Среда, 18 Март 2020   
Пополни го формуларот за попис и напиши Македонец/ка “MACEDONIAN”

52

ВРЕМЕ Е! И Македонците се важни: Американски попис 2020

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) со големо задоволство објавува дека ќе биде национален партнер заедно со Американското биро за попис. Американското биро за попис ги поканува сите американски граѓани да се приклучат - се охрабрува секој да го пополни формуларот, приватните информации нема да бидат објавени или употребени против вас од никоја владина агенција или суд. Кога ќе го пополните формуларот вашите информации ќе останат приватни. Единствено ќе бидат употребени за да се направи статистичка проценка. 

ОМД ја лансираше кампањата на социјалните медиуми “И Македонците се важни: Американски попис 2020“ со цел да ги охрабри луѓето да ја посетат веб страницата https://my2020census.gov и да напишат “Македонец/ка“ "MACEDONIAN" на прашањето 9. 

Прирачник за пописот во 2020 година можете ОВДЕ да го симнете.

Се претпоставува дека во Америка живеат повеќе од 500,000 Американци со македонско потекло. Официјалните статистики ја немаат точната бројка. Тоа ни штети нас и на партнерството меѓу нашите две држави.

Оваа година, можеме да помогнеме со тоа што секој Американец со македонско потекло ќе го пополни прашањето 9 во американскиот пописен формулар кој започнува денес и ќе трае до 31 Јули, 2020. 

 

На прво место

News image

Овој човек е главата на фармацевтската мафија во Македонија! Поврзан е со Филипче и Заев?

АФЕРА ФАРМАГЕЈТ (3): Овој човек е главата на фармацевтската мафија во Македонија! Поврзан е со Фил...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (60)

Манојил Мане Јаковлевски со својот патриотизам, со својата љубов кон Македонија, како и со своите ...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД СЛИКАТА НА ПМЦ „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО БЕРЛИН

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

НАРОД, ЛУЃЕ БЕЗ ИСТОРИЈА

Марија Емилија Кукубајска

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (27)

ЕКСПЕДИЦИЈАТА НА АРГОНАУТИТЕ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.