Иселеници и Регион
Петок, 01 Февруари 2013 12:23   
Прием на барања и издавање на пасоши во Европа, САД, Канада и Австралија и Нов Зеланд во 2013

agencija_za_iselenistvoИздавање на пасоши во Европа, САД, Канада и Австралија и Нов Зеланд во 2013 година

Повеќе...
 
Среда, 30 Јануари 2013 04:03   
Македонците во Квинсланд безбедни од циклонот Освалд

oswald-ciklon-240Циклонот Освалд кој дојде од Североисточното крајбрежје на Атлантикот, јужно од северните предели на Голф Канпентерија, во Квинсланд, Австралија, ја намали својата јачина на копното, но со поблага разорна снага.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јануари 2013 04:02   
Инвестирај во сончева Македонија

gordana-dimovskaГордана Димовска

Пред повеќе децении започна иселеничката сага. Голем број Македонци, од економски или политички причини, доброволно или принудно денес се наоѓаат надвор од границите на Македонија. Првите иселувања на Македонците се забележани  во 1900  година, во децениите по Берлинскиот Конгрес кога Македонија не се здобила со самоуправа и кога се ределе бунтови и востанија против Отоманското владеење. Според некои неофицијални податоци, бројот на иселени изнесува 700.000 распрснати во 140 земји во светот.

Повеќе...
 
Среда, 30 Јануари 2013 04:01   
Германист, славист, лобист...

natasa-stojkovska-240Наташа Стојковска, славист, германист и предавач на Универзитетот Хумболт во Берлин, работи и на меѓу културната комуникација меѓу Македонија и Германија и е своевиден хоби-лобист за својата татковина.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јануари 2013 04:02   
Реакции за изложбата за Александар Македонски во Сиднеј

pisma-od-makedonija-240Повеќето интересни реакции за веста во електронскиот весник  „Македонска нација“ од 9 јануари 2013 во врска со “Руската изложба за Александар во Сиднеј”(1 дел), која се одржува од 24 ноември 2012 до 28 април 2013 година, во познатиот музеј на Нов Јужен Велс, Австралија, со почит се насочени кон ангажираноста на  авторот, а од страна на автори на слични македонски дела или интелектуалци со високо разбирање на македонската историја.

Повеќе...
 
Среда, 23 Јануари 2013 04:01   
Кратка историја за создавањето на ВМРО-ДПМНЕ - активности во Европа и Австралија (18)

janko-tomov-240Негативни реакции од поедини основачи на поранешни политички македонски организации и бивши лидери кон ВМРО-ДПМНЕ, пред, за време и по неговото основање.

Повеќе...
 
Среда, 16 Јануари 2013 04:02   
Празнични видувања во Сиднеј

sidnej240За време на Божиќните празници чувствителен е пулсот во Македонските заедници насекаде во светот. За Бадник, ден пред Божиќ, во Сиднеј допатуваа Јанко Томов, член на ДООМ и дописник во веб порталот „Македонска нација“ и неговата сопруга Маргарет Томов, директорка на основно училиште во Бризбан.

Повеќе...
 
Среда, 16 Јануари 2013 04:01   
Кратка историја за создавањето на ВМРО-ДПМНЕ- активности во Европа и Австралија (17)

osnovaci-240На 19 Август 1990 година во населбата Туарт Хил (Tuart Hill) во Перт, во просториите на Гренвил Хол (Grenville Hall), се одржа Основачкото Собрание на ВМРО-ДПМНЕ за Перт и Западна Австралија. Најхрабрите Македонци кои ги имаше преку 60-тина, сложно и со голем успех, наспроти лукавноста на поединци про-социјалисти го одржаа Основачкото Собрание.

Повеќе...
 
Петок, 11 Јануари 2013 13:01   
Руската изложба за Александар во Сиднеј

alexander-240Во организација на музејот од Сиднеј, Австралија, од 24 Ноември 2012 до 28 Април, 2013 година, се одржува изложба, за Александар Македонски Трети- Велики, во  власништво на државниот Руски историјски музеј од Питерсбург.

Повеќе...
 
Четврток, 10 Јануари 2013 13:10   
ПРАЗНИЧНИ ВИДУВАЊА Во СИДНЕЈ

_1-001За време на Божиќните празници осетлив е пулсот во Македонските заедници насекаде во светот. За Бадник, ден пред Божик, во Сиднеј допатуваа Јанко Томов, член на ДООМ и дописник во веб страницата „Македонска нација“ и неговата сопруга Маргарет Томов, директорка на основно училиште во Бризбан.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.