Иселеници и Регион
Среда, 20 Февруари 2013 03:01   
ОМД се сретна со Брендан О'Конор-новиот австралиски Министер за имиграција и државјанство

omd-240- Делегацијата на огранокот на ОМД во Австралија предводена од страна на Ордан Андреевски и заменик претседателот на советот на македонската заедница во Викторија, Александар Мојсовски, се сретна со почесниот Брендан О'Конор, австралискиот Министер за имиграција и државјанство.  Средбата се одржа во канцеларијата на министерот во изборната единица Каролин Сптингс која се наоѓа во западните предградија на Мелбурн, каде живеат значителен број на Македонци.

Повеќе...
 
Среда, 20 Февруари 2013 00:00   
Македонците во Албанија во текот на 100 години од албанската држава

debata240Македонско-бугарски дуел на дебата за малцинствата во Албанија.

Правниот факултет при Универзитетот „Марлин Барлети", во соработка со албанскиот Институт за односи со јавноста при овој Универзитет, на 13-ти и 14-ти февруари организираа Меѓународна научна конференција „Албанија и националните и културните малцинства".

Повеќе...
 
Среда, 13 Февруари 2013 21:15   
ВАЖНО СООПШТЕНИЕ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ

g_pasos-a-001За измени во термините за прием на барања за издавање на патни исправи за државјани на Република Македонија во ЕВРОПА

Повеќе...
 
Среда, 13 Февруари 2013 03:28   
Во Стокхолм започнаа Деновите на македонската култура во Шведска

denovi-na-makedonskata-kultura-stokholm-240Со проекцијата на македонскиот филм „Ова не е американски филм”, во режија на Сашо Павловски, во рамките на „Нов балкански филмски фестивал“ (Balkan New Film Festival), на 8 февруари во Стокхолм започнаа Деновите на македонската култура во Шведска, манифестација преку која во текот на оваа година со неколку културни содржини ќе бидат одбележани две децении дипломатски врски меѓу Република Македонија и Шведска.

Повеќе...
 
Среда, 13 Февруари 2013 03:25   
Македонско Друштво “Илинден”- Тирана одржа избори

Ilinden-TiranaНа 09.02.2013 година во Тирана Република Албанија Македонско Друштво “Илинден”- Тирана одржа избори.

Македонското друштво „Илинден“ –Тирана за мандадниот период 2013 – 2016 година за Претседател на Македонското друштво „Илинден“-Tирана е избран Г-дин Никола Ѓурѓај, за Потпретседател Г-дин Незир Меча, за Секретар Г-ин Ерлин Мазнику и Генерален кординатор Г-дин Ерјон Танај.

Повеќе...
 
Среда, 13 Февруари 2013 03:21   
ОМД го назначи својот прв претставник за Њу Јорк

vera-arsova-240Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со задоволство го објавува назначувањето на Вера Арсова за прв регионален претставник на ОМД за Њу Јорк.

Повеќе...
 
Среда, 06 Февруари 2013 10:21   
ОМД се прошири со отварањето на органоци во Германија и Холандија

omkВодечката организација на Македонците во светот, Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со задоволство го објавува проширувањето на своите операции со назначувањето на Филип Алтипармаковски како преставник на ОМД во Холандија, Игор Данајловски како преставник на ОМД во Дизелдорф (Германија), и Гоце Пероски како преставник на ОМД во Штутгарт (Германија). Привремено, Алтипармаковски исто така ќе ја преставува ОМД и во Брисел, се додека ОМД не назначи директен преставник за Брисел.

Повеќе...
 
Среда, 06 Февруари 2013 03:29   
Се очекува помош и од интелектуалното Македонско иселеништво

pustec240“…што ке се пишува денес и во следните недели ке биде позитивно поглавје  во историјата  на земјата, а вашите граѓани, вашите деца кога ќе учат од учебниците  по историја  во иднина, да можат да кажат: “Да, ова беше многу позитивно поглавје  вонашата историја”. Оваа изјава е од Евроамбасадорот Иво Орав, во написот од Среда 30 Јануари 2013 во “Нова Македонија,”ОРАВ: ЛИДЕРИТЕ ЗАЕДНО ДА НАЈДАТ ИЗЛЕЗ ОД КРИЗАТА”.

Повеќе...
 
Петок, 01 Февруари 2013 11:23   
Прием на барања и издавање на пасоши во Европа, САД, Канада и Австралија и Нов Зеланд во 2013

agencija_za_iselenistvoИздавање на пасоши во Европа, САД, Канада и Австралија и Нов Зеланд во 2013 година

Повеќе...
 
Среда, 30 Јануари 2013 03:03   
Македонците во Квинсланд безбедни од циклонот Освалд

oswald-ciklon-240Циклонот Освалд кој дојде од Североисточното крајбрежје на Атлантикот, јужно од северните предели на Голф Канпентерија, во Квинсланд, Австралија, ја намали својата јачина на копното, но со поблага разорна снага.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен.

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.