Иселеници и Регион
Среда, 09 Април 2014 02:23   
Ќе го измијат ли срамот ЕП и ЕУ со изборите од 22-25 мај 2014?
Janko_Tomov_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy Јанко ТОМОВ

За новата гарнитура на лидери-европарламентарци ќе има гласање од 22-25  мај 2014 година и да се надеваме дека тие ќе бидат правилните избраници на мирољубивите европски народи, без да има согласност од странство!

Повеќе...
 
Среда, 02 Април 2014 11:35   
Стимул на патриотите на движењето во дијаспората бил само Македонија
Janko_Tomov_copy_copy_copy_copy_copy_copy Јанко ТОМОВ

Стимулативни средства за активистите на Движењето за Ослободување и Обединување на Македонија (ДООМ), како и на нивните членови по светските континенти при Поткомитети и други сродни Македонски национални и политички организации и Организации за Македонски човекови права, биле заменети со идејата и активноста за Осамостојување на Република Македонија во демократска суверена држава.

Повеќе...
 
Среда, 02 Април 2014 03:17   
Во Сиднеј промовирана книгата „Угрејсонце во мојот сон“ од Иван Трпоски

ugrejsonce-vo-mojot-son-240Минатиот петок 28 март, во просториите на градската библиотека во Хрствил, предградие на Сиднеј, во пристуство од стотина посетители Литературното друштво „Григор Прличев“ ја промовира книгата избор поезија „Угрејсонце во мојот сон“ (The sunrise in my dream) од поетот Иван Трпоски. Оваа книга минатата година на Интернационалниот поетски фестивал „Струшките вечери на поезијата“ ја доби престижната награда „Стојан Христов“. Книгата ја промовира Др. Битриз Копело, видна австралиска поетеса и писателка, а поезија читаше Др. Ирена Вељанова. Промоцијата се одржа во соработка со Општината Хрствил како дел од нивната програма таканаречена „Зборување со автори“.

Повеќе...
 
Среда, 02 Април 2014 03:13   
Зошто изумираат јазиците

gospel-240Историскиот развој на светските јазици е приказна за себе која се` повеќе се сведува на загуби отколку придобивки. Јазикот кој се учи од раѓањето, скоро во сите земји на светот е познат како мајчин јазик. Првиот јазик има големо значење во градење на личниот, социјалниот и културниот идентитет на човекот. Мајчиниот јазик е како благослов и водач на човековата мисла. Чистина во искажаната мисла може да се постигне само со богат речник, односно со одлично познавање на мајчиниот јазик. Некој може да биде слаб по други предмети во текот на школувањето, но ако мајчиниот јазик не е на завидно ниво, тогаш и способноста за изразување, искажување на своите мисли е блокирана.

Повеќе...
 
Среда, 26 Март 2014 04:03   
Поради лични интереси се напаѓа актуелната власт

Janko_Tomov_copy_copy_copy_copy Јанко ТОМОВ

Повеќе од активистите во македонското движење во дијаспората, со доаѓање на власт на СДСМ по осамостојувањето, се имаат или откажано од својата помош кон македонското движење или пак се оградиле, а некои станале противници на поранешните влади, а по инерција на тоа, исто и на актуелната влада на Република Македонија со нејзините институции. Денешната антимакедонска политичка активност на противниците се состои од критики кои се насочени кон актуелната власт на Република Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 26 Март 2014 04:01   
Конгресменот Трент Франкс од Аризона се приклучи на групата на пријатели на Македонија во Конгресот

trent-franks-240Конгресменот Трент Франкс (републикец од осмата област на Аризона) стана најновиот член на групата на пријатели на Македонија и македонско-американска заедница во Конгресот.

Повеќе...
 
Среда, 19 Март 2014 04:05   
АПЕЛ до иселеништвото за масовно излегување на изборите

janko-tomov-240Специјален АПЕЛ до сите етнички Македонци, државјани на РМ, а живеат  во дијаспората, да излезат што помасовно на изборите, како запретседателските така и за вонредните Парламентарни избори на Република Македонија. Изборите ќе се одржат во три изборни единици во 47 изборни места, во македонските дипломатски конзуларни претставништва во дијаспората на 12 и 27 Април 2014 година.

Повеќе...
 
Среда, 19 Март 2014 04:04   
Амбасадата на Република Македонија во Канбера објави ЈАВЕН ПОВИК за Парламентарни избори 2014

izbori240Се известуваат државјаните на Република Македонија кои се на привремена работа или престој во странство дека на 27.04.2014 година ќе се одржат Предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 19 Март 2014 04:03   
За МПЦ Св. Димитрија во Флорида

slave-katin-240Историскиот развој на Македонската православна црква Св. Димитрија  во Јужна Флорида започнал на 15 август 1989 година кога била регистрирана пред американските власти во Талахаси (Tallahassee). Меѓутоа за Македонците во Флорида ќе остане за паметење 2004 година, кога се купени две куќи на Булеварот Нортлаке во Palm Bich Gardens. Потоа просториите се адаптирани во црква и црковна сала, во кои се продолжи и се практицира православната македонска вера, обичаите, традициите, песната и орото и другите духовни  и културни вредности донесени од Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 19 Март 2014 04:01   
Македонците од Требиште, Голо Брдо добија асфалтен пат

trebiste240Заврши асфалтирање на патот од граничниот премин Џепиште-Требиште до центарот на с.Требиште во должина од 4 км.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.