Среда, 03 Јуни 2020   
Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

1j11

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК

На 30 мај 2020 година се навршија 30 години од смртта на Јован Кокаловски, еден од најголемите оштественици во македонската заедница во Сиднеј.

Роден е во с. Брусник, Битолско, на 6.11.1921 година. Неговата културна дејност започна во далечната 1947 година кога беше вработен како артист во Народниот театар во Битола. Од 1953 до 1958 година работел во Охридскиот народен театар, во кој повеке години работел како директор . Кокаловски станува и дописник на весникот „Нова Македонија“ , членува во Друштвото на млади поети од Охрид и работел како секретар на Црвениот крст во Охрид.

Во 1970 година Кокаловски со фамилијата се доселува во Сиднеј каде до својата смрт активно членувал во повеќе македонски организации. Тој неколку години работел на државната радио станица 2АЕ,  во Просветниот училишен одбор за НЈВ, во Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј, каде е прогласен за почесен член, во МПЦО „Св. Петка“ од Рогдаел, каде е прогласен за почесен претседател, и подолго време членувал во КУД „Илинден“ од Рогдаел. Кокаловски беше еден од градителите на МПЦ „Св Петка“ и Културниот центар „Илинден“ во Рогдаел и главниот организатор на културните активности во оваа општина.

Од 1970 година го издава весникот „Македонски збор“ и станува редовен дописник на весникот „Нова доба“ и списанијата „Повод“, „Македонија“ и во други гласила во Австралија и Македонија. Автор е на монографијата „Брусник“, на монографијата за КУД „Илинден“, на поемата „Илинденска приказна“ и на стихозбирката „Атомски протест“ (1987). Со поезија е застапен во зборниците/антологии: „Видици“ (1984), „Поетски иселенички меридијани“ (1996), „Коти на копнеж и страст“ (2003), Macedonian Poetry in Australia (1996) и „Ѕуница“ (2018).

АХ ТИ

Сламка по сламка беревме

и седело двата градевме

Љубовта ни подари

две пиленца женски

Уште крилца нениканати

ти далеку одлета

и понесе две срца малечки

и моето

за љуов таговито

Стопану мој

кога би слушнал

како твоите пиленца плачат

и за лепче

сироти грачат

јас немоќна сум

со бури да се справам

Лутица –

немаштија

низ дворот ни лази

и срам

од познати

не гази

А ти?

Ти во туѓина негде

разум си пиеш

и во разумот темен

изгубен

се криеш.

000

Душан Ристевски

 

На прво место

News image

Педесет години Македонска нација

Педесет години „Македонска нација“

Историја

News image

Историски белешки за Мијаците – Св. Јован Претеча (Бигорски) (1)

Во V поглавје од својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), Георги Тр...

Иселеници

Култура и туризам

News image

Свети Апостол Павле и Македонија

Своето прво патување надвор од Азија, Светиот Апостол Павле го направил во Македонија.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (57)

УЛОГАТА НА ТОГАШНИТЕ НАУЧНИЦИ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.