Среда, 06 Мај 2020   
Македонската заедница во Сиднеј и пошироко загуби уште еден патриот

4.4

ГОЦЕ МУРГОСКИ Прилеп 14.11.1954 – Сиднеј 28.04.2020

Гоце Мургоски, син на Киро и Мара, основно и средно образование завршил во родниот Прилеп.

Работел како електричар во Текстилната фабрика „Биљана“ во Прилеп каде активно бил вклучен во КУД во истата фабрика.

Во Австралија се доселил во 1989 година каде што продолжил да работи како електричар во повеќе фирми.

Поткован од животот и духот на Ченто овој пргав Прилепчанец во македонската заедница активно се вклучил во општествена дејност во повеќе организации.

Гоце беше еден од иницијаторите за формирање на Прилепското социјално друштво „Методија Андонов Ченто“ во Сиднеј каде од самиот почеток во 1995 година завземаше функција на претседател. Преку ова друштво секоја година организираше хуманитарна вечер и често пати хуманитарна помош се испраќаше во Македонија.

Во 2017 година активно се вклучи во активностите на Светскиот Македонски Конгрес и во последните две години завземаше функција на извршен член на СМК за Австралија и заменик претседател на огранокот во Нов Јужен Велс. СМК од Австралија во последните две години активно беше вклучен во организирање на јавни протести и потпишување на повелби и барања за заштита на македонскиот јазик, нација и државност.

Македонската заедница во Сиднеј и пошироко загуби уште еден патриот, голем борец за правата на Македонците, кој секогаш го ценеше делото на Ченто и го промовираше неговиот идеал – ослободување и обединување на Македонија.

За многу години да му се слави името и делото!

 

На прво место

News image

Македонија е убедливо најлош пример на борба со епидемијата во Европа

Тормозењето на граѓаните не значи дека СДСМ има стратегија и мерки против епидемијата. Македониј...

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.