Иселеници и Регион
Среда, 20 Ноември 2013 03:03   
Срдечна средба на двајца активни ветерани - од македонското движење во дијаспората

janko-i-mane-180Во годината на одбележување на 100 годишнината од поделбата на Македонија, на 6 септември 2013 година, за прв пат се сретнавме со Мане Јаковлески, мој почитуван истомисленик за македонската кауза. Претходно закажаното видување со Мане во неговиот дом во Зубовце, Гостиварско, го остваривме во неговиот дом.

Повеќе...
 
Среда, 20 Ноември 2013 03:02   
Македонците од Мала Преспа организираа македонска вечер во Канада

makedonska-vecer-kanada-1-240По третпат традиционално на 16 ноември во Мисисага, Канада,  Македонците со потекло од Мала Преспа кој што живеат во Канада и Америка организиираа македонска вечер по повод православниот празник “Св.Архангел Михаил”.

Повеќе...
 
Среда, 20 Ноември 2013 03:01   
Доделено Благодарница „Илинден“

blagodarnica-240Претседателот на Mакедонско друштво “Илинден“-Тирана г-дин Никола Ѓурѓај при неодамнешната посетата во Латзен-Хановер-Сојузна Република Германија му додели Благодарница “Илинден” на Македонски Клуб “Илинден“-Лат зен-Хановер - Сојузна Република Германија.

Повеќе...
 
Среда, 13 Ноември 2013 03:14   
Вечер на македонска поезија оддржана во Вашингтон

makedonska-poezija-vasingtonВо седиштето на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во Вашингтон се оддржа вечер на македонска поезија на која присуствуваа Наташа Герет и Нола Герет. Вечерта ја отвори претседателот на ОМД, Методија А. Колоски кој ја информираше публиката за четвртата Глобална конференција на ОМД одржана во Македонија ова лето.

Повеќе...
 
Среда, 13 Ноември 2013 03:08   
Посета на вечниот дом на мојот соборец и основач на ДООМ и ВМРО-ДПМНЕ

janko-tomov-na-grobot-na-dragan-bogdanovski-240На 3 септември 2013 година во последните 43 години живеење во Австралија, сметајќ од 2007 година, три пати ја посетувам родна Македонија, со мојата сакана сопруга Маргарет, која со техничка, стручна и духовна помош ми овозможува да го дадам најдоброто за публикување (и превод од македонски на англиски) на моите книги и национано политички написи.

Повеќе...
 
Среда, 13 Ноември 2013 03:03   
Иселеничка грамота - 2013 г. за поетесата Жаклина Михајлова – учителката

zaklina-mihajlova-240Книгата „Од по жица“ од Жаклина Михајлова е двојазично издание, во кое се содржани вкупно 33 песни објавени на англиски и македонски јазик и поделени во три циклуси и тоа: „Живот“, „На Македонија“ и „Австралија - вечен непокор“.

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2013 02:03   
Волинска средба во Грингила, Австралија

volinski-sredbi-1-240На 2-ри ноември 2013 год. во просториите од ФК „Грингилски Лавови“ во Грингила, недалеку од градот Волонгонг, Волинци се сретнаа по 16-ти пат, за со полни чаши и убава македонска музика да се видат, помуабетат и провеселат. На присутните во име на одборот, топло добредојде им посака г-динот Иван Трпоски, а за досегашните и идни планови им се обрати еден од иницијаторите на Волинските средби г-динот Тоде Николоски. Приходите од  досегашните средби биле исклучиво наменети за хуманитарни цели – обнова и изградба на нивното родно село Волино, Охридско.

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2013 02:02   
Преку цитати во медиумите препознајте ги клеветите против нашето име

janko-tomov-240Македонските медиумски дневни изданија и интернет портали, во последно време отворено ги изнесуваат мислењата за итната потреба за признавање на уставното име на Македонија.Таквите мислења се изнесуваат и поубедливо, во вид на цитати на врвни поранешни лидери и функционери, на маѓународни тела, како ЕП, ЕУ, НАТО, САД и други држави од Европа, Америка и светот.

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2013 02:01   
Еден пример на успешност: Сузана Сурловски

suzana-surlovski-240Сузана е претседател на националната асоцијација,„Блаже Конески“ која ги помага културните размени помеѓу Франција и Македонија

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2013 02:00   
Стојанка Палко нов генерален координатор на Македонското друштво „Илинден“ - Тирана

ilinden-tiranaПретседателот на Македонското друштво „Илинден“ - Тирана г-дин Никола Ѓурѓај  по поднесена оставка од стрна на г-дин Ерјон Танај генерален координатор на Македонското друштво „Илинден“ - Тирана, врз надлежностите означи нов генерален координатор Стојанка Палко, на 01.11.2013 година со мандат до 2016 година.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заев е принцот на политиканството во Македонија

Заев е принцот на политиканството во Македонија

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (33)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (33)

Култура и туризам

News image

ВОВЕДЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА (ПРЕЧИСТА) 4. XII/21 XI

ВОВЕДЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА (ПРЕЧИСТА) 4. XII/21 XI

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (38)

ОЛИМПИСКИОТ ПАНТЕОН ВО ПАНОНИЈА -II ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.