Среда, 07 Ноември 2018   
Претставници на македонската дијаспора во Франција писмено се обратија до пратеничката Лилјана Танги

francija

Претставници на македонската дијаспора во Франција писмено се обратија до пратеничката Лилјана Танги  член на Француско-македонската група за пријателство во  Француското Национално собрание

Европското  лидерство и  преземање одговорност

Почитувана пратеничке Лилјана Танги  член на Француско-македонската група за пријателство во  Француското Национално собрание

Со големо внимание го следевме ставот на претседателот на Републиката, г-дин Емануел МАКРОН, како и на претставниците на ЛРЕМ ( La République en marche LREM) , во врска со референдумот во Македонија.
Ние, претставници на македонската дијаспора во Франција, ги искажуваме нашите стравови за името на нашата матична земја.

Преспанскиот договор од  јуни 2018 година за името "Северна Македонија", потпишан од Гркот Ципрас и Македонецот Заев, има за цел да ја уништи македонската нација. Промената на името  пред сè е негација на македонскиот идентитет, што не е споменато никаде во Договорот како такво. Македонската етничка група исчезнува. "Македонец" станува само граѓански субјект на "Северна Македонија". Македонскиот народ до сега  како конститутивен народ на  Македонија повеќе не постои. Во договорот нејзината историја не постои. Само "државјанство" е македонско : државјанин на Република Северна Македонија; тоа ќе биде така на пасошот и другите  официјални документи.  Македонската држава повеќе не е национална држава, туку само вештачка држава.

Република Македонија, признаена  повеќе од 137 земји, пред  портите на Европа и НАТО сé уште е предмет на европско и хеленско лобирање.

Ние сме сведоци на западната дезинформација, (80% од македонското население гласаше за додека само 35% од населението се изјасни ).

Додека нашата  должност нè потсетува на нашите предци паднати во одбрана за нашата слобода  во текот на Првата светска војна, и на крајот на идните европски избори, би сакале да разговараме со нашата бикултурна  пратеничка , задолжена за односи со Западен Балкан.

Популизмот, национализмот и екстремизмот се пробиваат во Европа, колективниот интерес и европската конструкција мора да преовладуваат со намалување на македонскиот јазол , оставајќи го самоопределувањето на еден народ , на тој начин ќе се смири 27 годишниот конфликт и раздор.

Во отсуство на одговорност и европско лидерство од страна на нашите европски лидери, европскиот модел се деконструира и расчленува!

Убедени, хуманистички и мирољубиви Европејци, посветени на европската културна разновидност, ние Франко-Македонците повлекуваме алармно ѕвонче пред  незамисливото, односно нови војни во Европа.

Европската Унија  има клучна одговорност да го забрза овој процес и да остане целосно ангажирана во почитувањето на вредностите на Европската Унија, почитувајќи го суверенитетот и институциите на Република Македонија.

Уверени  дека ќе го земете ова барање во предвид, Ве молиме да  го прифатите, нашето највиско внимание.

 

Историја

News image

Крстоносците од Првиот крстоносен поход во Македонија

Крстоносците од Првиот крстоносен поход во Македонија

Иселеници

News image

ПРЕМИЕРНО ПРИКАЖУВАЊЕ НА ФИЛМОТ „РУГАЊЕ СО ХРИСТОС“ ВО ТОРОНТО

ПРЕМИЕРНО ПРИКАЖУВАЊЕ НА ФИЛМОТ „РУГАЊЕ СО ХРИСТОС“ ВО Т...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (16)

ЕСМА РЕЏЕПОВА ВО ЕМИСИЈАТА „МИКРОФОНОТ Е ВАШ“ И ПОТОА

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (2)

ГЕОГРАФСКИ КАРАКТЕРИСТИКИ НА БАЛКАНОТ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.