Иселеници и Регион
Среда, 13 Ноември 2013 04:08   
Посета на вечниот дом на мојот соборец и основач на ДООМ и ВМРО-ДПМНЕ

janko-tomov-na-grobot-na-dragan-bogdanovski-240На 3 септември 2013 година во последните 43 години живеење во Австралија, сметајќ од 2007 година, три пати ја посетувам родна Македонија, со мојата сакана сопруга Маргарет, која со техничка, стручна и духовна помош ми овозможува да го дадам најдоброто за публикување (и превод од македонски на англиски) на моите книги и национано политички написи.

Повеќе...
 
Среда, 13 Ноември 2013 04:03   
Иселеничка грамота - 2013 г. за поетесата Жаклина Михајлова – учителката

zaklina-mihajlova-240Книгата „Од по жица“ од Жаклина Михајлова е двојазично издание, во кое се содржани вкупно 33 песни објавени на англиски и македонски јазик и поделени во три циклуси и тоа: „Живот“, „На Македонија“ и „Австралија - вечен непокор“.

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2013 03:03   
Волинска средба во Грингила, Австралија

volinski-sredbi-1-240На 2-ри ноември 2013 год. во просториите од ФК „Грингилски Лавови“ во Грингила, недалеку од градот Волонгонг, Волинци се сретнаа по 16-ти пат, за со полни чаши и убава македонска музика да се видат, помуабетат и провеселат. На присутните во име на одборот, топло добредојде им посака г-динот Иван Трпоски, а за досегашните и идни планови им се обрати еден од иницијаторите на Волинските средби г-динот Тоде Николоски. Приходите од  досегашните средби биле исклучиво наменети за хуманитарни цели – обнова и изградба на нивното родно село Волино, Охридско.

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2013 03:02   
Преку цитати во медиумите препознајте ги клеветите против нашето име

janko-tomov-240Македонските медиумски дневни изданија и интернет портали, во последно време отворено ги изнесуваат мислењата за итната потреба за признавање на уставното име на Македонија.Таквите мислења се изнесуваат и поубедливо, во вид на цитати на врвни поранешни лидери и функционери, на маѓународни тела, како ЕП, ЕУ, НАТО, САД и други држави од Европа, Америка и светот.

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2013 03:01   
Еден пример на успешност: Сузана Сурловски

suzana-surlovski-240Сузана е претседател на националната асоцијација,„Блаже Конески“ која ги помага културните размени помеѓу Франција и Македонија

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2013 03:00   
Стојанка Палко нов генерален координатор на Македонското друштво „Илинден“ - Тирана

ilinden-tiranaПретседателот на Македонското друштво „Илинден“ - Тирана г-дин Никола Ѓурѓај  по поднесена оставка од стрна на г-дин Ерјон Танај генерален координатор на Македонското друштво „Илинден“ - Тирана, врз надлежностите означи нов генерален координатор Стојанка Палко, на 01.11.2013 година со мандат до 2016 година.

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:14   
Ревија на таленти на Натпреварот по рецитирање во НЈВ

recitiranje-240Во организација на Македонскиот Просветно Училишен Одбор на НЈВ, во Сиднеј по шести  пат се одржа Натпреварот по рецитирање на македонски јазик за учениците од основните училишта. И оваа година, традиционално, домаќин беше Основното училиште во Карлтон.

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:03   
Фестивал на храната во Мелбурн

festival-na-hranata-melburn-1-240Со звуците на македонските традиционални инструменти, кавалот, зурлата, гајдата и тапанот започна Македонскиот фестивал на храната во популарниoт Williamstown. Oрганизиран беше и авион кој го вееше големиот банер испишан со Macedonian Food festival. Илјадници посетители со голем интерес ги следеа настапите на фолклорните уметнички друштва кои продефилираа во македонски народни носии и се претставија со најубави македонски ора.

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:02   
Ревија на малите книжевности - Македонија во фокусот

makedonija-vo-fokusot-240 Минатата седмица, во организација на хрватското здружение за унапредување на културата „Културтрегер“ ("Kulturtreger"), во клубот „Букса“ ("Booksa") во Загреб се одржа деветтата Ревија на малите книжевности. Оваа година, Ревијата беше посветена на македонската книжевност и по тој повод, во издание на „Културтрегер“ е објавен избор од творештвото на десет македонски автори кои согласно критериумите на организаторите се помлади од четириесет години и се афирмирани во својата земја, а нивна книга, до сега не е објавена во превод на хрватски јазик. Приредувач на овој избор е Венко Андоновски.

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:01   
Без масовно и демонстративно претставување на македонското единство, светот нема да ни помогне

janko-tomov-240Секое фактичко прикажување на лојалноста на актуелната власт на РМ и одбрана на своите македонски карактеристики и уставното име на Македонија, согласно со  изворите од  вистинската македонска историја, привлекува пријатели на Македонците и на Република Македонија. Посебно пријателство кое доаѓа од страна на светската интелигенција, а мирните протести и масовни мирни културни јавни појави на поголеми групи македонски иселеници и граѓани на Република Македонија, ќе влијае за позитивно претставување и со тоа усвојување на јавното мислење за вистината на  Македонците и Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заев противправно го узурпира мандатот, а соучесник во кршење на Уставот е и Пендаровски

Зоран Заев во негова корист продолжува со кршење на Уставот.

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.