Среда, 03 Април 2019   
ОМД: Електронското гласање е единствена прифатлива промена во начинот на гласање на дијаспората

omd

ОМД: Електронското гласање е единствена прифатлива промена во начинот на гласање на дијаспората

По основ на изјавата на Претседателот на Државната Изборна Комисија (ДИК) Оливер Деркоски за потребата од промена на начинот на гласање во дијаспората, Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ја изразува својата поддршка, но единствено под услов на воведување можност за електронско гласање. Укинувањето на гласањето во градови со низок одзив поради финансиската импликација, без овозможување на алтернативно решение за процесирање на гласовите на македонските иселеници, според ОМД е обид за одземање на најголемото демократско право со кое дијаспората се стекна по долгогодишни залагања за вклученост во одлучувачките процеси на матичната земја. 

Наведувањето на слабиот одзив на дијаспората кој изнесува 1836 регистрирани гласачи, како причина за оневозможување на гласање на македонските иселеници во 15 населени места со незадоволителен број на регистрирани гласачи, според ОМД е неиздржан. Наместо да се анимираат иселениците со поедноставен начин на гласање кој е во чекор со светските практики и технологии како би се зголемил цензусот во дијаспората, покрај големиот број дневно-политички и меѓу-партиски разочарувања кои ги одвратија иселениците во намерата да го искористат своето гласачко право, државата продолжува да го оспорува и отежнува нивното право на глас. 

Со целосно разбирање за финансиската импликација на гласачкиот модел во дијаспората, ОМД потсетува дека воедно дијаспората е и најголем инвеститор во Република Македонија со 1,5 милијарди евра годишно. Како би се намалила или анулирала финансиската импликација на гласачкиот модел во дијаспората, ОМД повеќекратно ја има елаборирано потребата од воведување на можност за електронско гласање, кое воедно е содржано и во последната Стратегија за Дијаспора. 

Република Македонија има потреба од промени на начинот на гласање во дијаспората со цел логистичко поедноставување и финансиско олеснување, но не и од одземање на правото на глас на македонските иселеници, особено не во екот на претстојните претседателски избори – тврди ОМД. 

 

На прво место

News image

Мицкоски: СДСМ ќе изгуби трајно на избори

Мицкоски: СДСМ ќе изгуби трајно на избори, а ВМРО-ДПМНЕ ќе наследи намалени пензии, дупка во буџ...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (39)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (39)

Иселеници

Култура и туризам

News image

ЗА БОЖИЌ -СО ДЕЦАТА ОД МАКЕДОНИЈА И СВЕТОТ

Поетесата Марија Емилија Кукубајска ЗА БОЖИЌ  -СО ДЕЦАТА ОД МАКЕДОНИЈА И СВЕТОТ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (3)

ЕПИСТЕМОЛОГИЈА НА ОНОМАСТИКАТАНА ПАНОНИЈА (ДЕЛ I)

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.