Иселеници и Регион
Среда, 14 Декември 2011 04:55   
Од активноста на македонската дијаспора во Р.Хрватска

avstralija-1Со цел да се зближат и соработуваат македонците и нивните организации, во дијаспората, потребно е да се публикуваат повеке нивни значајни активности.

Повеќе...
 
Среда, 14 Декември 2011 04:49   
Крај на грчките лаги и шовинистичката политика

sidnej-240На 2-ри декември во просториите на Културниот центар Илинден во Рогдал, предградие на Сиднеј, Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ ги промовира неодамна издадените дела „Малата книга за големите грчки лаги“ од познатиот историчар и борец за македонските човекови права Ристо Стефов од Канада и „Старогрчки и други антички сведоштва за посебноста на античките Македонци“ од познатиот историчар од Македонија Александар Донски. Промотор на книгите беше Виктор Бивел, издавач и писател од Сиднеј.

Повеќе...
 
Петок, 09 Декември 2011 10:20   
Божиќен ручек во Стокхолм

Stockholm8-1Во организација на Македонската амбасада во Шведска и Меѓународниот клуб на жените во Стокхолм, во Операта во шведската престолнина првпат се одржа Божиќен ручек на тема “Македонија”, јави дописникот на МИА.

Повеќе...
 
Среда, 07 Декември 2011 04:05   
Матурска вечер во Мелбурн, Австралија

maturska_vecer_vo_melburn._5Како и секоја година така и оваа, во организација на Учителското Здружение за Викторија, се одржа 20 –тата по ред Матурска вечер. На оваа академска вечер, на сите матуранти, кои успешно го положија испитот по Македонски јазик во училиштата во Викторија, им беа доделени дипломи.

Навистина голем ден за сите ученици, за сите родители, наставници и почесни гости. Гордост и чест е да се видат младите средношколци од македонско потекло да ги завршат нивните испити по Македонски јазик во Австралија. Збогатени со уште еден јазик, со јазикот на своите родители, баби и дедовци, продолжуваат да градат нова иднина и успеси во нивните понатамошни студии. Родителите се посебно задоволни од тоа што континуирано се пренесува јазикот од генерација на генерација.

На оваа вечер поздравен говор одржа претседателката на Учителското здружение, Љубица Талевска, Генералниот конзул Саво Сибиноски, Френк Мерлино, директор на Викториското училиште за јазици, Хари Џенкингс поранешен спикер на викторискиот парламент, Зора Јаневска од учителскиот просветен одбор на Нов Јужен Велс.

Г-динот Хари Џенкинс во своето обраќање укажа на големата потреба од натамошно задржување и изучување на јазиците во светот за да не настане губење на идентитетот, културата на еден народ. Сите испратија честитки до матурантите, до учителите за својата посветеност и до родителите кои ги мотивираат и праќаат своите деца на училиште.

На вечерта присуствуваа и директорите на две училишта, каде се изучува македонскиот јазик Г-динот Калеф и Г-динот Хасан Сајар кои со интерес ги следат активностите на македонските наставници и ги поддржуваат во нивните активности.

maturska-vecer-melburn-5

maturska-vecer-melburn-1

maturska-vecer-melburn-3

maturska_vecer_vo_melburn._2

maturska-vecer-melburn-4

На вечерта беа доделени и награди за најдобрите ученици од секој училишен центар.

За поздрвување е иницијативата на Македонското учителско здружение на Викторија да организира една ваква официјална прослава на доделување на сертификати за положен испит по Македонски јазик. Може да се каже дека е единствена меѓу другите етнички заедници.

gordana_dimovska

 

 

 

 

Гордана Димоска

 
Петок, 02 Декември 2011 21:47   
КАНАДА ИМ ГО ЧЕСТИТА СВЕТИ КЛИМЕНТ НА МАКЕДОНЦИТЕ

aПоловина милион долари донација за Македонскиот соборен храм

Повеќе...
 
