Среда, 30 Декември 2020   
ТРАДИЦИОНАЛЕН ПИКНИК НА ВОЛИНЦИ

1volin 1

ТРАДИЦИОНАЛЕН ПИКНИК НА ВОЛИНЦИ

И покрај најновите рестрикции во Сиднеј поради Ковид – 19, Волинчани на католичкиот Божиќ (25.12.2020) го одржаа својот традиционален пикник крај брегот на Пацификот на живописниот Stanwell Park. Поради истите рестрикции оаа година само Волинчани од соседниот град Волонгонг не им се придружија.

Како што се практикува, покрај македонска музика, се пиеше и јадеше (одговорен за скарата како и секогаш беше Крсте Илинкоски) и се навратуваше на блиските и далечни средби со Волинчани, се нижеа спомени за детството во Волино и прекрасната Македонија и животот на Волинчани во Австралија, а секако и за сегашната политичка ситуација во Република Македонмија, при што остро се осуди и предавничката политика на владата која го избриша името, а сега е во процес на бришење историјата, јазикот и македонскиот идентитет – го корне најбитното за опстанокот на една нација.

НЕКА НИ Е СРЕЌНА НОВАТА 2021 ГОДИНА И НЕКА СЕ ВЕСЕЛИ БОЖИЌНИТЕ  ПРАЗНИЦИ КОИ НИ ПРЕТСТОЈАТ! АМИН!

Д. Ристевски

Фото:

1volin 1

Групна фотографија на Волинчани

1volin 1

Братска фотографија: Иван, Ангеле и Трпе

1volin 2Крсте Илинкоски и Иван Трпоски

 

 

На прво место

News image

Виктор Грозданов: Царот е гол!

Фудбалската репрезентација на Северна Кореја успеа да се пласира на светското првенс...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.