Среда, 11 Декември 2019   
МАКЕДОНСКАТА ЛИТЕРАТУРА Е ДРАГОЦЕНО ЈАЗИЧНО БОГАТСТВО

Mld koco racin vo 2019 1

МЛД “Кочо Рацин” Мелбурн, создава и афирмира дела на мајчин Македонски јазик

Литературата е уметничко јазично творештво на еден народ. Многу дела во литературата создаваат силна врска со читателската публика преку приказните што ги раскажуваат или пораките што ги пренесуваат. Таа е дефинирана како тело на пишани дела на јазик, период или култура, произведени од научници и истражувачи, специјализирани за одредена област. Читањето на добри литературни дела, е еквивалетно со давање на можности за најдобро образование. Доколку има недостаток на изложеност на добра литература се губи и можноста да се напредува.

Читањето на добри литературни дела е од суштинско значење во секоја фаза од животот, бидејќи тоа не збогатува на повеќе начини не само еден. Литературата дефинитивно е многу повеќе од нејзиното книжевно значење, кое го дефинира како "познавање на букви". Всушност, тоа го поставува темелот на исполнет живот. Додава "живот" на "живеењето".

Mld koco racin vo 2019 2

Литературното друштво “Кочо Рацин” од Мелбурн вредно создава и афирмира македонски дела во Австралија. Во дел од активностите и остварувањето на мисијата е и  одржувањето на Саем на книгата, со цел да се промовираат нови дела, да се истакне значајноста на македонскиот убав збор и поттикнат читателите да бидат во контакт со книгата и знаат нејзината вредност. Оваа година ја одбележаа со промоција на Одблесоци од минатото од  Гордана Димовска, излегување од печат на најновиот роман од Нове Младеновски Инаетџијата Нов (промовиран во Македонија), најновите книги од Љубица Поповска Светлини, Видици и во исчекување на Немири, добивање на голем број награди на литературните конкурси во Австралија и Македонија. Посебно успешно и значајно за Македонската заедница е организирањето на литературно читање Приказни за родниот крај во склоп на Фестивалот на писателите, Мил Парк, на кое треба да земат учество поголем број Македонци со цел да се одржува и негува македонскиот јазик и да се доближува до новите генерации Македонци. За поздравување е и поддшката со учество на промоцијата на истакнатиот писател, поет, драматург, Душан Ристиевски од Сиднеј како и поддшката на иницијативата на манифестацијата Антево перо да се именува улица или објект во Македонија на Анте Поповски.

На сите наши членови и поддржувачи им ги честитаме новогодишните и Божиќни празнувања и посакуваме љубов, среќа, мир и просперитет.

Отворени сме и за нови членови кои ја сакаат македонската литература и ќе не поддржат во нејзино афирмирање.

Посетете го нашиот блог: www.mldkocoracin.blogspot.com или фејсбук страницата https://www.facebook.com/Macedonian-Literary-Association-Koco-Racin-Inc-Melbourne-2141946885860621/?modal=admin_todo_tour

 Контакт броеви: Гордана, 0423 496 821, Нове 0488 001 946

 

На прво место

News image

Зоран Заев присуствуваше на отворање на нова фабрика донесена од ВМРО –ДПМНЕ

Колку е иронично што Заев учествува на промоција на проект на ВМРО-ДПМНЕ, кој дури беше во о...

Историја

News image

Политичката огранизација на Македонската држава

Политичката огранизација на Македонската држава наликувала на пирамида со три нивоа: на врвот биле в...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (17)

ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА – ЦРНА ДАМКА ВО ИСТОРИЈАТА Во 20...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПИШУВАЊЕТО НА ЕУГЕН БОРЗА, ВОДЕЧКИ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ИСТОРИЈАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (9)

  “Историјата многу често се нарекува запис на победниците“. Поточна дефинициј...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.