Иселеници и Регион
Среда, 05 Јуни 2013 02:02   
Гордост е да се родиш и да умреш за Македонија

gordana-dimovska
Пишува: Гордана Димовска

И покрај сите внатрешни делби и препреки, македонскиот народ и народности отсекогаш  тежнееле за слободен живот без ропства и туѓи влијанија. По многу бурни настани во минатото оставено е многу за науката да испитува, историјата да бележи, генерациите да паметат и почитуваат.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јуни 2013 02:01   
Бендот Визија ќе се бори за големото признание на најпознатиот рок фестивал на Балканот

gitarijadaОбјавени учесниците на најстариот европски рок фестивал - „Гитаријада" во Зајечар, Србија.
Визија - единствен бенд од Македонија кој ќе се бори за големото признание на најстариот европски рок фестивал - „Гитаријада“ во Зајачер.

Повеќе...
 
Среда, 29 Мај 2013 02:24   
Во Сиднеј драмата БОРЕЊЕ СО МЕЧКА - WRESTLING THE BEAR се прикажа на англиски јазик

borenje-so-mecka-240Минатиот вторник, 21 мај, бев сведок на прикажувањето на англиски јазик на драмата „Борење со мечка“ од Душан Ристевски во режија на Стефо Нанцу. Да бидам искрен бев возбуден не само од самиот настан, туку и од извонредната драмска престава која ги воодушеви присутните Австралијанци, повеќето здравствени работници.

Повеќе...
 
Среда, 29 Мај 2013 02:21   
Доделена наградата за најдобра поетска збирка во дијаспората

kokarda-240„Иселеничка грамота“ за Жаклина Михајлова и Лилјана Стоилковска-Андовска

Наградата „Иселеничка грамота“, што традиционално ја доделува Матицата на иселениците за најдобра објавена поетска книга од македонските иселеници годинава им се додели на поетесите Жаклина Михајлова од Сиднеј, Австралија, за нејзината поетска книга „Од^ по жица“ и Лилјана Стоилковска-Андовска од Малме, Шведска, за поетската книга „Аксиос“.

Повеќе...
 
Среда, 29 Мај 2013 02:17   
Промоција на туристичките и бизнис поволности на Македонија во Стокхолм „Beyond the Balkans“

beyond-the-balkans-240На покана на Executive Travel Club, во елитниот клуб The Lobbs во Стокхолм, амбасадорот Кире Илиоски во име на Р.Македонија и сите земји од Балканскиот регион, се обрати пред педесетина шведски тур оператори и новинари од специјализирани магазини за патување, презентирајќи ги туристичките потенцијали на Балканот, со фокус на Р.Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 29 Мај 2013 02:05   
Дали ОМД и во Скопје ќе го повтори успехот од Вашингтон?

omd240Колку што се наближува времето за одржување на 4-тата конференција на Обединетата Македонска Дијаспора во Скопје, Р. Македонија на 24-27 јули 2013 година, толку интересот во јавноста е се поголем и поголем. Членовите на оваа најуспешна македонска организација надвор од Македонија со нетрпение го очекуваат нејзиното отворање.

Повеќе...
 
Недела, 26 Мај 2013 22:19   
Во Торонто свечено одбележан Денот на македонските просветители и учители

_1_copy_copyВо Торонто свечено одбележан Денот на македонските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј

Повеќе...
 
Сабота, 25 Мај 2013 18:00   
Македонците во Албанија со најмногу жалби до Комисионерот за Заштита од Дискриминација
Hotel_Diplomat_1

Во организација на Албанската Група за Човекови Права и Комисионерот за Заштита од Дискриминација во Тирана, во хотел Дипломат се одржа тркалезна маса за правна обука на малцинствата, за законот за заштита од дискриминација.

Повеќе...
 
Среда, 22 Мај 2013 02:04   
Јубилејна забава „Македонска Трпеза“ - Сиднеј

Biznis-bal-240Во организација на Редакцијата на Македонскиот Телефонски Именик, на 10-ти мај, во свечената “Conca D’Oro”, во Сиднеј, по 20-ти пат се одржа традиционалната вечер на македонските бизнисмени и професионалци, наречена “Македонска трпеза“. Покрај многубројните гости, присутни на вечерата беа Г-динот Грег Кели, член на федералниот Парламент, кој го претставуваше Лидерот на опозицијата Г-динот Тони Абот, членот на Парламентот на НЈВ, Г-динот Џон Сидоти, кој зборуваше во името на Премиерот на НЈВ – Бари О’Фарел, а присутни беа и други членови на Парламентот и членови на локалните Општини.

Повеќе...
 
Среда, 22 Мај 2013 02:03   
Годишната конференција на иселеничките организации

godisna-konferencija-240

На Четвртата годишна конференција на иселеничките организации што ќе се одржи на 25/26 јули 2013 година во Скопје, во организација на Агенцијата за иселеништво на Република Македонија, покрај излагања од страна на претставници од соодветните институции и органи од Република Македонија,  предвидени се излагања и дискусии од страна на претставниците на иселеничките организации кои ќе присуствуваат на Конференцијата.

Теми:

1. Чување и негување на македонскиот јазик и култура како и јазикот и културата на припадниците на заедниците во Република Македонија кои не се мнозинство и поддршка на конкретни проекти и активности на иселениците и иселеничките организации од страна на надлежните државни органи;

2.  Државјанство и избирачко право;

3. Организираност и поврзаност на иселениците од Македонија  и нивните организации во светот и нивна соработка со Агенцијата за иселеништво на Република Македонија.

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ од понеделник тргнува на терен

Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.  

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (39)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (39)

Иселеници

Култура и туризам

News image

ЗА БОЖИЌ -СО ДЕЦАТА ОД МАКЕДОНИЈА И СВЕТОТ

Поетесата Марија Емилија Кукубајска ЗА БОЖИЌ  -СО ДЕЦАТА ОД МАКЕДОНИЈА И СВЕТОТ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (3)

ЕПИСТЕМОЛОГИЈА НА ОНОМАСТИКАТАНА ПАНОНИЈА (ДЕЛ I)

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.