Среда, 18 Ноември 2020   
КОМЕМОРАЦИЈА ЗА ПАНДЕ МАНОЈЛОВ

2029КОМЕМОРАЦИЈА ЗА ПАНДЕ МАНОЈЛОВ

2.05.1948 – 7.11.2020

1komЛитературното друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј одржа

Минатиот петок, 13 ноември, во просторијата на Литературното друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј се одржа комеморација за поетот Панде Манојлов долгогодишен соработник и почесен член на Друштвото „Григор Прличев“.

Поради КОВИД рестрикциите бројот на присутните беше ограничен но повеќе членови испратија пораки со сочувство за поетот и страдалник, близок соработник со МЛД – кој имаше големо срце за Дијаспората која мошне добро ја познаваше и чувствуваше.

За животот и делото на Панде Манојлов зборуваа Душан Ристевски и Иван Трпоски кој исто така ја прочита последно објавената на ФБ песна „Болеста“, а за неговата поезија зборуваше Бранко Наумовски.

Инаку Панде Манојлов беше поет, раскажувач и критичар. Повеќе години работеше во „Битолски весник“ каде често пати пишуваше за трагедијата на македонската нација, за протераните Македонци од поробените делови на Македонија како и од самата Република Македонија кои, како и неговите родители, беа присилени да се иселуваат и да бараат подобра иднина во Австралија и другите континенти. Роден во Породин, Битолско од родители – избркани од поробениот Егејски дел на Македонија.

Панде е автор на 16 збирки поезија, на 4 збирки раскази и 3 изданија на критики и сведоштва. Застапен е со песни во повеќе антологии во Македонија како и во Австралија. Минатиот месец преку издавачката куќа „Матица македонска“ му се објави избор на поезија под наслов „Егзотичен ветер“ кој на својот фб му се заблагодари на издавачот, рецензентот и на Бога и „неговата помош за вдахованието да се опстане половина век на литературна сцена“. Негови песни се преведени на 17 јазици и беше добитник на повеќе признанија и награди меѓу кои и наградата „4-ти Ноември“ на градот Битола, „Ацо Шопов„ за поезија и „Ванчо Николески„ за најдобра поетска книга за деца и млади на ДПМ.

Б О Л Е С Т А

Никогаш не знаеш

од каде и кога

доаѓа таа:

дали од воздухот

што го дишеш,

дали од студот

што ти навлегол

длабоко в коски,

или од луѓе

што не знаеш ни кои се...

И почнува болеста

да те мори,

некој оган невидлив

длабоко гори,

некој студ и треска,

во градите болка,

коски што вртт...

Над се надеж,

„Ќе мине!“ речи

и моли се на Бога

болеста е опомена

дека си само човек:

од дијагноза -

само обичен човек...

4-ти ноември 2020 год.

Битола

 

На прво место

News image

Добро чуваната тајна за производство на свила, во Европа ја пренесува Јустинијан I

Денес свиларството е изумрено во Македонија. Сепак, по повеќе децении постојат поединечни обиди да с...

Историја

News image

Одлука за кревање на востанието – прво и второ Софиско советување

Во јули 1902 година во куќата на Бојан Биолчев во Софија се одржала средба на која присуствувале: Го...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД ПЕЧАЛБАРСТВОТО НА ЧЛЕНОВИ НА СЕМЕЈСТВОТО ЈАНОВСКИ (11)

Co стапувањето во брак на Толе со Доста Јановска, семејств...

Култура и туризам

News image

Александар ДОНСКИ : ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ РОМАНОТ „КУРБАН“ ОД ВЕЛИКА ЏАНГАЛОВСКА ГАТСИС

Деновиве во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј (со издавачот Душан Ристевски) излезе од печ...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (49)

ГОЛЕМИ ПРЕСЕЛБИ НА СКИТИТЕ-ПРАСЛОВЕНИТЕ НА БАЛКАНОТ - НОВО ПРЕОБЛИКУВАЊЕ НА ПРАИСТ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.