Иселеници и Регион
Четврток, 29 Август 2013 09:34   
Конгресмен од државата Вашингтон стана 20-от член на групата на пријатели на Македонија

maneОбединетата Македонска Дијаспора (ОМД) со задоволство го најавува најновиот член на групата Конгресмени пријатели на Македонија и Македонски Американци - Конгресменот Адам Смит (Демократ-Вашингтон). Конгресменот Смит е претставник на 9-та конгресна област во државата Вашингтон и е 20-от член кој и се приклучува на Конгресната група на пријатели на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 28 Август 2013 12:35   
ИВАН ТРПОСКИ НАЈЗАСЛУЖЕН ПОЕТ ОД ДИЈАСПОРАТА НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА

za_mail

На интернационалниот поетски фестивал во Струга на нашиот поет Иван Трпоски му беше врачена наградата „Стојан Христов“ која традиционално се доделува на овој фестивал на најзаслужен поет од дијаспората.

Советот на СВП едногласно одлучи престижната награда „Стојан Христов“ оваа година на 52-та поетска манифестација да му ја додели на поетот Иван Трпоски за неговата книга избор поезија „Угрејсонце во мојот сон“ што влезе во конкуренција со уште десетина други книги од Македонци од дијаспората.

Наградата „Стојан Христов“ на Иван му беше врачена на завршната програма „Мостови“ на Дрим каде Иван настапи со своја поезија. Ова беше негов трет настап меѓу интернационални поети каде заслужено ги преставуваше сите поети од Австралија како преставник на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“.

Инаку Иван Трпоски е најобјавуван поет и писател од дијаспората. Зад него има голем број објавени дела кои биле наградувани во Австралија и Македонија. Во 1995 година ја доби наградата „Иселеничка грамота“.

Повеќе...
 
Среда, 21 Август 2013 12:43   
Македонците во Ербеле – Маќелара го одбележаа празникот Св.Преображение

erbele240Македонците во Република Албанија 18-19.08.2013 година во село Ербеле -Маќелара, Република Албанија го одбележаа големиот Христиjански празник Преображение со литургија кај црквата Св. Преображение која датира од 12 век.

Повеќе...
 
Среда, 21 Август 2013 03:01   
Трка за помош на деца без родители од домот 11-ти Октомври Скопје, во Вашингтон, Њу Јорк, и Ен Арбор во Мичиген

trkaОбединетата Македонска Дијаспора (ОМД) со задоволство најавува дека добротворниот настан, трката Ајвар 5К, поради големата заинтересираност, оваа година по втор пат ќе се одржи во Вашингтон и за прв пат оваа година на две други локации во Њу Јорк и Ен Арбор во Мичиген. Сите три трки по повод 22 годишнината од осамостојувањето на Македонија ќе бидат одржани во Недела на 8-ми Септември 2013.

Повеќе...
 
Среда, 21 Август 2013 03:00   
Тужба против одлуката на Комисионерот за Заштита од Дискриминација

crveno240Црвено-црната алијанса со тужба бара укинување на казната за инцидентите предизвикани во општина Пустец

Повеќе...
 
Среда, 14 Август 2013 03:43   
Звонко Танески – македонски претставник на книжевниот фестивал Барски летопис во Црна Гора

zvonsko-taneski-240Македонскиот поет, книжевен критичар, есеист, преведувач и универезитетски професор Звонко Танески ќе биде македонски претставник на овогодинешното издание на реномираниот меѓународен книжевен фестивал Барски летопис, кој се одржува во градот Бар, Црна Гора.

Повеќе...
 
Среда, 14 Август 2013 03:40   
Дали фондацијата СОРОС беше инструмент на Клинтоновата администрација!?

soros240За тоа дека поедини личности-видни функционери на ОН и ЕУ кои на извесен начин биле вмешани за промена на уставното име на Македонија, ќе се послужиме со некои пишувања на познати македонски новинари, кои најсовесно си ја вршат својата професија.

Повеќе...
 
Среда, 07 Август 2013 03:03   
Свечености по повод Илинден во Перт

ilinden-pert-240Македонските Обединети Организации во Перт, Австралија организираа чествување на нашиот македонски национален и верски празник Илинден.

Повеќе...
 
Среда, 07 Август 2013 03:02   
Средба во литературното друштво „Григор Прличев“ во Сиднеј со поетесата Марина Мијаковска

literaturno-drustvo-1-240На 26 јули на посета во Литературното друштво дојде поетесата Марина Мијалковска од Македонија. Иако е на кратка посета во Сиднеј кај свои роднини, пројави желба да се сретне со нашите членови и ја посети библиотеката „Григор Прличев“ за која слушала дури во Македонија и секако да подари книги од својата најнова збирка „Куфери“. Иако средбата беше мошне кратка се воспостави контакт за подолгорочна соработка во полето на литературата. Инаку Марина е во процес на докторирање на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје и се занимава со пишување на поезија, есеи, раскази и книжевни критики.

Повеќе...
 
Среда, 07 Август 2013 03:01   
Апел до македонската дијаспора во Швајцарија

Flag-Pins-Macedonia-SwitzerlandВеќе 22 години Република Македонија е изложена на притисоци и уцени од страна на јужниот сосед. И покрај пресудата на Меѓународниот Суд на правдата во Хаг, како и позитивните извештаи од страна на Европската комисија, Грција продолжува и натаму да ги попречува евроатланските интеграции на нашата татковина.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

МОЖЕВТЕ ПОВЕЌЕ, ПОЧЕСНО И ПОМАКЕДОНСКИ

 Слободан Томиќ Во политиката и во животот, храброста и глупавоста не се добродојдени... Полит...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (61)

Милче Милошевски денес е пензионер кој од детство другарува со Маноил Мане Јаковлевски. Нивното др...

Иселеници

News image

МАКЕДОНИЈА ЗАЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГА

МАКЕДОНИЈА ЗАЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГ...

Култура и туризам

News image

Настанување на селото Лазорополе и потеклото на неговите жители

Лазорополе за прв пат се споменува во Кодиката (книгата на дарители) на манастирот Слепче, во вторат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (28)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ I Кога Јасон и Медеја дошле на брод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.