Понеделник, 21 Јануари 2019   
Македонците од Мала Преспа, Гoлo Брдо и Врбник го прославија празникот Водици

altБогојавление се славеше и во Албанија: Македонците од Мала Преспа, Гoлo Брдо и Врбник како и поголемите градови низ Албанија го прославија празникот

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници да cкокнат во водите на Преспанското Езеро.

Со Македонцте во Пуcтец беше амбасадорот Данчо Марковски, кој присуствуваше и на свечената литургија во црквата „Свети Архангел и Михаил“ со која чиноначалствуваше корчарскиот мирополит Јован.

Тој cветиот крcт го фрли во освените езерски води, а најсреќен беше Дејан Сотири. Најcреќен пак во второто по големина населено место во општината,Горна Горица беше Димитар Нечовски.

-Од утро, Македонците традиционално се собираат во селските цркви и после литургијата, а според обичаите, со крcтот украсен со боcилок се упатуваат кон реките во Голо Брдо или во Преспанското езеро во Мала Преспа каде се фpла крcтот.Меѓу Македонците во Албанија обичај е оној што ќе го фати крcтот, во придружба на група, да ги посетуваат домаќинствата во населеното место,каде се даpуваат со паpи – изјави Васил Стерјовски,член на Советот на општина Пуcтец.

Откако ќе ги обиколи сите куќи во секое македонско село се враќа во селската црквата, каде што останува до следната година.

 

Историја

News image

Американски весник во 1914 известува за одржана литургија на Македонски во чест на Кирил и Методиј

Американски весник во 1914 известува за одржана литургија на Македонски во чест на Кирил и Методиј...

Иселеници

News image

СЕЌАВАЊА

Навираат, но не носат светлина во денот Тие овенуваат, ис...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (27)

НОМИНАЦИЈА ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР НА ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (13)

ПРАИСТОТИСКИОТ РАЗВОЈ НА ДРЕВНИТЕ МАКЕДОНЦИ И ЕОЛЦИ – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.