Иселеници и Регион
Среда, 10 Јули 2013 03:00   
Патување со странска патна исправа на државјани на Република Македонија

prijava-240Заради непречено движење (излез и влез во Република Македонија), на иселеници државјани на Република Македонија кои имаат државјанство и на друга странска држава, а сакаат да остварат излез со странска патна исправа, ќе треба претходно да се пријават дека престојуваат во странство подолго од три месеци, односно дека живеалиштето (адресата) им е во странска држава (согласно член 8 од Законот за Пријавување на живеалиште и престојувалиште Сл.весник 36/1992,12/1993,43/2000 и 66/2007).

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 03:39   
Замерки, напади и притисоци од страна на ЕУ, НАТО, САД и опозицијата со цел менување на името

janko-tomov-240Европската народна партија е најсилна групација во Европскиот Парламент. Нејзиното влијание е од одлучувачки карактер на повеќе нивоа во кои се вклучуваат раководните функции на трите најзначајни европски институции.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 03:20   
Митрополитот Методиј во Виндзор

metodij1-240- Во неделата, на 1 јули 2012 година, на денот кога ги празнуваме Петровденските Поклади во Македонската Црковна Општина Свети Никола во Виндзор, Канада беше отслужена Архирејска Божествена Литургија. На богослужбата чиноначелствуваше Неговото  Високопреосвештенство Митрополитот Американско - Канадски господин Методиј во сослужение со Прото-ставрофор д-р Александар Мустеников и ипо-ѓаконот Димитар Башевски.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 03:17   
Честитка до новиот македонски министер за привлекување странски инвестиции Џери Наумоф

mark-kirk-240Американскиот сенатор Марк Кирк од државата Илиној му испрати писмо честитка до новиот македонски министер за привлекување странски инвестиции Џери Наумоф.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 03:14   
Конгресменот Марлин Статзман стана член на конгресната група за Македонија

meto-kolovski-240Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со гордост го објавува најновиот член на конгресната група на пријатели на Македонија и Американците со македонско потекло - конгресменот Марлин Статзман (републиканец од Индијана). Тој го претставува третото гласачко тело на Индијана и е втор конгресмен од оваа соединета држава кој и се приклучил на македонската кауза.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2013 03:00   
Ќе се одржи 4-тата Глобална Конференција на ОМД

umdgloballogo2013-240После свечената вечера во Сиднеј на 5 јули годинава, во Република Македонија од 24 јули до 2 август 2013 година, ќе се одржи 4-тата Глобална Конференција на ОМД, во Скопје и Охрид врз основа на 100 годишнината од Букурешкот договор од 1913 година, кога Македонија е поделена помеѓу Грција, Србија, Бугарија и Албанија за време на Балканските војни. Исто така, патувањето на учесниците ќе продолжи и низ Егејска и Пиринска Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2013 03:00   
Александра Настеска е еден од добитниците на награда на 25 најистакнати емингранти

aleksandra-nasteska-240Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со задоволство објавува дека нашата преставничка за Монтреал, Александра Настеска, активист за зачувување на животната средина е еден од добитниците на наградата топ 25 емигранти во Канада за 2013, чиишто добитници ги бираат граѓаните, ги слави непознатите успешни приказни на најистакнатите емигранти. Настеска е првата Македонка која ја добила оваа престижна награда.

Повеќе...
 
Среда, 26 Јуни 2013 03:00   
До кое ниво се Македонците во Македонската парламентарна група на Австралија

janko-tomov-240На 3 април 2008 година во Австралија е оснивана „Македонска парламентарна група на Австралија“ на федеративно ниво. Во оваа група се зачленети 19 членови на Федералниот Парламент на Австралија, составена од скоро сите постојни (регистрирани) политички партиии во Австралија. Значи во оваа македонска парламентарна група има и парламентарци од најголемите политички партии од актуелната Лабуристичка влада и опозиционата коалиција, составена од Либералната партија на Австралија и Националната партија на Австралија. Еден од иницијаторите за создавање на оваа пријателска група се почесниот конзул на Република Македонија, Зоран Ќосески од Перт, Западна Австралија и Ордан  Андреевски, директор на ОМД за Австралија.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 20:09   
На Празникот на липите во ДПМ
zaklina20i20lile

Врачена наградата „Иселеничка грамота“

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 03:43   
Во Велехрад- Чешка, изложба на македонски ракописи

velehrad1-240Во црквата Св. Богојавление - Кирилка беше отворена калиграфската изложба Manuscripta Glagolitica од авторот Гоце Дуртаноски која изложба ги претставува македонските национални заедници од Европа во екуменското прославување на 1150 годишнината од доаѓањето на Св. Кирил и Методиј во Моравија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заев противправно го узурпира мандатот, а соучесник во кршење на Уставот е и Пендаровски

Зоран Заев во негова корист продолжува со кршење на Уставот.

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.