Иселеници и Регион
Недела, 16 Октомври 2011 10:04   
Македонски пролетен фестивал во Мелбурн

proleten_festivalНашите иселеници во  Мелбурн Австралија продолжуваат со предвидените активности за промоција на македонската култура и на овој континент.

Повеќе...
 
Среда, 12 Октомври 2011 03:05   
Шеесет и две години од првиот македонски женски клуб во Канада

prv-makedonski-zenski-klub-kanada-240По повод 62та годишнина од основањето на првиот македонски женски клуб се одржа грандиозен собир на Македонските жени во соборниот храм Св. Климент Охридски во Торонто. Амбасадорот Тевдовски им додели признание на 29 претседателки на македонските женски клубови и секции. Почит и беше оддадена и на правата претседателка,  88гошната Мери Кондоф, и на претседателката на Македоската фондација за помош на децата , Сула Герман.

Повеќе...
 
Среда, 12 Октомври 2011 03:04   
Панихида за сите кои ги положија животите за слободата на Македонија

panihida-avstralija-240Во неделата на 09 Октомври 2011 година во просториите на Македонскиот културен Центар ИЛИНДЕН во Перт-З.Австралија, свештеникот отец Веско Каранфилоски одржа панихида за сите кои ги положија животите за слободата на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 12 Октомври 2011 03:04   
Среќен 40-ти роденден „Македонска нација“

makedonska_nacija_111-2Ве молам промовирајте ги статиите-написите, кои се публикуваат  во  “Македонска нација”, тие се од најголем современ-актуелен, а посебно од национален и политички карактер, во денешната македонска електронска медија.

Повеќе...
 
Среда, 05 Октомври 2011 03:17   
Чест и почит - Крсто Јанчев Димитров (7)

janko-tomov-240Крсто Јанчев Димитров, анархист-социјалист, роден 1912 година,  во село Лехово, Серско, Пиринска Македонија,  починал на 20 Март 2004 година,во Сиднеј, Австралија.

Повеќе...
 
Среда, 05 Октомври 2011 03:13   
Поткрепа и од движењето на иселениците за античката припадност на Македонците

janko-tomov-240Спомениците од Македонската античка култура и државност, конечно  доживуваат  обелоденување во Република Македонија,  благодарение на најновите историјски дела за античката припадност, на денешните Македонци, видно поткрепени и од движењето на патриотското иселеништво.

Повеќе...
 
Петок, 30 Септември 2011 20:47   
Заплашувања и предрасуди

pustec-1Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска прими претставници на Македонската национална заедница во Република Албанија, активни во научниот, културниот и економско-политичкиот живот на оваа соседна земја.

Повеќе...
 
Среда, 28 Септември 2011 03:00   
Чест и почит - Ристе Блажев Ристески (6)

riste-blazev-risteski-240

Специјална чест и почит, за починатите лидери на иселеништвото, во прославата на 20 годишнината на суверена Република Македонија

Вечна слава, помен и лесна земја, на покојни, видни лидери на Македонското движење, во дијаспората, што работеа за денешната слобода и осамостојувањето на суверена Република Македонија.

Крсто Шкодров (Стеве Скода), анархист-социјалист,роден во Поздивишча, Егејска Македонија, на 14.09.1944, почина на 12.06.2005, во  Перт З. Австралија.

janko_tomov
Пишува: Јанко ТОМОВ

По повод 20 годишнината од осамостојување на Република Македонија, редно е да им се одаде признание и почит на досега покојните Македонски патриоти, а посебно на раководствата и специјално на лидерите кои во македонската емиграција, во западната хемисвера, го дадоа својот дагоцен придонес, за денес да имаме слободна демократска држава Република Македонија.

Нивната пожртвувана патриотска активност, за стварање на демокраски политички Македонски организации и партии во дијаспората, организирајки ја и информирајќи ја целосно Македонската емиграција, го донесе својот резултат, а тоа е донесувањето на плурарниот демократски систем на владеењето во Република Македонија, од новите втори татковини, на иселениците, од демократскиот западен свет.

Ристе Блажев Ристески 1931-2000

Ристе Блажев Ристески, демократ, роден во с. Гари, Дебарско, во 1 Октомври 1931 година,   починал  на 8 Март 2000 во Австралија. Ристе Ристески бил потпретседател на ДООМ, од конгресот во 1974 година, а исто така и од конгресот во 1977 година, до 5-от Конгрес.

