Среда, 02 Декември 2020   
ОМД Генерација М Ги Бранат Правата на Македонските Малцинства во Балканот

omd2Младите лидери на Обединетата македонска дијаспора поднесоа официјален поднесок до Обединетите нации. Тимот повикува на радикална акција за справување со угнетувањето врз македонските малцинства, особено во Грција и Бугарија.

Извештајот на Обединетите нации, Елиминација на нетолеранцијата и дискриминацијата заснована врз религија или верување и постигнување на целта 16 за одржлив развој (SDG 16) упати повик за докажување во јуни 2020 година.

Лидерите на Генерација М, младите претставници на ОМД, подготвија извештај во кој се потенцирани системските, историските и тековните причини и ефекти на угнетувањето во Грција и Бугарија. Социјалните медиуми се критичен фактор за „тролање“ додека и пропагираат говор на омраза поддржан од официјален владин расизам.

Во ноември, високи владини претставници како бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов јавно тврдеа дека нема македонско малцинство во нивната земја. Бугарскиот министер за надворешни работи Екатерина Захариева изјави дека Македонците не се ништо друго освен западни Бугари.

Извештајот на ОМД повикува на поголеми меѓународни напори за справување и осуда на случајниот културен говор на омраза засилен со дискриминација одобрена од државата.

Тимот ги зацврсти своите истражувања и поднесоци со формално писмо до државниот секретар на САД, Мајк Помпео, за прашањата на верската слобода преку Тркалезната маса на меѓународната верска слобода. Дваесет верски лидери, вклучувајќи го Владиката Агатангел, го потпишаа писмото испратено минатиов месец.

Оваа година ОМД стана член на Коалицијата „Гласови на слобода на Интернет“, која признава дека слободата на Интернет е следната граница на работата за човекови права.

Мето Колоски, претседател на ОМД, рече:

„Застапувањето на правата на сите Македонци, каде и да се во светот, е причината што ОМД постои. Реалноста е дека не сме имале ресурси од секогаш за да постигнеме глобална поддршка за справување со маките на Македонците, особено во Грција и Бугарија.

„Горди сме на тоа што нашите помлади лидери го преземаат водството пред ова; искористување на ново будење за да се уништи нетолеранцијата. Само затоа што одвратната омраза е стара, не значи дека треба повеќе да се толерира. Соработувајќи со Обединетите нации и други глобални организации, ги зголемуваме напорите да кажеме „не“ на омразата.

„Во текот на наредната година, ќе работиме со глобални партнери, вклучувајќи ги Обединетите нации, за справување со дискриминацијата и расизмот во време кога анонимното тролање и ботовите прават да биде премногу лесно за да се исфрли омраза. Уште позагрижувачка е систематската цензура и дискриминација на македонското малцинство во Бугарија и Грција од страна на нивните влади.“

Стефани Таскова Митева, претседател на Австралиски операции на Генерација М, рече:

„Време е овие држави да имаат одговорност и време е конечно да им се даде глас на Македонците кои што се замолчени премногу долго.“

„ОМД, а особено нашите млади македонски лидери од Генерација М, продолжуваат да остануваат посветени и упорни во застапувањето за македонската кауза.“

„Владините и невладините институции, граѓанското општество и платформите за социјални медиуми имаат должност да создадат безбеден простор за активистите за човекови права, особено во земјите со дискриминаторска политика кон малцинствата.“

„Но, ние мора да имаме поддршка од нашата заедница, затоа што младите се залагаат за нашата заедница. Треба да ги зголемиме двојно нашите напори за собирање средства и да се справиме со ова челно.“

 

На прво место

News image

Заев наместо да купи, моли за вакцини

Срамота е што несуден нобеловец и самопрогласен лидер на регионот како Заев да не може да обезбе...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.