Четврток, 15 Ноември 2018   
ВОЛИНЦИ ЈА ОДРЖАА ХУМАНИТАРНАТА ВЕЧЕР

volino1

Во саботата, на 10-ти ноември, во прекрасните простории од Спортскиот центар во Рогдаел, Сиднеј, Волинци ја одржаа Хуманитарната вечер, чии профит е наменет за изградба на Заштитна ограда околу црквата Св. Богородица во с. Волино, Охридско.

Нешто од билетите, нешто од лотаријата, а повеќе од доброволниот паричен влог на луѓето, собраните парични сретства деновиве ќе им бидат испратени на овластените лица во Волино.

Да напомнеме дека иконата од светицата Света Богородица која ни ја пратија од Волино, на јавно наддавање, за 500 долари ја купи Ѓорѓи Николоски од Грингила.

volino2

Им благодариме на медиумите кои ја објавуваа рекламната порака, а и на музичарите од ВИС „Китка“ кои без хонорар не забавуваа до раните утрински часови.

Присутните ги поздрави добро познатиот волински поет Иван Трпоски, а членовите на одборот: Страше Чалдрмоски, Ристе Николоски, Симон Велјаноски, Габриела Трајаноска и Тодор Николоски успешно ја извршија нивната задача.

 

Историја

News image

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Иселеници

News image

Анализа на ОМД: Од „Конечна Спогодба“ до „Failed State“ во 10 чекори

Десет причини зошто Република Македонија отстапува од си...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (11)

ЕДЕН ДЕН СО КРАЛИЦА НА ПЕСНАТА  ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА - II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (72)

МЕШАЊЕ НА РАЗЛИЧНИТЕ КУЛТУРИ, РЕЛИГИИ И НАЦИИ НА НАРОДИТЕ ОД ЗАПАД И ОД ИСТОК

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.