Среда, 05 Февруари 2020   
РАДА ВИДИНОВСКА И НЕЈЗИНАТА ПОСВЕТЕНОСТ НА ПОЕЗИЈАТА (14)

zlatenklas1

РАДА ВИДИНОВСКА ДОБИТНИК НА ЗЛАТЕН КЛАС ЗА МАКЕДОНСКИ ВОЗНЕС“ НА ПЕЛАГОНИСКИТЕ КУЛТУРНО-НАУЧНИ СРЕДБИ ВО НОВАЦИ

Според податоците на претседателот на Пелагониските културно-научни средби, господинот Ѓорѓи Лазаревски, средбите се формирани во 2000 година во Општина Новаци. Носители на активноста се познати писатели и научни творци кои со својот личен труд дале и даваат особен придонес за опстој на истите

Овие средби се од големо значење за Општината Новаци, за Битолскиот крај и во целост за зачувување на културно-научното наследство во Македонија. Се одржуваат секоја година, вообичаено во првата половина на месец октомври.

За одбележување е тоа што последниве две години на Пелагониските културно-научни средби настапија по 50 учесници од различни области на секоја средба.  Нивните трудови се отпечатени во 14 досега издадени зборници со повеќе од 250 разни наслови на повеќе илјади страници.

Манифестацијата Пелагониските културно-научни средби ја раководи Совет од повеќе легално избрани личности. Членови на Советот се познати писатели, поети, универзитетски професори и бројни научни творци.

Советот на своја седница го анализира творештвото на секој автор. На најстарите и заслужни автори им се доделува  „Повелба за животно дело“. До сега се доделени 18 такви признанија.

Во 2018 година Советот донесе одлука за воведување на посебно признание „Златен клас за македонски вознес“ кое, вообичаено, се доделува на познати автори кои со своето творештво го афирмираат македонскиот јазик и култура во странство.

zlatenklas2

По својата содржина и значење, Пелагониските културно-научни средби одамна ги надминале локалните рамки. Овие средби со своите прилози ја збогатуваат и осветлуваат содржината на овој крај како културно-историска ризница. Во содржината на  овие средби се вградиле и се вградуваат многу познати имиња од  Република Македонија што претставува едно големо богатство за културната историја не само на Општина Новаци, но и на цела Република Македонија.

Градењето на мостови на пријателство и соработка е макотрпна, но благородна работа. Мостовите секогаш го поврзувале она што е разделено. Затоа, сите сложно, без разлика на верска, национална или каква и да било друга припадност, на Пелагонските културно-научни средби си подаваат раце едни на други и  градат бескрајни пруги, за да се премостат сите реки и мориња, да се направат мостови, за да врват по нив сите добри луѓе.   

Пелагониските културно-научни средби успешно ја продолжуваат својата работа благодарение на големиот ентузијазам на голем број творци и поддржувачи што се добива од Општина Новаци.

Средбите особено водат грижа за афирмација на Македонците раселени по светот, кои се претставени со бројни културно-научни трудови на средбите во Новаци. За тоа посебно се грижи Советот на Пелагониските културно-научни средби, кој меѓу другото го доделува признанието „Златен клас за македонски вознес“.

Така, на својата седница одржана на 12 септември 2018 година Советот одлучи првото признание „Златен клас за македонски вознес“, чиј претседател беше Панде Манојлов да ѝ се доди на поетесата Рада Видиновска која со своето поетско творештво има особен придонес за афирмација на македонскиот јазик и литература во странство.

Дотолку повеќе што Рада Видиновска е родена 1944 година во село Живојно, во Општина Новаци, а е еден од познатите современи македонски писатели, поети, есеисти раскажувачи, кои живеат надвор од границите на Република Македонија.

zlatenklas3

Новаци

Во образложението на Советот на Пелагониските културно-научни средби, меѓу другото се вели дека Рада Видиновска со своето семејство во 1970 година ја напуштила татковината и емигрирала во Торонто – Канада, каде активно се вклучила во македонските иселенички организации и црковни општини. Како член на управата на  Македонската православна црква „Свети Климент Охридски“, меѓу другото,  била претседател на женската секција и претседател на Литературното друштво „Браќа Миладиновци“ во Торонто.

Рада Видиновска е автор на четиринаесет поетски творби за кои добила бројни награди и признанија. Повеќе години била учесник на Меѓународната манифестација „Струшки вечери на поезијата“.

Со своето семејство живее во Канада, каде активно придонесува за ширењето на македонскиот јазик и култура, на македонска вистина. Таа живее во иселеништво, но редовно ја посетува својата татковина и нејзиното родно село Живојно и претставува мост на зближување меѓу културите на Канада и Македонија.

Продолжува

 G6

Пишува: СЛАВЕ КАТИН    

 

На прво место

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.