Среда, 13 Февруари 2019   
ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ ВО СИДНЕЈ

Prlicev

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј во својата истоимена Библиотека минатиот петок 8 февруари ги одржа своите традиционални Прличеви Беседи.

Со рецитирање на извадоци од поемата „Сердарот“ се отворија Беседите и присутните се присетија на златноносецот Прличев кој иако поткупуван, клеветен и омаловажуван не им подлегна на Атињаните, не си го продаде својот македонски јазик ниту својата душа – тој остана во Македонија да го предава по училиштата, припрема граматика и преведува на мајчиниот македонски јазик.

На Беседата присуствуваше долгогодишниот дописен член на Друштвото, поетесата Лилјана Стоилковска Андовска од Шведска која се престави со посветената песна на Прличев и Македонија, „По Беседата Прличева“.

Исто така поетите Иван Трпоски, Марија Александрова, Ванчо Саиловски, Перо Дамчевски – Коцин, Цане Ѓуровски и Душан Ристевски настапија со своја поезија посветена на Македонија.

Д.Р.

 

ПО БЕСЕДАТА ПРЛИЧЕВА

НЕ ПЛАЧИ, НЕ ЖАЛИ, МАЈКО НЕДО,

КРВАВИ СОЛЗИ НЕ РОНИ

СИН ТИ - ХЕРОЈ,

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО ОДМАЗДИ!

МАРИЈО, СЕСТРО БОЖЈА МИЛА 

ЗАР СОН ТИ НЕ СОНИ?

БЛАГОСЛОВИ ГИ СИТЕ ВЉУБЕНИ

СО ТВОЈАТА БОЖЈА СИЛА!

ПИСКОТНИЦИ СЕ СЛУШААТ 

ОД ГАЛИЧНИК НИЗ СВЕТОТ ЦЕЛ,

В БОЛКИ И В ЈАДОЈ СЕ ГУШАТ

ЗА СИНОВИТЕ, КУЗМАНОВИ СЛЕДБЕНИЦИ 

И ЗА КУЗМАНА -ХЕРОЈ МАКЕДОНСКИ СМЕЛ 

И ДЕН - ДЕНЕС   ЗА ПОДВИЗИТЕ

НИВНИ ХЕРОЈСКИ, СЕ СЛУША!

НЕДО, РАНЕТА ЛАВИЦА, БЕЗ РОЖБАТА ПРВА

ОСТАНИ СИЛНА ХЕРОИНА, МАКЕДОНСКА МИЛНА!

ДОСТА TАГУВАШ И БОЛЕДУВАШ ЗА ЕДИНОЦОТ ТВОЈ

СТАНИ ДА СЛУШНЕШ НЕГОДНИЦИ И ДЕНЕС ПОВТОР!

СЕПАК ОВА ВРЕМЕ Е ДРУГО, НОВО ВРЕМЕ,

СО ТЕШКИ ТОВАРИ И БРЕМЕ 

НЕПРИЈАТЕЛ НЕ СЕ ГЕГИТЕ, САМО

ТУКУ ПОЛОВИНА ОД СВЕТОВ, КЛЕТИ.

ГРИГОРЕ, СИТЕ БЛАГОДЕТ ГИ ОДБИ

ЗА ГРК ДА НЕ СТАНЕШ, ОДБРА!

НА НАРОДЕЦОТ СВОЈ ДА МУ СЛУЖИШ

СО КРВ, МЛАДОСТ И УМ, ПРОБА.

ИСТОРИЈА, САКААТ СЕГА НОВА,

НОВ НАРОД, ДРУГА НАЦИЈА ДА СКОВАТ

СО НОВ ЈАЗИК И НОВИ ЗАКОНИ

ЗА СИТЕ САМО ТЕШКИ ИНТРИГИ И ЗАКАНИ.

ДА НЕМА И ДА ОНЕМАТ ПИСКОТНИЦИ 

НАРОДЕЦОВ БЕЗ ЗЛА И КОБА ДО ВЕК ДА Е!

СЛАВА TЕБЕ, КУЗМАНЕ, НЕДО, И МАРИЈО

СЛАВА ТЕБЕ ГРИГОРЕ ПРЛИЧЕВУ!

Сиднеј, 8.02.2019

Лилјана Стоилковска Андовска

 

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ јавно прашува дали е точно дека Заев ги прифатил сите барања од бугарската држава врзани со историјата и маке

ВМРО-ДПМНЕ јавно прашува што договорил Зоран Заев и дали е точно дека ги прифатил сите барања од б...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (57)

Голем број познати личности од јавниот живот говарат за ликот и делото на Мане Јаковлески. За неко...

Иселеници

News image

ПОЕТСКАТА ПРИКАЗНА ЗА РАДА КРСТЕВСКА – ВИДИНОВСКА (5)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ ...

Култура и туризам

News image

ПОКЛОНЕНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (5)

ВЕСТИТЕ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ СПОРЕД ИТАЛИЈАНСКАТА ЛЕГЕНДА

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (21)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.