоа апелираме до вас и до сите прогресивни сили во Македонија кои ги почитуваат историските постигнувања, македонската култура и јазик, да продолжете да го браните нашето достоинство и не заштитите од продадените души, како Заев и Димитров, кои ја уништуваат македонската нација.

Со особена почит и со надеж дека ќе продолжете да ги штитите интересите на сите Македонци без разлика каде живеат.

Од името на членовите,

Претседател

Душан Ристевски

Macedonian Literary Association “Grigor Prlichev”

Македонско Литературно Друштво „Григор Прличев“

P.O. Box 227 Rockdale NSW 2216 - Australia

 

На прво место

News image

Џејсон Мико: „Мир и помирување” нема да се случи поради Преспанскиот договор..!

Џејсон Мико: „Мир и помирување” нема да се случи поради Преспанскиот договор..!

Историја

News image

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Иселеници

News image

Анализа на ОМД: Од „Конечна Спогодба“ до „Failed State“ во 10 чекори

Десет причини зошто Република Македонија отстапува од си...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (11)

ЕДЕН ДЕН СО КРАЛИЦА НА ПЕСНАТА  ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА - II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (72)

МЕШАЊЕ НА РАЗЛИЧНИТЕ КУЛТУРИ, РЕЛИГИИ И НАЦИИ НА НАРОДИТЕ ОД ЗАПАД И ОД ИСТОК

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.