Иселеници и Регион
Среда, 19 Февруари 2014 04:01   
Македонците од Голобрдо

vjcd6ysd

http://www.histvestnik.psu.ru/PDF/20094/05.pdf

Македонците муслимани не само што беа запоставени во Албанија, туку на некој начин поради својата верска определаба беа на маргините на општествената скала и во Македонија. Тоа овозможува врз нив да делуваат другите етноси и да го доведат во прашање нивниот етнички идентитет.

Повеќе...
 
Среда, 12 Февруари 2014 04:40   
Без масовно гласање на иселеништвото нема стабилност за Република Македонија

janko-tomov-240Деновиве сме сведоци на предизвици за сериозни одлуки. Едните се за редовните Претседателски избори во Република Македонија и вторите предизвици се за предвремени Парламентарни избори заедно со претседателските.

Повеќе...
 
Среда, 12 Февруари 2014 04:36   
Во Корча, Република Албанија, беше промовирана збирката раскази „Сто години копнеж“ од охридскиот писател Мишо Јузмески

sto-godini-kopnez-240Домаќин и организатор на средбата беше Македонскиот културен центар „Сонце“ од Корча, а публиката ја сочинуваа претежно етнички Македонци од округот Корча, односно жители на градовите Корча, Поградец, Билишта и општина Пустец, како и преставници од македонските друштва “Прегор” од Поградец и “МЕД” од Врбник. На промоцијата присуствуваше и Едмонд Темелко, градоначалникот на општината Пустец.

Повеќе...
 
Среда, 12 Февруари 2014 04:32   
За научните истражувачи и соработниците во земјата и странство

nauka-240Министерството за образование и наука на Република Македонија води бази на податоци за научните истражувачи и соработниците во земјата и странство. За таа цел Министерството за образование и наука го креира веб порталот Наука.мк (www.nauka.mon.gov.mk).

Повеќе...
 
Среда, 12 Февруари 2014 04:27   
Македонско друштво „Илинден“ - Тирана додели Благодарници

ilinden-tiranaПо повод петгодишнината Македонско друштво “Илинден” - Тирана додели   Благодарници “Илинден”.

Повеќе...
 
Недела, 09 Февруари 2014 23:00   
Македонците се борат за своите правдини
---280x186Не може да се разбере приказната за македонскиот народ без да се знае и да се чуе сторијата за македонската дијаспора. И, тоа не е една сторија, ниту 10, ниту 100… Тоа се илјадници стории за патувањето, заминувањето, сеќавањето… Одењето на гурбет, животот во туѓина, почнувањето нов живот далеку од татковината.
Повеќе...
 
Среда, 05 Февруари 2014 04:03   
Поп Станко Илиа Која

pop-stanko-240Роден е на 1896 година во Ѓиновец, областа Голо Брдо. По завршувањето на училиштето,тој служел 3 години како поп во Шпат Елбасна. После враќањетоод Елбасан во Голо Брдо служел како поп додека живел. За време кога служеше како поп во родното место Ѓиновес, Голо Брдо добил закани за убиство од лица не православни.

Повеќе...
 
Среда, 05 Февруари 2014 04:02   
Македонски голобрдски фолклор

golobrdski-folklor-1-240Со многу внимание и голем интерес за зачување и пренесување на македонскиот фолклор и традиција од областа Голо Брдо, авторите Цветан Зафир Мазнику, Вита Блаже Која, Митре Стојан Шутку, Вело Цфарку напишаа и издадоа 6 тома со заеднички именител-Голобрдски Фолклор.

Повеќе...
 
Среда, 29 Јануари 2014 04:22   
Да не се попречуваат Македонците на граничниот премин Горица

carina-granica-granicni-prelaz-horgos-240Стерјовски побара од директорката на царината во Корча, да не се попречуваат Македонците на граничниот премин Горица

Повеќе...
 
Среда, 29 Јануари 2014 04:01   
Македонците учесници на Парадата по повод денот на Австралија

parada-avstralija-1-240Советот на Македонската Заедница заедно со Конзулот на Република Македонија во Мелбурн добро ја извршија својата задача на Парадата.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ јавно прашува дали е точно дека Заев ги прифатил сите барања од бугарската држава врзани со историјата и маке

ВМРО-ДПМНЕ јавно прашува што договорил Зоран Заев и дали е точно дека ги прифатил сите барања од б...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (57)

Голем број познати личности од јавниот живот говарат за ликот и делото на Мане Јаковлески. За неко...

Иселеници

News image

ПОЕТСКАТА ПРИКАЗНА ЗА РАДА КРСТЕВСКА – ВИДИНОВСКА (5)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ ...

Култура и туризам

News image

ПОКЛОНЕНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (5)

ВЕСТИТЕ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ СПОРЕД ИТАЛИЈАНСКАТА ЛЕГЕНДА

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (21)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.