Среда, 06 Октомври 2021   
ВО ЗНАК НА ПОЧИТ НА БРАНКО РИСТОВСКИ (ГРЕЖЛОВСКИ) ОД ДЕТРОИТ ЗА ДЕДО МУ ЕФТИМ ЈУНАКОТ ОД ЉУБОЈНО (6)

1dzaj123

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ПЕЧАЛБАРИ ОД  ДОЛНА ПРЕСПА

Бранко Ристовски (Грежловски) од Љубојно, Преспа кој долги години живее во Детроит и Флорида во Соединетите Американски Држави, во исповедта во скромното издание за дедо му Ефтим Ристов Гржлов, чиј уредник и издавач е неговиот  братучет Славе Катин (Грежловски), ја претставува песната посветена аа дедо му Ефтим

ТАМУ ДОЛУ ВО ЉУБОЈНО

Таму долу во Љубојно

kај што Стара Река тече

таму има две планини - две убавини

таму има две планини - две убавини.

 

На источната страна

kај што Сонцето изгрева

Пелистер се радува

и радост, среќа донесува

Пелистер се радува

и радост, среќа донесува.

 

На западната страна

кај што Сонцето заоѓа

Галичица се нажалува

и жални вести донесува

Галичица се нажалува

и жални вести донесува.

 

Измеѓу двете планини

во местото „Колибите“

јунак силен се бори со арамиите

Ефтим Грежлов се бори со арамиите.

 

Пиштоли се испукаа

тој убива еден

но другите двајца

смртно го погодија

но другите двајца

смртно го погодија.

 

Жална вест се слушна

долу в село Љубојно

Ефтим Грежлов е убиен

горе в „Колибите“

Ефтим Грежлов е убиен од арамиите

Ефтим Грежлов е убиен од арамиите.

 

Жена му одма истрча

својот маж да го види

својот маж да го види

и да го прегрне

својот маж да го види

и да го прегрне.

 

Стани, стани  Ефтиме

мој домаkине

деца ми те чекаат

и друго да видиш

деца ми те бараат

и друго да видиш 

(Народна песна) 

1dzaj1234

Куќата на Бранко во Детроит 

Крај

Пишуваат:

1slav2

Бранко Ристовски   

(Грежловски)       

1slave 3

Славе Катин

(Грежловски)                    

 

На прво место

News image

СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ЧУДОТВОРЕЦ - 8 XII/25 XI

СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ЧУДОТВОРЕЦ - 8 XII/25 XI

Историја

News image

Автономна Македонија (белградски весник)

АвтономнаМакедониjа (La Macédoine autonome). "Балканотнабалканскитенароди - МакедонијанаМакедонците"...

Иселеници

News image

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛА НА ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ВО ТОРОНТО

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновц...

Култура и туризам

News image

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат...

Фељтон

News image

БИТКАТА КАЈ СУСА И ИДНИТЕ ОСВОЈУВАЊА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – ГОСПОДАРОТ НА АЗИЈА (12)

Александар пристигнал во градот Суса на 15 декември 331 година пред Христа и бил п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.