Сабота, 08 Февруари 2020   
ИВАНОВ ЌЕ ЈА ПОСЕТИ АВСТРАЛИЈА
IVANOV  PRETSEDATEL
НА ПОКАНА ОД ИСЕЛЕНИЦИТЕ ИВАНОВ ЌЕ ЈА ПОСЕТИ АВСТРАЛИЈА 
    
На покана од Македонското добротворно друштво (MCWA - Macedonian Welfare Association) oд Мелбурн поранешниот Претседател на Република Македонија др Ѓорге Иванов наскоро ќе ја посети Австралија.
 
    Претседателот Иванов ќе присуствува на гала-вечерата што во негова чест ќе биде приредена на 22 фебруари во Мелбурн, а средствата од тој настан ќе бидат наменети за купување на автобус за превоз на стари и изнемоштени иселеници - Македонци од Мелбурн и околината.
 
    На гала-вечерата ќе настапат солистката Тања Лазаревска со групата "Амадеус" и австралиско-македонскиот фолклорен ансамбл "Тоше".
 
    Предвидено е на присутните со пригодна беседа да се обрати и екс-Претседателот Иванов.
 
    Поранешниот претседател на државата во текот на престојот ќе ја посети и австралиската држава Нов Јужен Велс каде во Сиднеј на 28 фебруари ќе се одржи голем сенароден настан со богата културна програма во чест на високиот гостин од татковината.
 
    Во текот на посетата на Австралија екс-претседателот Иванов ќе има бројни средби со македонските иселеници, претставници на македонски иселенички асоцијации и црковни општини, како и со претставници од бизнис заедницата и од автралиското општество.
 
М-р Мартин ТРЕНЕВСКИ, Поранешен министер и амбасадор
   
 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски, но ...

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.