Иселеници и Регион
Вторник, 19 Април 2011 21:23   
ПОВИК ЗА КАНДИДИРАЊЕ НА КАНДИДАТИ ЗА ПРАТЕНИК ЗА ЕВРОПА

glasacko_mesto-1_copyЗА КАНДИДИРАЊЕ НА КАНДИДАТИ ЗА ПРАТЕНИК ОД ВМРО-ДПМНЕ ЗА ЕВРОПА

Повеќе...
 
Вторник, 19 Април 2011 19:50   
Гласањето на дијаспората е во надлежност на ДИК

dijaspora-1Спроведувањето на изборниот процес во дијаспората за претстојните превремени избори е должност на Државната изборна комија, а МНР може само да помогне, изјави денеска министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Повеќе...
 
Недела, 17 Април 2011 07:37   
МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО АЛБАНИЈА

makedonska_alijansa-1МАКЕДОНСКАТА ПАРТИЈА ВО ПУСТЕЦ ЈА ПОЧНА ИЗБОРНАТА КАМПАЊА ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ ВО АЛБАНИЈА

Повеќе...
 
Четврток, 14 Април 2011 23:03   
Општина Гази Баба на Пустец му подари патокази

pustec-1Градоначалникот на скопската општина Гази Баба, Тони Трајковски со соработниците вчера престојуваше во општина Пустец каде од името на општината донирал патокази и табли на кои се напишани имиња на населени места, инситуции, улици и плоштади.

Повеќе...
 
Среда, 13 Април 2011 03:31   
Стоп за неефикасноста на Македонски лоби групи и невладини организации!?

janko-tomov-240Пишува: Јанко ТОМОВ, Бризбен, Австралија, 12 Април 2011

Во Република Македонија доаѓаат на посета, на владата и нејзините институции, видни светски политичари и дипломати на ЕУ, НАТО, ООН и нивните главни преставници од нивните комисии и тела.

Повеќе...
 
Среда, 13 Април 2011 03:23   
Првиот светски конгрес за Македонски човекови права во Аделаид 1990 година (5)

Delegacija-od-Pert-na-potkomitetot-za-kongresot-vo-Adelaid-240По жестокиот геноцид, асимилација и тортура врз Македонците во поробените делови на Македонија,низ векови, под Отоманско и Грчко ропство, за прв пат во историјата, поголемиот дел на Македонците во иселеништвото, кои беа емигрирале од Егејска Македонија, го организираа јавно овој Светски Конгрес во Аделаид, Австралија, во Март, 1990 година. (земено од истоимената необјавена книга на Јанко Томов)

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 03:10   
Стапува во сила Договорот за социјално осигурување меѓу Македонија и Австралија

dogovor-avstralija-osiguruvanje-240Договорот за социјално осигурување меѓу Република Македонија и Австралија стапи во сила. Со него се опфаќаат околу 4.000 лица кои се пензионирале во Австралија и во Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 03:09   
Седма македонска вечер во Белград

makedonska-vecer-belgrad-240На 2 април 2011 година Македонското здружение „Кочо Рацин“ во Белград, ја одржа традиционалната Седма Македонска вечер по повод седумгодишнината од формирањето на здружението.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 03:06   
Првиот светски конгрес за Македонски човекови права во Аделаид 1990 година (4)

prv-kongres-za-mcp-1990-240Пожестокиот геноцид, асимилација и тортура врз Македонците во поробените делови на Македонија, низ векови, под Отоманско и Грчко ропство, за прв пат во историјата, поголемиот дел на Македонците во иселеништвото, кои беа емигрирале од Егејска Македонија, го организираа јавно овој Светски Конгрес во Аделаид, Австралија, воМарт, 1990 година. (земено од истоимената необјавена книга на Јанко Томов)

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 03:03   
Младите Македонци во иселеништвото и електроратите за Македонистика

avstralija-240Иако денес е многу подобра полажбата на студентите- младите Македонци во иселеништвото, отку во периодите на владеењето на социјалистите, во нивното редовно обрзование, сепак во многу заостаниваме, во тој поглед,  во однос на другите нации и народи, во поглед на изучувувањето на својот Македонски говорен и литературе јазик.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Проект за автонимија на Македонија, Албанија, Стара Србија и Одрин од 1902 г.

Во ми­на­то­то и ма­ке­дон­ско­то и ал­бан­ско­то на­се­ле­ние додека би­ле под турска власт, се­ко­...

Историја

News image

Грчката вооружена пропаганда во Македонија - борбите во Ениџевардарското Блато

„Со спомени за боречките подвизи и за страдањата на (македонскиот народ-н.з) се полни не само планин...

Иселеници

News image

Илинден - симболот на „Обединети Македонци“ од Канада (27)

Магнетизмот на Илинден во дијаспората најсилно се доживу...

Култура и туризам

News image

МАКЕДОНИЈО - НЕ ТЕ ЗАБОРАВАМЕ

Лелеци допираат душава ми ја горат Во мислите бунтоваат со сонот се борат Татковината моли не вика...

Фељтон

News image

Александар Македонски (24)

Кога командниот брод на Александар Македонски премина на тројанскиот брег, во центар...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.