Иселеници и Регион
Среда, 09 Октомври 2013 02:04   
Зошто Македонците и Македонија се препуштени на крвавите раце на нивните соседи?!

janko-tomov-240Често слушаме: „Грција не го почитува меѓународното право и покрај пресудата на Меѓународниот суд на ОН од Хаг, по повод спречувањето за зачленувањето на Република Македонија во ЕУ и НАТО. Поради тоа ние Македонците само ги срамиме Грција и Бугарија, што не е само нивна вина.

Повеќе...
 
Среда, 09 Октомври 2013 02:03   
И Кристијан донесе камче во Австралија

ivan-trposkiПриказната за позајмување камче од езерските извори кај манастирот „Свети Наум“ крај Охрид започна вака:

Повеќе...
 
Среда, 09 Октомври 2013 02:02   
Прв македонски фолклорен фестивал „Гора 2013“

gora-fest-2013-240Македонското друштво „Гора“ во соработка со Заедницата на Македоците во Албанија на 12 октомври 2013 година, со почеток во 12 часот, за прв пат ќе организираат Македонски фолклорен фестивал „Гора 2013“ во село Борје, областа Гора, Албанија.

Повеќе...
 
Среда, 09 Октомври 2013 02:01   
26–ти Интернационален Фолклорен Фестивал Латзен–Хановер, Германија

ilinden-tiranaМакедонско друштво „Илинден“- Тирана со делегација предводена од претседателот г-дин Никола Ѓурѓај, потпретседателот г-дин Незир Меча и претседател на Македонско друштво „Илинден“- Тирана Огранок Голо Брдо г-дин Ули Халилај и   г-дин Едмонд Османи активист на Македонците во Голо Брдо ќе го посетат Лаатцен –Хановер, Сојузна Република Германија каде ќе учестува со фоклорната група „Орeшек“ од Областа Гора на 26 –ти Интернационален Фолклорен Фестивал Латзен –Хановер, Германија.

Повеќе...
 
Среда, 02 Октомври 2013 02:03   
"Macedonian Children Relief Fund"  организира годишен банкет

Macedonian-Children-Relief-FundСиот приход од овој банкет, вклучувајќи ги и добровилните донации и лотеријата, ќе бидат донирани за децата на бранителите кои загинаа во војната 2001 г.

Повеќе...
 
Среда, 02 Октомври 2013 02:02   
Европа не врши доволен притисок врз Грција

Stipe-MesicЌе поддржиме секое решение кое и` оди во прилог на Македонија.

Без да се здружат сите држави од ЈИ Европа во ЕУ, Унијата би била инвалидна, изјави поранешниот претседател на Република Хрватска Степан Месиќ при посетата на Охрид.

Повеќе...
 
Среда, 02 Октомври 2013 02:01   
Лекарите - Македонци од дијаспората да се вратат во Македонија

todorovЛекари од Република Македонија кои повеќе од пет години континуирано работат во странство, во земјите-членки на ОЕЦД, ќе можат да склучат договор со Министерството за здравство и да работат во јавните здравствени установи во државата. За таа цел, Министерството објави оглас во медиумите и на веб-страницата.

Повеќе...
 
Среда, 25 Септември 2013 02:02   
Бети Коруновска конечно меѓу колегите - дипломати

beti-korunovska-240Топол пречек за Македонскиот генерален Конзул, од конзуларниот Кор во Мелбурн

Повеќе...
 
Среда, 25 Септември 2013 02:00   
Импонзантна прослава на 35 години од Македонскиот Просветно Училишен Одбор за НЈВ

________________________35________________________________________________________1_copy

Македонскиот Просветно Училишен Одбор (МПУО) за Нов Јужен Велс – Австралија е непрофитна организација, која се грижи за изучување на македонскиот јазик веќе 35 години.

 

 

 

 

Повеќе...
 
Среда, 25 Септември 2013 02:00   
Ние не можеме да бараме од другите нешто што самите не можеме да го исполниме за другите

vasil-sterijovski-240Во Корча, Албанија, на прес-конференција генералниот секретар на Македонска алијанса за европска интеграција, Васил Стерјовски регираше на изјавите на поранешниот министер за надворешни работи на Република Албанија, Алдо Бумчи кој реагираше на изјавата на премиерот Рама при неговата средба со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, оценувајќи ја како опасна и штетна за добрососедството.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заев е принцот на политиканството во Македонија

Заев е принцот на политиканството во Македонија

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (33)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (33)

Култура и туризам

News image

ВОВЕДЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА (ПРЕЧИСТА) 4. XII/21 XI

ВОВЕДЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА (ПРЕЧИСТА) 4. XII/21 XI

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (38)

ОЛИМПИСКИОТ ПАНТЕОН ВО ПАНОНИЈА -II ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.