Среда, 12 Декември 2018   
СЕ ОДРЖА КОНФЕРЕНЦИЈАТА НА СОВЕТОТ НА МАКЕДОНСКАТА ЗАЕДНИЦА ЗА НОВ ЈУЖЕН ВЕЛС ВО СИДНЕЈ

KONFERNCIJA 1

Во сабота 8.12.2018 година во просториите од Рецепцијата на Долтон Хаус во Силванија (Сиднеј) се одржа Првата официјална конференција на водачите од македонската заедница на Нов Јужен Велс. Конференцијата ја отвори Претседавачот на Македонската заедница за Нов Јужен Велс, Џошуа Шерман, кој ги поздрави присутните делегати и им посака топло добредојде. По неговиот воведен говор, на говорницата, присутните ги поздравија и специјалните гости од Австралиската јавност John Barilaro, Khris Gambijan и Lesley Dalton.

Во дискусијата, делегатите, по групи писмено се изјаснуваа на прашањата:  што има заедницата и што нејзе и треба? После тоа се премина на консултации – што може Советот да направи за во краток период барањата да се остваруваат, секако со помош на нашите бизнисмени и политичките пријатели.KONFERENCIJA 2

Оваа Конференција беше убав собир за дружба, особено за младите, за идните наши генерации кои иако комуникациите ги одржуваа на англиски јазик се гледа дека се спремни македонската заедница да ја сочуваат од изчезнување од овој мултиетничко-австралиски мозаик.KNFERENCIJA 3

Присутните беа послужени со коктел закуска и убаво припремен кулинарски ручек. На сите делегати им беа доделени благодарници за нивното присуство и позитивната заложба за напредок на македонската заедница во овој прекрасен простор од Австралија.     

Иван Трпоски

 

 

На прво место

Иселеници

News image

31 годинишно постoење на Фондацијата „Петар Стаматов“ (6)

МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ – САД

Култура и туризам

News image

МОЈА АНТОЛОГИЈА

 Проф. д-р. Марко Китевски Меѓу македонските лирски народни песни љубовните заземаат водечко м...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (18)

ТЕСАЛИСКОТО ПЛЕМЕ ТИРОИ -  II ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.