Иселеници и Регион
Среда, 12 Јуни 2013 20:16   
Валентина Нестор ја претстави Македонска алијанса на државната албанска телевизија

1FB8F4AF5045A347B22C8E1BE45B42BA-001

Валентина Нестор ја престави Македонска алијанса за европска интеграција на државната албанска телевизија.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2013 02:05   
И покрај сите притисоци, условувања и негирања, правдата и вистината за македонскиот народ излегуваат на видело

janko-tomov-240Македонците и граѓаните на Република Македонија, сесрдно сакаат членство во Европската Унија. Скоро сите, освен социјалистичката опозиција на актуелната Влада, работат совесно во воспоставување на реформи и закони што ги бара  ЕУ. За таа правна, административна и организациона активност, без помош од ЕУ во последните 5 години, а имајќи во предвид дека Република Македонија била под управа на комунистите и социјалистите, што се спротивни од демократскиот систем на државите членки на ЕУ. Очигледно  некој ги кочи интегративните процеси и создаваа дезориентации, напнатост и нестабилност во македонското општество.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2013 02:00   
Покана: Изложба „Креативноста на македонски уметници во Хрватска“ - Задар

pokana-izlozba-hrvatska-240Pozivnica: Izložba “Stvaralaštvo makedonskih umjetnika u RH” – Zadar

Повеќе...
 
Среда, 05 Јуни 2013 02:04   
Македонската заедница и македонската православна црква во Торонто, Канада

makedonska-zaednica-kanada-1

Македонската заедница во Торонто, под покровителство на македонската  црква  и македонското  патриотско радио Обединета Македонија, во организација на Зоран Карапанчев, Драгица и Мицко Димовски организираа циклус предавања за јакнење на националната свест, идентитет и ширење на вистината за Македонија. Во македонската православна црка Св. Климент Охридски-Торонто, почна серијалот предавања и беседења за Македонија. Честа прва да ги започне беседите за Македонија и припаднаа на Симона Ковалаковски-политолог и новинар, некогашен  новинар во МТВ и уредник во ТВ Сонце. Ковалаковски на мошне инвентивен начин со интеракција на присутните отвори многу прашања поврзани за културата, идентитетот , политиката и  постоењето на Македонија во  античко време. Споредувајки повеке домашни и меѓународни извори таа истакна дека образованието има клучна улога во  јакнењето на националната свест и градењето стратегија за силен идентитет.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јуни 2013 02:03   
Македонска иницијатива во автомобилскиот центар на Канада

avtomobilski-centar-kanada-240Економската презентација на Македонија во соработка со Стопанската Комора на Западно Онтарио, иницираната соработка со општина Виндзор, Корпорацијата за Економски развој и универзитетите во градот ја ставија Македонија во центарот на медиумското внимание во градот. Градоначалникот на Виндзор, Еди Френсис, му се заблагодари на посетата на македонскиот амбасадор и најави интензивирање на соработката со новиот градоначалник на Охрид, Никола Бакрачески.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јуни 2013 02:02   
Гордост е да се родиш и да умреш за Македонија

gordana-dimovska
Пишува: Гордана Димовска

И покрај сите внатрешни делби и препреки, македонскиот народ и народности отсекогаш  тежнееле за слободен живот без ропства и туѓи влијанија. По многу бурни настани во минатото оставено е многу за науката да испитува, историјата да бележи, генерациите да паметат и почитуваат.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јуни 2013 02:01   
Бендот Визија ќе се бори за големото признание на најпознатиот рок фестивал на Балканот

gitarijadaОбјавени учесниците на најстариот европски рок фестивал - „Гитаријада" во Зајечар, Србија.
Визија - единствен бенд од Македонија кој ќе се бори за големото признание на најстариот европски рок фестивал - „Гитаријада“ во Зајачер.

Повеќе...
 
Среда, 29 Мај 2013 02:24   
Во Сиднеј драмата БОРЕЊЕ СО МЕЧКА - WRESTLING THE BEAR се прикажа на англиски јазик

borenje-so-mecka-240Минатиот вторник, 21 мај, бев сведок на прикажувањето на англиски јазик на драмата „Борење со мечка“ од Душан Ристевски во режија на Стефо Нанцу. Да бидам искрен бев возбуден не само од самиот настан, туку и од извонредната драмска престава која ги воодушеви присутните Австралијанци, повеќето здравствени работници.

Повеќе...
 
Среда, 29 Мај 2013 02:21   
Доделена наградата за најдобра поетска збирка во дијаспората

kokarda-240„Иселеничка грамота“ за Жаклина Михајлова и Лилјана Стоилковска-Андовска

Наградата „Иселеничка грамота“, што традиционално ја доделува Матицата на иселениците за најдобра објавена поетска книга од македонските иселеници годинава им се додели на поетесите Жаклина Михајлова од Сиднеј, Австралија, за нејзината поетска книга „Од^ по жица“ и Лилјана Стоилковска-Андовска од Малме, Шведска, за поетската книга „Аксиос“.

Повеќе...
 
Среда, 29 Мај 2013 02:17   
Промоција на туристичките и бизнис поволности на Македонија во Стокхолм „Beyond the Balkans“

beyond-the-balkans-240На покана на Executive Travel Club, во елитниот клуб The Lobbs во Стокхолм, амбасадорот Кире Илиоски во име на Р.Македонија и сите земји од Балканскиот регион, се обрати пред педесетина шведски тур оператори и новинари од специјализирани магазини за патување, презентирајќи ги туристичките потенцијали на Балканот, со фокус на Р.Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Никола Груевски: Секој министер треба да знае што зборува, доколку сака народот да го смета за сериозен

Никола Груевски: Секој министер треба да знае што зборува, доколку сака народот да го смета за с...

Историја

News image

Македонскиот етнос и етногенезата на Македонските династии

Краток опис на античката историјата за Македонија и нејзиното име

Иселеници

News image

ОМД: Венецијанската комисија и официјално против законот за јазици

ОМД: Венецијанската комисија и официјално против зако...

Култура и туризам

News image

Брсјаци и Мијаци

Брсјаци и Мијаци, двете најсочувани племиња на нашата територија, вечните ривали но сепак најдобри...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (39)

ОЛИМПИСКИОТ ПАНТЕОН ВО ПАНОНИЈА -III ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.