Среда, 03 Јули 2019   
МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА - СТОЛБ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

MD

Предавничката влада на психопатот Заев и неговите заевци кои се со ниска интелигенција продолжуваат да ја омаловажуваат Дијаспората. Се поставуваат советници за тоа како да се продаде се` што е свето во македонската историја: Александар, Самоил, Кирил и Методиј, Илинден па еве сега и Гоце Делчев. Зошто не се назначат советници од Дијаспората?

Сведоци сме повторно на препукување од Република Македонија кон Дијаспората, за тоа кој е поголем патриот или националист. Од само неколку истапи на Заевци како (договори со Атина и Софија) може лесно да се увиде дека покрај политичарите така и голем број на нивни бриши-газовци како Ѓорѓи Галетановски, Владо Јовановски, Снежана Лупевска и други (во западниот свет познати како dogs-кучиња) покажаа дека немаат никаква гордост кон она што се градело и постигнало. Во спротивно, Дијаспората е горда на својата историја и нација на својот јазик и култура и на се она што потекнува од поднебјето на Македонија. Дијаспората е најголемиот амбасадор на Република Македонија, постојано лобираат за чување на македонскиот идентитет и држава. Дијаспората истапи против предавничите договори со Атињаните и Бугарите со кои договори се започна процесот на нашето уништување. Дали Дијаспората е крива за тие договори или пак Заев и заевистите потпомогнати од Соровците како и шарените хулигани на Павле Богоевски се криви што ни се сече главата на камениот мост? Кучината на Заев лаат и лаат и го бранат „стопанот“ за да ги покријат неговите грешки. До вчера ги шареа и еве сега ги украдија пумпите и рефлекторите на спомениците во Скопје  - го рушат изграденото па од утре ќе им ги сечат нозете и рацете на споменикот на Александар Македонски па ќе ги продаваат во некое стовариште на старо железо – онолку колку Атињаните ќе понудат. Тие немаат почит кон своето – ја силоваат својата мајка, прават девијантство и сега ја окривуват Дијаспората. Препорака: Земете си ја одговорноста и со вашиот психопат Заев одете да се лечите во некоја душевна болница.

Со промената на името, Дијаспората нема да ја посетува Македонија како порано. Се дознава од патничките агенции дека оваа година бројот на патниците за таа дестинација е намален повеќе од 50%, а кој може да ги окривува – кој сака да оди во својата држава да биде понижуван, малтретиран, непочитуван и да биде сведок на обезличување. Дијаспората нема да си ги обновува своите стари патни исправи, нема да гласа на избори и нема да испраќа пари за помош на своите роднини, болните и загрозените. Да потсетиме, не постои црква или манастир во Македонија што не бил помогнат да се обнови или реставрира од Дијаспората. Дијаспората внесува пари и ја подржува македонската економија за да се исплати државниот долг. Или пак сега се очекува Заев и сите тие пратеници (предавниците) да ги внесат парите во буџетот од продажбата на Македонија и го платат повеќе милијардскиот долг.

Да се запрашаме, што има Република Македонија дадено за Дијаспората? Апсолутно ништо! Сите цркви и манастири (повеќе од 40), спортски клубови, фолклорни друштва и асоцијации се изградени и створени од самите Македонци кои таму живеат. МПЦ ги испраќа поповите да служат, платени од Дијаспората. Владиците, покажува искуството во Австралија со судските црковни спорови, донесоа само раскол во заедницата. Во периодот на Југославија преку Матицата на иселениците, амбасадите и конзуларните претставништва и преку поповите и МПЦ, УДБА вршеше раскол и ги делеше Македонците на Југословени и националисти (патриоти) со кои не соработуваше. Со книгите што се донираа во Дијаспората се ширеше југословенизмот, како сега што ќе се проширува „северната“ политика, па ќе се донираат учебници полни со лаги и отров на Заевци. Уништувањето на македонизмот ќе продолжи само ако им дозволиме.

Ние во Дијаспората никогаш нема да ги прифатиме капитулантските договори со Атина и Софија, ќе си останеме Македонци, си ја сакаме Македонија и ќе си ја промовираме онаква каква што беше – неподелена, нераспарчена, па вие нарекувајте не` националисти – тоа не` прави горди. Вие именувајте се онака како што ви се свири: играјте го орото на срамот – гордоста им ја фрливте на глодарите. Историјата можете да ја менувате, вие ќе бидете хероите на новата држава, а не овде во Дијаспората. Заев, Димитров и пратениците кои ги прифатија договорите, за нас секогаш ќе бидете предавници, изроди, силувачи на мајката Македонија.

Се покажа дека ниту ВМРО-ДПМНЕ, а најмалку СДСМ ги штитат интересите на Македонците од Дијапората и на Македонците кои живеат во поробените делови на Македонија. Време е Македонците од Дијаспората да си формираат своја политичка партија и да влијаат во политичиот живот на Република Македонија и да не дозволат Македонија да се турка во јама со фекалии. 

Душан Ристевски - Македон

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски, но ...

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.