Иселеници и Регион
Среда, 22 Јуни 2011 04:02   
Информација за нашите во Дијаспората

makedonsko-znameИселеници од Македонија, државјани на Република Македонија кои поседуваат и државјанство  на друга странска држава, а имаат намера да патуваат во Република Македонија, без да поседуваат македонска патна исправа, потребно е да поднесат пријава за нивниот престој во странство, подолго од три месеци, до ДКП на Република Македонија во странство или во подрачната единица на Министреството за внатрешни работи во местото на последното живеалиште или на самиот граничен премин при излез од Република Македонија, во согласност со Законот за пријавување на живеалиште и престојувалиште.

 
Среда, 15 Јуни 2011 04:05   
Откритија за важни настани во македонската историја (2)

otkritija-za-vazni-nastani-vo-istorijata-240(Дипломатска акција со помош на нови археолошки пронајдоци, кои потврдуваат дека Европската цивилизација не започнува со Грците, туку со Македонците). ИСБН 0-9752453-1-7, осврт и лектура Александар Донски

Повеќе...
 
Среда, 15 Јуни 2011 04:00   
Комитетот на министрите на СЕ ги реши случаите ОМО Илинден и Иванов против Бугарија

sovetanevropa_59928Предметите ОМО Илинден Пирин, Иванов и другите против Бугарија со резолуција на Комитетот на министрите на Советот на Европа се дефинитивно затворени, бидејќи Бугарија ги исполнила сите обврски кои произлегуваат од пресудите донесени од Европскиот суд на правдата во 2005 година.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јуни 2011 04:27   
Откритија за важни настани во македонската историја (1)

otkritija-za-vazni-nastani-vo-istorijata-240Инж. Васил Иљов: “ И понатаму незаборавот трае како визија, како име, како ненадминлива воена и цивилна слава,како доживеана македонска и македонистичка цивилизација, како време на подем, надеж и расчекор на Македонија и македонизмот, како недосонуван сон на македонските пешадери,штитоносци, копјеносци, на македонските фалангисти и коњаници: да имаш се, а да не бисеш ништо, да незнаеш дури ни цвеќе каде да посадиш од Додона, Арг, Еге и Пела до Александрија и до крајот на светот “.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јуни 2011 04:23   
ОМД му честита на Премиерот Груевски и Пратениците од Дијаспората

omd-logoОбедината Македонска Дијаспора (ОМД) ги споделува честитките со неколкуте милиони македонци низ светот и му честита на Премиерот Никола Груевски за успехот на изборите во македонија.  Исто така ОМД им честита и на Мики Додевски (Австралија), Ристо Манчев (Европа), и Павле Саздов (Северна Америка) како први членови на Собранието на Македонија избрани од дијаспората.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јуни 2011 04:49   
Чувство-осет на иселеништвото за просперитет на републиката

NikolaGruevskivoAU-240Да се потсетиме на досегашните постигнувања на оваа досегашна  Влада, а да размислиме на иднината на републиката, специјално за новиот лик на “Скопје 2014”, кој ке донесе огромен број на туристи од целиот свет, а со тоа и економски просперитет на градот, пред се. Спомнете се на големиот  интерест,  на странците, за новоизградената спомен куќа на Мајка Тереза! За спомен куќата на Мајка Тереза, дозна целиот слободољубив, католички и православен свет. Тоа и ние, од диаспората, го увидуваме, се соочуваме, а и се гордееме, дека овој светец е со дел и од Македонски корења.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јуни 2011 04:35   
Решение за траен мир на Балканот!

Todor-Petrov-3_1Реферат на Тодор Петров на тркалезната маса „Духовното културно наследство на Македонците, егзодусот и војните на Балканот - предизвик за помирување во 21 век“ во организација на Сојузот на Македонците од Егејот МАКЕДОН што се одржа на 27 мај во Битола.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 04:10   
Првиот светски конгрес за Македонски човекови права во Аделаид 1990 година (11)

kongresot-vo-Adelaid-240По жестокиот геноцид, асимилација и тортура врз Македонците во поробените делови на Македонија,низ векови, под Отоманско и Грчко ропство, за прв пат во историјата, поголемиот дел на Македонците во иселеништвото, кои беа емигрирале од Егејска Македонија, го организираа јавно овој Светски Конгрес во Аделаид, Австралија, во Март, 1990 година. (земено од истоимената необјавена книга на Јанко Томов)

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 04:08   
Свечена приредба во чест на Св. Кирил и Методиј

svecena-priredba-vo-cest-na-sv-kiril-i-metodij-1-240Родниот јази е бисерен ѓердан,тој е извор непресушен вечен,низ бистри книги зборови тече, тој ни е завет од дедовците, чувај го како црнка во окото, без јазик си никој и ништо – Видое Подгорец . Овие стихови беа рецитирани од учениците во Австралија во чест на Свети Кирил и Методиј.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 04:05   
Денови на македонската култура во Канада

kanada-mak-kultura-240Гостувањето на Битолскиот театар во повеќе канадаски градови и престижната изложба на македонски ликовни уметници во Торонто ја одбележаа манифестацијата „Денови на македонската култура“ што ја организираат Македонската амбасада и македонските заедница во Канада.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Нападнат е штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Јанушев: Нападнат е штабот на ВМРО-ДПМНЕ, ова е напад врз сите оние кои ги штитат македонските нацио...

Историја

News image

Поздрав до Член 7 од предложениот „договор“ со Грција

Диодор од Сицилија (Хеленски-ГРЧКИ историчар што живеел во првиот век п.н.е.)

Иселеници

News image

Атанас Близнаков – најголемиот донатор од македонското иселеништво (15)

Атанас Близнаков пројавил голема активност во една од зн...

Култура и туризам

News image

Светилишта во Струга: Црквата Света Петка

Култното место Света Петка е познато од дамнина. Тоа беше само обележано, но стружани редовно таму п...

Фељтон

News image

Александар Македонски (37)

Плашејќи се дека на начин што предходно го одбраа Перијците нема да успеат на земјиш...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.