Иселеници и Регион
Среда, 19 Октомври 2011 03:05   
Поткрепа и од движењето на иселениците за античката припадност на Македонците (5)

promocija-pert-240Во Април 2006 година, на книгата: “Античката историја на Македонија и Балканот во делата на западните автори-од фалсификати до коректно презентирање “, од авторот Јанко Томов

Повеќе...
 
Среда, 19 Октомври 2011 03:04   
Обединување на црковните општини, друштвата и клубовите во Шведска

pimen-goce-delcev-svedska-240Средба на митрополитот европски г. Пимен со претставници на Македонскиот сојуз во Шведска

Повеќе...
 
Среда, 19 Октомври 2011 03:03   
Хуманитарна донаторска вечер во Торонто
kanada-2Хуманитарна донаторска вечер во Торонто за помош на децата на загинатите бранители од 2001-та година и семејствата на трагично загинатите македонски војници од воздухопловниот ВИНГ.

Викендот во Торонто се одржа хуманитарна донаторска вечер во организација на ,,Macedonian Children Relief Fund,, од Канада, за помош на децата на загинатите бранители од 2001-та година и семејствата на трагично загинатите македонски војници од воздухопловниот ВИНГ.

Настанот кој изобилуваше со различни содржини беше организиран во Македонската Православна Црква ,,Св. Климент Охридски,, а на истиот присуствуваа голем број хумани граѓани од Торонто и околината.

Почесни гости на настанот беа Неговото Високопреосвештенство Митрополит Американско-Канадски Господин Методи и Генералниот Конзул на Република Македонија во Торонто м-р Драган Ѓурчевски.

humanitarna-donatorska-vecer-toronto

Во свечениот дел свое обраќање пред присутните имаше Претседателот на ,,Macedonian Children Relief Fund,, г-ѓа Сула Ѓерман која зборуваше за основните постулати на кои почива оваа хуманитарна организација а даде и краток осврт на досегашните активности, во насока на помош на 86-те регистрирани деца на македонските бранители, кои ги загубија своите животи во 2001-та година и семејствата на трагично загинатите македонски војници од воздухопловниот ВИНГ.

Официјално обраќање пред присутните хумани луѓе имаше и Генералниот Конзул на Република Македонија во Торонто м-р Драган Ѓурчевски кој во име на Република Македонија се заблагодари за сите напори кои ,,Macedonian Children Relief Fund,, ги прави во насока на помагање на семејствата на загинатите македонски војници. Воедно голема благодарност беше упатена и до доскорешниот Претседател на оваа хуманитарна организација г-ѓа Дона Скотланд но и до сите инволвирани лица во организацијата, кои повеќе или помалку учествуваат во оваа хумана мисија.

Целиот приход од горенаведените активности во рамки на хуманитарна донаторска вечер во организација на ,,Macedonian Children Relief Fund,, од Канада, ќе бидат наменети за помош на децата на загинатите бранители од 2001-та година и семејствата на трагично загинатите македонски војници од воздухопловниот ВИНГ.
 
Недела, 16 Октомври 2011 10:04   
Македонски пролетен фестивал во Мелбурн

proleten_festivalНашите иселеници во  Мелбурн Австралија продолжуваат со предвидените активности за промоција на македонската култура и на овој континент.

Повеќе...
 
Среда, 12 Октомври 2011 03:05   
Шеесет и две години од првиот македонски женски клуб во Канада

prv-makedonski-zenski-klub-kanada-240По повод 62та годишнина од основањето на првиот македонски женски клуб се одржа грандиозен собир на Македонските жени во соборниот храм Св. Климент Охридски во Торонто. Амбасадорот Тевдовски им додели признание на 29 претседателки на македонските женски клубови и секции. Почит и беше оддадена и на правата претседателка,  88гошната Мери Кондоф, и на претседателката на Македоската фондација за помош на децата , Сула Герман.

Повеќе...
 
Среда, 12 Октомври 2011 03:04   
Панихида за сите кои ги положија животите за слободата на Македонија

panihida-avstralija-240Во неделата на 09 Октомври 2011 година во просториите на Македонскиот културен Центар ИЛИНДЕН во Перт-З.Австралија, свештеникот отец Веско Каранфилоски одржа панихида за сите кои ги положија животите за слободата на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 12 Октомври 2011 03:04   
Среќен 40-ти роденден „Македонска нација“

makedonska_nacija_111-2Ве молам промовирајте ги статиите-написите, кои се публикуваат  во  “Македонска нација”, тие се од најголем современ-актуелен, а посебно од национален и политички карактер, во денешната македонска електронска медија.

Повеќе...
 
Среда, 05 Октомври 2011 03:17   
Чест и почит - Крсто Јанчев Димитров (7)

janko-tomov-240Крсто Јанчев Димитров, анархист-социјалист, роден 1912 година,  во село Лехово, Серско, Пиринска Македонија,  починал на 20 Март 2004 година,во Сиднеј, Австралија.

Повеќе...
 
Среда, 05 Октомври 2011 03:13   
Поткрепа и од движењето на иселениците за античката припадност на Македонците

janko-tomov-240Спомениците од Македонската античка култура и државност, конечно  доживуваат  обелоденување во Република Македонија,  благодарение на најновите историјски дела за античката припадност, на денешните Македонци, видно поткрепени и од движењето на патриотското иселеништво.

Повеќе...
 
Петок, 30 Септември 2011 20:47   
Заплашувања и предрасуди

pustec-1Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска прими претставници на Македонската национална заедница во Република Албанија, активни во научниот, културниот и економско-политичкиот живот на оваа соседна земја.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Груевски: БЕСКРАЈНО ЈА САКАМ МАКЕДОНИЈА

БЕСКРАЈНО ЈА САКАМ МАКЕДОНИЈА

Историја

News image

Конвенцијата помеѓу Бугарија и Грција за иселување на малиинствата!

По Првата светска војна (1914 - 1918), со склучувањето на Договорот за мир со Бугарија на 27 ноември...

Иселеници

News image

Покана: 21. Денови на браќата Миладиновци во Осиек и Ѓаково

Покана: 21. Денови на браќата Миладиновци во Осиек и Ѓаков...

Култура и туризам

News image

Улогата на МПЦ-ОА во Преспа

Македонската православна црква одиграла значајна улога во Преспа. Христијанското население од етничк...

Фељтон

News image

Александар Македонски (33)

Co сигурност е потврдено дека Александар Македонски го префрли во Александрија пазар...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.