Среда, 07 Август 2019   
Борбата на Илинденците продолжува!

ILINDEN2По повод Илинден-ИЛИНДЕНСКА ПОЕТСКА СРЕДБА ВО СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј на 2-ри Август во своите простории одржа Поетска средба посветена на Илинден и Илинденци.

На првиот дел од програмата Протојереј Наум Деспотовски од Македонската православна црковна општина „Св. Кирил и Методиј“ одржа парастос за паднатите борци на двата Илиндени и за сите оние кои го дадоа својот живот за Македонија.

Потоа следеше читање поезија посветена на Илинден и Илинденци од поетите Иван Трпоски, Лилјана Тошеска, Димче Џајкоски, Гроздан Јовановски, Перо Дамчевски-Коцин и Душан Ристевски.

Следеше општа дебата при што се нагласи уништувачката за македонската нација политика на сегашната марионетска влада на Заев кој погази на се што е македонско, погази на крвта што се пролеа на паднатите борци, погази на духот што го обединува македонскиот народ а тоа е јазикот, културата, историјата, религијата и земјата, нашата мајка Македонија.

Присутните едногласно донесоа одлука членовите на македонското литературно друштво „Григор Прличев“, Македонците од Австралија и Дијаспората како и оние од поробените делови на Македонија да продолжат со борбата против марионетската влада и нивните предавнички договори, да не ја предаваат својата историја и да продолжат да ја промовираат на културен план Македонија и македонската нација.

Македонско име нема да загине!

Борбата на Илинденците продолжува!

Македонска нација

 

На прво место

News image

Овој човек е главата на фармацевтската мафија во Македонија! Поврзан е со Филипче и Заев?

АФЕРА ФАРМАГЕЈТ (3): Овој човек е главата на фармацевтската мафија во Македонија! Поврзан е со Фил...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (60)

Манојил Мане Јаковлевски со својот патриотизам, со својата љубов кон Македонија, како и со своите ...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД СЛИКАТА НА ПМЦ „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО БЕРЛИН

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

НАРОД, ЛУЃЕ БЕЗ ИСТОРИЈА

Марија Емилија Кукубајска

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (27)

ЕКСПЕДИЦИЈАТА НА АРГОНАУТИТЕ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.