Среда, 30 Ноември 2011 04:32   
Голем собир на македонските деца багалци во Канада

begalci-kanada-240Во организација на Здружението на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија и македонската Амбасада во Отава, Канада, минатата недела се одржа голем собир на кој присуствуваа повеќе стотина Македонци, деца-бегалци од граѓанската војна во Грција, повеќе македонски семејства со потекло од Егејска Македонија, како и неколкумина преживеани борци од граѓанската војна.

Повеќе...
 
Среда, 30 Ноември 2011 04:30   
Да се спречи тоталната асимилација на македонското иселеништво

janko-tomov-240Тотална асимилација  на Македонското иселеништво е помогнато од повеќето Македонски дневни, неделна и електронски медиумски изданија од Република Македонија и диаспората, кои се про-социјалистички и чезнеат за повраток на едноумието и за  заштита на своите наредбодатели. Тие се уште не се доволно национално осознаени иако се стекнати со високо образованија. Со нивната  политичка припадност, која невешто ја сокриваат, но нивните дела докажуваат дека се папети-маши, на социјалистичките партии, кои се во опозицијата на денешната власт. Овие “демократско”-социјалистички партии настојуваат по секоја цена, да ја деградираат денешната демократска власт. Зошто?

Повеќе...
 
Четврток, 24 Ноември 2011 20:36   
ЕДМОНД ТЕМЕЛКО Е ДЕМОКРАТ, А НЕ МАНИПУЛАТОР!

Во дневниот весник ДНЕВНИК на 22 ноември 2011, година на првата страница објавен е текст со наслов „Единствениот градоначалник Македонец во Албанија, се пресели во Македонија“, поднаслов „Едмонд Темелко сe втемели во Ресен, го запусти Пустец“.

Текстот не е потпишан, што наведува на заклучок дека е редакциски коментар. Останува енигма изворот на дезинформациите со кои авторот се послужил за манипулација со јавноста во Македонија и Македонците во Република Албанија.

Кога редакцијата веќе си зела за слобода неосновано да обвинува, во согласност со основните права на исправка и одговор, бараме да го објавите следниот демант на Вашиот коментар.

gradonacalnikЕдмонд Темелко не е единствениот градоначалник Македонец во Република Албанија, како што ДНЕВНИК пренесува. Едмонд Темелко е прв градоначалник од Македонска партија во Република Албанија. Има најмалку десетина градоначалници Македонци во Република Албанија, во областите Голо Брдо и Гора, како и во други општини на целата територија, но тоа се градоначалници од албански партии кои работат за нивните партиски интереси.
Повеќе...
 
Среда, 23 Ноември 2011 04:01   
Интелектуалното иселеништво блокира

Macedonians-in-Australia-by-Australian-Macedonian-weeklyМакедонските интелектуалци, на иселеништвото-диаспората, блокирани и за заштита на македонскиот идентитет, со што се оневозможува чак и организирано испраќање на протесни писма , до еврокомесарот за проширување на Европската унија, во врска со заштитата на придавката “Македонски”.

Повеќе...
 
Среда, 23 Ноември 2011 04:00   
Македонски имиња на три нови улици во градот Маркам, Канада

dragan-gjur240До средината на идната година на мапата на градот Маркам во Канада, три нови улици ќе добијат македонски имиња - Пелистер, Даме Груев и Битола.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Груевски: БЕСКРАЈНО ЈА САКАМ МАКЕДОНИЈА

БЕСКРАЈНО ЈА САКАМ МАКЕДОНИЈА

Историја

News image

Конвенцијата помеѓу Бугарија и Грција за иселување на малиинствата!

По Првата светска војна (1914 - 1918), со склучувањето на Договорот за мир со Бугарија на 27 ноември...

Иселеници

News image

Покана: 21. Денови на браќата Миладиновци во Осиек и Ѓаково

Покана: 21. Денови на браќата Миладиновци во Осиек и Ѓаков...

Култура и туризам

News image

Улогата на МПЦ-ОА во Преспа

Македонската православна црква одиграла значајна улога во Преспа. Христијанското население од етничк...

Фељтон

News image

Александар Македонски (33)

Co сигурност е потврдено дека Александар Македонски го префрли во Александрија пазар...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.