Иселеници и Регион
Среда, 08 Јуни 2011 04:23   
ОМД му честита на Премиерот Груевски и Пратениците од Дијаспората

omd-logoОбедината Македонска Дијаспора (ОМД) ги споделува честитките со неколкуте милиони македонци низ светот и му честита на Премиерот Никола Груевски за успехот на изборите во македонија.  Исто така ОМД им честита и на Мики Додевски (Австралија), Ристо Манчев (Европа), и Павле Саздов (Северна Америка) како први членови на Собранието на Македонија избрани од дијаспората.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јуни 2011 04:49   
Чувство-осет на иселеништвото за просперитет на републиката

NikolaGruevskivoAU-240Да се потсетиме на досегашните постигнувања на оваа досегашна  Влада, а да размислиме на иднината на републиката, специјално за новиот лик на “Скопје 2014”, кој ке донесе огромен број на туристи од целиот свет, а со тоа и економски просперитет на градот, пред се. Спомнете се на големиот  интерест,  на странците, за новоизградената спомен куќа на Мајка Тереза! За спомен куќата на Мајка Тереза, дозна целиот слободољубив, католички и православен свет. Тоа и ние, од диаспората, го увидуваме, се соочуваме, а и се гордееме, дека овој светец е со дел и од Македонски корења.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јуни 2011 04:35   
Решение за траен мир на Балканот!

Todor-Petrov-3_1Реферат на Тодор Петров на тркалезната маса „Духовното културно наследство на Македонците, егзодусот и војните на Балканот - предизвик за помирување во 21 век“ во организација на Сојузот на Македонците од Егејот МАКЕДОН што се одржа на 27 мај во Битола.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 04:10   
Првиот светски конгрес за Македонски човекови права во Аделаид 1990 година (11)

kongresot-vo-Adelaid-240По жестокиот геноцид, асимилација и тортура врз Македонците во поробените делови на Македонија,низ векови, под Отоманско и Грчко ропство, за прв пат во историјата, поголемиот дел на Македонците во иселеништвото, кои беа емигрирале од Егејска Македонија, го организираа јавно овој Светски Конгрес во Аделаид, Австралија, во Март, 1990 година. (земено од истоимената необјавена книга на Јанко Томов)

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 04:08   
Свечена приредба во чест на Св. Кирил и Методиј

svecena-priredba-vo-cest-na-sv-kiril-i-metodij-1-240Родниот јази е бисерен ѓердан,тој е извор непресушен вечен,низ бистри книги зборови тече, тој ни е завет од дедовците, чувај го како црнка во окото, без јазик си никој и ништо – Видое Подгорец . Овие стихови беа рецитирани од учениците во Австралија во чест на Свети Кирил и Методиј.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 04:05   
Денови на македонската култура во Канада

kanada-mak-kultura-240Гостувањето на Битолскиот театар во повеќе канадаски градови и престижната изложба на македонски ликовни уметници во Торонто ја одбележаа манифестацијата „Денови на македонската култура“ што ја организираат Македонската амбасада и македонските заедница во Канада.

Повеќе...
 
Вторник, 24 Мај 2011 18:37   
Од Берлин на крштевка во Лешок

tanjaМинаа над две илјади километри за да го крстат Александар Кирил во лешочкиот манастир „Свети Атанасиј“

Повеќе...
 
Петок, 20 Мај 2011 00:21   
Груевски го сочува патриотизмот и ја воздигна МАКЕДОНШТИНАТА во Австралија

janeВо врска со објавеното писмо на Радио Илинден под наслов ‘Груевски го уби патриотизмот во Австралија‘, изразуваме огромно незадоволство и разочараност.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 04:00   
Првиот светски конгрес за Македонски човекови права во Аделаид 1990 година (10)

Grupa-istomislenici-na-kongresaot-vo-Adelaid-dogovor240Пожестокиотгеноцид, асимилација и тортура врз Македонците во поробените делови на Македонија, низвекови, под Отоманскои Грчкоропство, запрвпатвоисторијата, поголемиот дел на Македонците во иселеништвото, кои беа емигрирале од Егејска Македонија, го организираа јавно овој Светски Конгресво Аделаид, Австралија, воМарт, 1990 година. (земеноодистоименатанеобјавенакниганаЈанкоТомов)

Повеќе...
 
Среда, 11 Мај 2011 10:30   
Првиот светски конгрес за Македонски човекови права во Аделаид 1990 година (9)

Vtoriot-den-na-kongresot-vo-Adelaid-9-240По жестокиот геноцид, асимилација и тортура врз Македонците во поробените делови на Македонија,низ векови, под Отоманско и Грчко ропство, за прв пат во историјата, поголемиот дел на Македонците во иселеништвото, кои беа емигрирале од Егејска Македонија, го организираа јавно овој Светски Конгрес во Аделаид, Австралија, во Март, 1990 година. (земено од истоимената необјавена книга на Јанко Томов)

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ЕУ интеграција единствено под услов на уставно име и национален идентитет

ОМД: ЕУ интеграција единствено под услов на уставно име и национален идентитет

Историја

News image

Што преставуваше Бугарија за Македонија

На почетокот на август 2017 година Македонија и Бугарија потпишаа Договор за пријателство, добрососе...

Иселеници

News image

ВИСТИНАТА ЗА СОЗДАВАЊЕТО НА ГРЧКАТА ДРЖАВА

Неодамна на интернетската мрежа изненадно се појави видео ...

Култура и туризам

News image

Манастир „Свети Архангел Михаил“ во село Теово, Велешко

На 35 километри југозападно од Велес недалеку од селото Богомила распослано пред клисурата на реката...

Фељтон

News image

Александар Македонски (28)

Кога Александар се укотви, го испрати Парменион со мал дел од војската да го најави ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.