Среда, 02 Октомври 2019   
Ја негуваме македонската древна традиција- Натпревар по рецитирање во НЈВ

r4

Во организација на Македонскиот просветно училишен одбор на НЈВ, во Сиднеј по дванаесети пат се одржа Натпреварот по рецитирање на македонски јазик за учениците од основните училишта. И оваа година, традиционално, домаќин беше Основното училиште во Карлтон.

Голем број ученици  од македонско потекло рецитираа на чист македонски јазик. Одлично подготвени учениците се трудеа што поубаво да ја изрецитираат својата стихотворба.

Рецитирањето е древна македонска вештина, која  се негува во училиштата на македонски јазик во НЈВ. Оваа вештина им овозможува на учениците да ја зголемат својата самодоверба, својата меморија или помнењето, а истовремено и да го надминат стравот од зборување пред други луѓе.

Сите ученици заслужуваат пофалба за вложениот труд, честитки и до вредните учители кои ги подготвија учениците, а особена пофалба заслужуваат грижливите  родители кои најдоа време и во сабота ги донесоа децата на натпреварот.

Жири комисијата во состав  Професор д-р Ирена Чолакова Велјанова,  професорката Славица Ристеска и професорката Жанета Ралповска, потврдија дека сите деца заслужуваат пофалба за својот труд, но одлучија оваа година наградите да ги добијат:

r3

r2

r1

Од забавиште: Тијана Павлеска од MEU „Filip II“  Peakhurst West

 

Stage 1 (6-8 god)

  1. Алекс Николоски  од MEU „Nikola Karev “ Bonnyrigg

  2. Клаудија Ристеска од Carlton PS

  3. Софија Талеска  MEU „Filip II“  Peakhurst West

  3. Даниел Наумовски  MEU „Filip II“  Peakhurst West

 

Stage 2:      (од 8-10год)                                                

1. Изабела Матлијоска од „ Kliment Ohridski” Rockdale

2. Стефани Христовска од Carlton PS

2. Сандра Петровска од Carlton PS

3. Јован Колевски од МЕОU „11-ti Оktomvri” Yagoona

 

Stage 3 (од 11-13 год)

1. Ангела Јанкуловска од „Kliment Ohridski” Rockdale

2. Алекса Димовска од Carlton PS

3. Христијан Матлиоски од „Kliment Ohridski” Rockdale

 Zaklina Mihajlova

Текст: Жаклина Михајлова -Учителката

 

На прво место

News image

Зоран и Вице Заеви се директно вплеткани во мрежата „Рекет“

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод

Историја

News image

ЗНАМЕТО Е СВЕТА РАБОТА

Македонското сонце изгравирано на ѕвоно во 1834 година, на коешто пишува: ☨ МАКЕДОНИА ✵- Мајстор ...

Иселеници

News image

Јавен повик од ДИК за пријава и увид во Избирачкиот список за дијаспората

Јавен повик од ДИК за пријава и увид во Избирачкиот спис...

Култура и туризам

News image

Чекори кон небото

Чекори кон небото, Виолета Сековска и други

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (8)

III ЕПИСТЕМОЛОГИЈА НА ОНОМАСТИКАТА НА ПАНОНИЈА (ДЕЛ VI) Во Делибатската пеш...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.