Среда, 04 Март 2020   
85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС ГОЦЕ МАКЕДОНСКИ (1)

388

БУРЕН ЖИВОТ НА ГОЛЕМИ ДЕЛА НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ

Монографско дело насловено „Гојко – еден живот, една вистина“ од Славе Катин и д-р Маја Мишковска е посветено на доблесниот Македонец, бизнисмен, истакнат хуманист и докажан донатор, духовен-посветеник и горд припадник на својот библиски род и македонската земја, Гојко Јаковлески, алиас Гојко Делчев Рафкин – Гоце Македонски

Тој е познат политички емигрант кој долги години живееше во Германија, во градот Берлин.  Неговото име е познато, признато, уважено и респектирано на низа полиња и децениски потврдено во македонската заедница во Берлин, Германија и пошироко. Гојко е борец за самостојна, независна и обединета етничка Македонија и за обединување на македонскиот народ.

Монографијата „Гојко – еден живот, една вистина“ е посветена на херојот Гоце Македонски, кој се залага за афирмација на етничка Македонија и етничко обединување. Таквата угледна бизнис личност, вљубеник во македонскиот народот насекаде по светот и во својата татковина Македонија, секогаш го водела светата мисла да остави вечни траги за идните македонски генерации.

Треба да се истакне дека не е лесно и едноставно да се пишува за луѓе кои инспирираат, кои задолжуваат и кои заветуваат, за луѓе кои оставаат неизбришливи траги со животот и со своите дела, кај современиците и кај поколенијата што доаѓаат. Таков е случајот со Гојко Јаковлески, алиас Гојко Делчев Рафкин – Гоце Македонски Македонец од Македонија, од Зубовце, Гостиварско, од Берлин, од целиот демократски свет.

Со монографијата „Гојко – еден живот, една вистина“ се прави обид  да се фрли светлина врз неговиот животен пат. Трудот е компониран во повеќе поглавја, во кои секој дел има по повеќе делови, претставувајќи хронолошка и тематска заокружена целина.

Гојко Делчев Рафкин е исклучително голема, позната, призната и неодминлива личност во македонската дијаспора и во Македонија. Тој е без сомнение еден од економски успешните Македонци во светот. Иако подолго време живееше во Берлин, од своето емигрирање до денес тој е длабоко и силно поврзан со судбината, вистината и настаните во Македонија. Гојко е Македонец по националност и православен христијанин по вера.

Тој е еден од најголемите иницијатори и организатори на одбраната на македонското име и вистина. Гоце Македонски е бранителот и афирматорот на историјата на етничка Македонија и честа на македонскиот народ во светот.

753

Инаку, основоположникот на голем број македонски организации во европските земји, познатиот и признат патриот, кој се одреди Македонија да му биде негова цел и иднина, а за тоа и страдалник - Драган Богдановски, му беше близок пријател и соборец на  Гојко Јаковлески. Тие заедно соработуваа за иднината на Македонија и се формирачите на Демократската партија за македонско народно единство, денес како ВМРО-ДОМНЕ.

Животната приказна за Гојко започнала во убавата гостиварско село Зубовце на 20 февруари 1935 година. Зубовце e населба сместена во подножјето на Шар Планина, меѓу селата Дебреше (на југ) и Врапчиште (на север), од каде тој одамна замина, но никогаш не ги заборави својот роден праг и својата Македонија. Напротив, се врати со љубов и почит кон Македонија, каде што го влечат корените и носталгијата.

Често се вели дека македонското долго опстојување како да наликува на долга, ретка и, речиси, неверојатна приказна, сместена во аналите на посебноста и бесмртноста. Ретки се примерите во историјата не само во Полог, туку и во цела етничка Македонија за такво истрајување на еден народ кој поминал низ такви турбулентни амплитуди низ вековите, како што е примерот на зубовчани.

735

Митрополитот Кирил и Гојко

Гојко Делчев Рафкин насекаде го истакнува своето македонско потекло и македонски корени, и правејќи го тоа со огромна љубов, и непрекината верност кон татковината. Тој го прави тоа за својата најубава библиска земја на Балканот, во јужните поли на европскиот континент, Македонија

Треба да се истакне дека не е лесно и едноставно да се пишува за луѓе кои инспирираат, кои задолжуваат и кои заветуваат, за луѓе кои оставаат неизбришливи траги со животот и со своите дела, кај современиците и кај поколенијата што доаѓаат. Таков е случајот со Гојко Јаковлески, алиас Гојко Делчев Рафкин – Гоце Македонски Македонец од Македонија, од Гостиварско, од Берлин, од целиот демократски свет.

Со монографијата „Гојко – еден живот, една вистина“ се прави обид да се фрли светлина врз неговиот животен пат. Трудот е компониран во дванаесет поглавја, како дванаесет апостоли, во кои секој дел има по повеќе делови, претставувајќи хронолошка и тематска заокружена целина.        

Делото е вистински придонес за афирмација на минатото, сегашноста и иднината на неговата родна земја - Македонија, втората татковина Германија и новата дестинација Шпанија, кои се претставени на македонски, англиски и германски јазик. 

Со тоа авторите се потрудија делото  „Гојко – еден живот, една вистина“ да биде огледало на неговиот животен пат, неговите големи деловни постигнувања, судбината, минатото, сегашноста и иднината, дел од неговите лични и семејни постигнување, како и дел од неговата иднина во рамките на македонската бизнис, општествено-политичка и културна историја.

Монографијата претставува вечно дело на големиот македонски патриот, човекољубец, бизнисмен, донатор и поборник за светла иднина на етничка Македонија, Гојко Јаковлески, алиас Гојко Делчев Рафкин – Гоце Македонски, кој оваа година го слави својот 85-ти роденден на својот бурен живот.

Продолжува

 KatiN
Пишува: СЛАВЕ  КАТИН

 

На прво место

News image

Педесет години Македонска нација

Педесет години „Македонска нација“

Историја

News image

Историски белешки за Мијаците – Св. Јован Претеча (Бигорски) (1)

Во V поглавје од својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), Георги Тр...

Иселеници

Култура и туризам

News image

Свети Апостол Павле и Македонија

Своето прво патување надвор од Азија, Светиот Апостол Павле го направил во Македонија.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (57)

УЛОГАТА НА ТОГАШНИТЕ НАУЧНИЦИ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.