Иселеници и Регион
Среда, 10 Јули 2013 07:40   
Штипска здравица за дипломати од сто земји

_______3Во отава се пречекува со македонско вино

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 07:25   
Генералниот конзул во Канада Драган Ѓурчевски му подари македонски штит на Мајк Зафировски

_____________1-001Генералниот конзулат на Република Македонија и Македонија 2025 организираа свечен прием на кој присуствуваа претставници на македонскиот бизнис сектор, претставници на Одборот на директори на Македонија 2025, како и голем број угледни бизнисмени од Канада меѓу кои и г-дин Џон Битов.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 02:05   
Живописување на црквата Свети Наум Охридски во Хамилтон, Канада

zivopisuvanje1-240Денес, кога го славиме празникот на преподобниот чудотворец  Наум Охридски, нашата радост и славение ги зголеми новата фреска  посветена на Успението на овој светец. Фреската која преставува само дел од триптихот на Наумовото житие  е поставена на западната страна од новоизградената црква во Маедонската дијаспора посветена на Свети Наум Охридски и  Св. Атанасиј Велики.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 02:00   
Антички факти за почетокот на грчката окупација на Пелопонес

amazon240

Откога беа покорени од Филип Втори Македонски и Александар Трети Македонски на Грците им биле потребни повеќе од 2000 години да ја окупираат Македонија и Тракија со помош на Големите сили во Балканските војни, каде заедно со Србија и Бугарија меѓусебе ја делат ослободената Македонија, дотогаш под Отоманската империја.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 02:00   
Патување со странска патна исправа на државјани на Република Македонија

prijava-240Заради непречено движење (излез и влез во Република Македонија), на иселеници државјани на Република Македонија кои имаат државјанство и на друга странска држава, а сакаат да остварат излез со странска патна исправа, ќе треба претходно да се пријават дека престојуваат во странство подолго од три месеци, односно дека живеалиштето (адресата) им е во странска држава (согласно член 8 од Законот за Пријавување на живеалиште и престојувалиште Сл.весник 36/1992,12/1993,43/2000 и 66/2007).

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 02:39   
Замерки, напади и притисоци од страна на ЕУ, НАТО, САД и опозицијата со цел менување на името

janko-tomov-240Европската народна партија е најсилна групација во Европскиот Парламент. Нејзиното влијание е од одлучувачки карактер на повеќе нивоа во кои се вклучуваат раководните функции на трите најзначајни европски институции.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 02:20   
Митрополитот Методиј во Виндзор

metodij1-240- Во неделата, на 1 јули 2012 година, на денот кога ги празнуваме Петровденските Поклади во Македонската Црковна Општина Свети Никола во Виндзор, Канада беше отслужена Архирејска Божествена Литургија. На богослужбата чиноначелствуваше Неговото  Високопреосвештенство Митрополитот Американско - Канадски господин Методиј во сослужение со Прото-ставрофор д-р Александар Мустеников и ипо-ѓаконот Димитар Башевски.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 02:17   
Честитка до новиот македонски министер за привлекување странски инвестиции Џери Наумоф

mark-kirk-240Американскиот сенатор Марк Кирк од државата Илиној му испрати писмо честитка до новиот македонски министер за привлекување странски инвестиции Џери Наумоф.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 02:14   
Конгресменот Марлин Статзман стана член на конгресната група за Македонија

meto-kolovski-240Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со гордост го објавува најновиот член на конгресната група на пријатели на Македонија и Американците со македонско потекло - конгресменот Марлин Статзман (републиканец од Индијана). Тој го претставува третото гласачко тело на Индијана и е втор конгресмен од оваа соединета држава кој и се приклучил на македонската кауза.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2013 02:00   
Ќе се одржи 4-тата Глобална Конференција на ОМД

umdgloballogo2013-240После свечената вечера во Сиднеј на 5 јули годинава, во Република Македонија од 24 јули до 2 август 2013 година, ќе се одржи 4-тата Глобална Конференција на ОМД, во Скопје и Охрид врз основа на 100 годишнината од Букурешкот договор од 1913 година, кога Македонија е поделена помеѓу Грција, Србија, Бугарија и Албанија за време на Балканските војни. Исто така, патувањето на учесниците ќе продолжи и низ Егејска и Пиринска Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заев е принцот на политиканството во Македонија

Заев е принцот на политиканството во Македонија

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (33)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (33)

Култура и туризам

News image

ВОВЕДЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА (ПРЕЧИСТА) 4. XII/21 XI

ВОВЕДЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА (ПРЕЧИСТА) 4. XII/21 XI

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (38)

ОЛИМПИСКИОТ ПАНТЕОН ВО ПАНОНИЈА -II ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.