Иселеници и Регион
Сабота, 25 Декември 2010 12:03   
ТРАДИЦИОНАЛЕН МАКЕДОНСКИ ПИКНИК ВО ДОНИБРУК, МЕЛБУРН

photo_2-3Како и секоја година на 25 декември, така и оваа, во манастирското место Донибрук и Манастирот Св. Прохор Пчински во Викторија, се одржа најголемиот традиционален пикник по повод новогодишните и Божиќни празници.

Повеќе...
 
Среда, 22 Декември 2010 04:00   
Албанија попушта пред притисоците на малцинствата за престојниот попис!?

albanija-popisДржавниот завод за статистика на Албанија ИНСТАТ по притисоците на малцинставта излезе со предлог од три верзии на пописниот формулар  до малцинствата за престојниот попис кој што треба да се одржи во април 2011.

Повеќе...
 
Вторник, 21 Декември 2010 18:09   
Обединетата Македонска Дијаспора изрази голема разочараност од сенаторот Роберт Мененедез.

senator_39915-1Познатиот грчки лобист овојпат ја блокираше Резолуцијата 673 на Сенатот за јавно американско вреднување на Република Македонија за долгите години заедничка борба за подобрување на мирот, стабилноста и демократијата во светот и 15 годишното партнерство со Националната гарда на Вермонт.

Повеќе...
 
Петок, 17 Декември 2010 13:59   
ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИРКА ВЕЛИНОВСКА ЗА РАДИО ИЛИНДЕН МЕЛБУРН
_copy_copy_copy_copyЕдинството на дијаспората е многу важно за нас овде. Таа сила од дијаспората ќе не огрее и нас овде. Таа битка треба побрзо да ја добиеме, делби не ни се потребни. Со делби,на ќар се само оние што не не сакаат.‘
Повеќе...
 
Четврток, 16 Декември 2010 03:35   
Македонците во Тирана оствариле средба со претставници на мисијата на ОБСЕ

_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copyПретставниците на македонското малцинство во Албанија оствариле средба со претставници на Мисијата на ОБСЕ во Тирана, на која било разговарано за последните случувања околу настојувањата на албанските власти да ги прекинат курсевите на македонски јазик во областа Голо Брдо.

Повеќе...
 
Среда, 15 Декември 2010 04:00   
Етничките промени во Македонија - миграцијата и емиграцијата на македонското население

mkbegalciodgrЗаслужува полно внимание да се види како гледале француските претставници на територијата на Македонија и на нејзиното разграничување од соседите на балканот, а посебно на промените што ги доживува нејзиното население во одделни периоди.

Повеќе...
 
Понеделник, 13 Декември 2010 01:00   
Соработка на Кавадарци и Воден во проект за гастрономија

-1Работни групи на општините Кавадарци и Воден се сретнаа во Кавадарци да расправаат на тема Прекугранична соработка со заедничко конкурирање пред европските фондови.

Повеќе...
 
Четврток, 09 Декември 2010 00:15   
Притисоци врз Македонците во Голо Брдо да ги прекинат курсевите по македонски јазик

_Врз Македонците во областа Голо Брдо, Албанија, повторно притисоци и закани од тамошните власти поради одржување курсеви на македонски јазик.

Повеќе...
 
Среда, 08 Декември 2010 04:05   
Штипска средба на Македонците од Егејот

stip-1Ние не сме ниту Егејци, ниту Вардарци, ниту Пиринци, ние сме само Македонци, ова е пораката, која беше испратена од 16. средба на Македонците од Егејскиот дел на Македонија, која на 4 декември се одржа во градот Штип. На неа присуствуваа Македонци од Егејска, Пиринска, Вардарска Македонија, од Мала Преспа, Република Албанија. На средбата беа разменети искуства за борбата за човекови права на нашинците во окупираните делови на Македонија. Средбата е во организација на здружението Македонски Егеј од Штип.

Повеќе...
 
Среда, 08 Декември 2010 04:00   
Сведоштва за печалбарскиот живот

bituse-pecalbariРоден су во село Битуше. Нашиот крај од памтивек е познат како извор, таке – речи фабрика за мајстори, особено зидари. Многу битушани беје чујени мајстори  - зидари и фасадери. Во 1910 година завршив основно школо. Нашите домашни настојувале да не се дајет у наука, него веќ и това што го учевме мало основно школо беше много, а веќ четврти разред – това се викаше многу пејан човек. И нашите домашни ушќе како деца ни велеје: „Научи малу школо, колку мајке да је пишуваш писмо. Ќа одиш и ти на гурбет. Тамо ќа научиш занат. Веков ќа го гледаш. Па кога ќа се вратиш ќа те жениме. Да бидеш домаќин на татка ти. Куќава да не ја посрамотиш. Учењето не ранет куќа...“ Таке ни велеја нашите домашни. А во теја време и таке беше. Никој не одеше по наука. Сите бевме мајстори – гурбетчии.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ДЕМАРШ ДО АМЕРИКАНСКИОТ АМБАСАДОР ЗА ГРУБО МЕШАЊЕ ВО ВНАТРЕШНИТЕ РАБОТИ НА МАКЕДОНИЈА!

- Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро протестира до американскиот амбасадор Џес Бејли, зарад...

Историја

News image

ПРОГЛАС ОД ОКРУЖНИОТ ОДБОР НА НАРОДНООСЛОБОДИТЕЛНИОТ МЛАДИНСКИ СОЈУЗ ЗА ВОДЕНСКО

Народи како нашиот, бездомници, со векови потиснувани и поробувани, го грабнале оружјето во рацете и...

Иселеници

News image

Библиотеката во Мил Парк го одржа деветтиот по ред Саем на книгата наречен Booklovers festival

На овој фестивал свои дела претставија 39 автори меѓу кои ...

Култура и туризам

News image

Крали Марко и непослушната жена

Коа се скарал со жената  и си јавал на коњот отишол во Солун Крали Марко. Па му рекла мајка му:...

Фељтон

News image

Славе Катин и неговите дела посветени на црковното живеење (14)

Македонската православна црква-Охридска архиепископија е важен фактор кој игра зна...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.