Во 30 Јуни 1967 година биле откриени една група од Битола,Прилеп и Демир Хисар, која била против комунистичкиот режим на Југославија и така биле затворени во СР Македонија. Сите биле осудени, меѓу кои и  Ристе Ристески бил осуден на  две години затвор, кој го одлежал во Идризово, Скопје. Групата била за востание протоив комунистичка Југославија и одвојување на републиката од Југославија. Биле предадени од свои луге, вели Ристе Ристевски, во писмото до Миле Илиевски 04.10.  1970 година.

Ристевски, кога бил затворен и тепан од УДБ-аши, во 1967 година, го изгубил видот на едното око.

После затворот, Ристески  пребегува во Австрија, во1969 година, потоа во Западна Германија, каде бил во логор на емигранти и од таму се населил во Шветска на 12.07. 1970 година. Во истата година од  Миле Илиевски, познат активист на ДООМ,  бара да се претплати на весникот “Македонија”

Ристески и Илиевски од почетокот, соработувале добро, но откако Илиевски ја посетил Австралија и неговиот брат во Вулонгонг, тогаш Ристески многу го навредувал,што дошло да ги прекинат сите мегусебни врски.

Споработник на Ристевски бил Андон Манев од Мелбурн, како и Михаил Шариновски- Солунски.

Ристевски лут на Богдановски зошто не му одговара на писмата, доаѓа до неразбирање со него и почнува да го напаѓа јавно.

Некоја група Македонци од Порт Кембла, Западна Австралија, не го сакале Ристе Ристески, бидејки ги навредувал македонските свештеници, како и југословенските конзули кои доаѓале по македонските општини, во Австралија. За таа цел, за да се разјасни Ристески со нив, Шариновски-Солунски организирал состанок со нив и со Ристески. На состанокот се покажало дека Ристевски бил чист, за кое признал дека ги навредувал поповите и конзулите на Југославија, бидејки биле за југословенскиот комунизам и против македонското движење. Шариновски вели дека тие момчиња од Порт Кембла се здружиле со анархистите, Македонци од Австралија (се мисли на Крсто Димитров, Ѓорги Чочков, Крсто Шкодров и други Македонци од Австралија), кои работеле против Солунски,  Ристески и Манев. Таа група не го сакале  Манев, бидејки имал комунистички идеи.

Шариновски вели дека Манев ги искористил анархистите и со помош на Доне Димов, од Канбера, сакал да му го поврати неговиот Поткомитет на ДООМ, во Канбера.

Званичната патриотска активност на Ристе Ристески, завршува на 5-тиот Конгрес на ДООМ, кога ДООМ се преименува во НОФМ.        .

Вечна му слава и лесна  му земја

Подолжува во наредниот број со општи-покуси податоци за активистите, починатите патриоти-лидери, како што беа: Крсто Јанчев Димитров, заедно со Ѓорги Чoчков, од Сиднеј, едни од важните лидери на НМРО од Сиднеј воедно и уредници на списанието “Глас на Македонците”,кој во првата половина на 80-те, во неколку броја, ја издаваа “Македонска нација”,  Стојан Србинов, од Мелбурн и други починати патриоти.

 
Среда, 21 Септември 2011 03:00   
Чест и почит - Крсто Шкодров (5)

krsto-skodrov-240Крсто Шкодров (Стеве Скода), анархист-социјалист,роден во Поздивишча, Егејска Македонија, на 14.09.1944, почина на 12.06.2005, во  Перт З. Австралија.

Повеќе...
 
Четврток, 15 Септември 2011 16:12   
Малцинствата во Албанија „го дадоа“ Законот за попис на Уставен суд

-1_copy_copyПретставниците на малциснтвата во Албанија денеска пред Уставниот суд во Тирана покренаа иницијатива за преиспитување на уставноста на делови од Законот за попис.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ЕУ интеграција единствено под услов на уставно име и национален идентитет

ОМД: ЕУ интеграција единствено под услов на уставно име и национален идентитет

Историја

News image

Што преставуваше Бугарија за Македонија

На почетокот на август 2017 година Македонија и Бугарија потпишаа Договор за пријателство, добрососе...

Иселеници

News image

ВИСТИНАТА ЗА СОЗДАВАЊЕТО НА ГРЧКАТА ДРЖАВА

Неодамна на интернетската мрежа изненадно се појави видео ...

Култура и туризам

News image

Манастир „Свети Архангел Михаил“ во село Теово, Велешко

На 35 километри југозападно од Велес недалеку од селото Богомила распослано пред клисурата на реката...

Фељтон

News image

Александар Македонски (28)

Кога Александар се укотви, го испрати Парменион со мал дел од војската да го најави ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.