Вторник, 07 Јули 2020   
Дијаспората-Избори 2020

1ZM Жаклина Михајлова, писателка од Сиднеј, Австралија

Дијаспората нема право на глас!

Македонци во Македонија, сега само од ВАС зависи!

Да, изборите се наметнати, но игнорирањето е како КОРОНАТА-подмукло и убива брзо и засекогаш!

Затоа, соберете сила и љубов за татковината и ОБАВЕЗНО излезете да гласате! Гласајте, за да го спречите завршниот акт на дотолчувањето на сѐ што е МАКЕДОНСКО. Гласајте за она што е генетски НАШЕ, наследено од славните ни предци, кои светот ги велича и им ја познава големината.

Гласајте за идните генерации МАКЕДОНЦИ да си бидат свои на своето. Чувајте си го своето- светото! Ве молиме, од овде, од белиот свет, каде што сме затворени во доброволните ни затвори, зачувајте го нашето!

Ниту една друга мајка, освен сопствената, нема да Ве заштити топло, мајчински, да ве покрие кога ќе ви пристуди во црната ноќ.

Кога ќе гласате бидете мудри, за кого ќе гласате! Тајната на ВАШИОТ глас е загарантирана.

Гласајте за ВАШЕТО достоинство, за ВАШАТА лична среќа и за долговечноста на ВАШАТА лоза.

МАКЕДОНЦИ, само во ВАШИТЕ срца е МАКЕДОНИЈА! Најдете ја љубовта за татковината во вас, за да се пронајде за оваа денешна ситуација-СПАС! Спас, за сите нас!

Македонија на МАКЕДОНЦИТЕ! Македонија вечна!

 

На прво место

News image

ПРОТЕСТ, утре во 18 часот, од СЦ „Борис Трајковски“ со автомобили до Влада

Христијан Мицкоски: Протест сега, за да не биде предоцна!  

Историја

News image

Извештај за бомбашките напади на Солун во американскиот весник „The St. Louis Republic“ од 9 август 1903 година

„Сцена на улица во Солун веднаш по поставувањето динамит на Отоманската банка. Овој криминал, како п...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОГРАФИЈАТА „СЕМЕЈСТВОТО ВИДИНОВСКИ“ ОД ТОРОНТО

Во издание на Книгоиздателството „Македонска искра“ од Ско...

Култура и туризам

News image

ОД ИЗРАЗОТ МЕСИЈА – ПОМАЗАНИК – ДО ИЗРАЗОТ МУЗИКА (25)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе ги претставиме имињата, з...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (48)

„ЕВГЕНИКА“ ВО СПАРТА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.