Иселеници и Регион
Среда, 26 Јуни 2013 03:00   
До кое ниво се Македонците во Македонската парламентарна група на Австралија

janko-tomov-240На 3 април 2008 година во Австралија е оснивана „Македонска парламентарна група на Австралија“ на федеративно ниво. Во оваа група се зачленети 19 членови на Федералниот Парламент на Австралија, составена од скоро сите постојни (регистрирани) политички партиии во Австралија. Значи во оваа македонска парламентарна група има и парламентарци од најголемите политички партии од актуелната Лабуристичка влада и опозиционата коалиција, составена од Либералната партија на Австралија и Националната партија на Австралија. Еден од иницијаторите за создавање на оваа пријателска група се почесниот конзул на Република Македонија, Зоран Ќосески од Перт, Западна Австралија и Ордан  Андреевски, директор на ОМД за Австралија.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 20:09   
На Празникот на липите во ДПМ
zaklina20i20lile

Врачена наградата „Иселеничка грамота“

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 03:43   
Во Велехрад- Чешка, изложба на македонски ракописи

velehrad1-240Во црквата Св. Богојавление - Кирилка беше отворена калиграфската изложба Manuscripta Glagolitica од авторот Гоце Дуртаноски која изложба ги претставува македонските национални заедници од Европа во екуменското прославување на 1150 годишнината од доаѓањето на Св. Кирил и Методиј во Моравија.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 03:29   
Австралиски пратеници ќе бидат одликувани

prateniciОбединетата македонска дијаспора (ОМД) со гордост соопштува дека на годинашнава ОМД гала прослава која ќе се одржи во Сиднеј на 5 јули 2013, ОМД наградата за пријателство со Македонија ќе им биде доделена на ко-претседавачите со австралиско-македонската парламентарна група на пријатели - Стивен Џонс, пратеник од Тросби и Лук Симпкинс, патеник од Коуан.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јуни 2013 03:05   
Застарените политички влијанија пречка за македонското единство

janko-tomov-240

Влијанието врз младите генерации од страна на бившите комунисти во Република Македонија, се помали во однос на истите во македонската дијаспора. Што се однесува на националните и политички партии во Република Македонија, нема драстични проблеми, тоа повеќе се однесува за македонската дијаспора, поттикнати од македонските борци-комунисти на Демократската армија на Грција.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2013 21:16   
Валентина Нестор ја претстави Македонска алијанса на државната албанска телевизија

1FB8F4AF5045A347B22C8E1BE45B42BA-001

Валентина Нестор ја престави Македонска алијанса за европска интеграција на државната албанска телевизија.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2013 03:05   
И покрај сите притисоци, условувања и негирања, правдата и вистината за македонскиот народ излегуваат на видело

janko-tomov-240Македонците и граѓаните на Република Македонија, сесрдно сакаат членство во Европската Унија. Скоро сите, освен социјалистичката опозиција на актуелната Влада, работат совесно во воспоставување на реформи и закони што ги бара  ЕУ. За таа правна, административна и организациона активност, без помош од ЕУ во последните 5 години, а имајќи во предвид дека Република Македонија била под управа на комунистите и социјалистите, што се спротивни од демократскиот систем на државите членки на ЕУ. Очигледно  некој ги кочи интегративните процеси и создаваа дезориентации, напнатост и нестабилност во македонското општество.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јуни 2013 03:00   
Покана: Изложба „Креативноста на македонски уметници во Хрватска“ - Задар

pokana-izlozba-hrvatska-240Pozivnica: Izložba “Stvaralaštvo makedonskih umjetnika u RH” – Zadar

Повеќе...
 
Среда, 05 Јуни 2013 03:04   
Македонската заедница и македонската православна црква во Торонто, Канада

makedonska-zaednica-kanada-1

Македонската заедница во Торонто, под покровителство на македонската  црква  и македонското  патриотско радио Обединета Македонија, во организација на Зоран Карапанчев, Драгица и Мицко Димовски организираа циклус предавања за јакнење на националната свест, идентитет и ширење на вистината за Македонија. Во македонската православна црка Св. Климент Охридски-Торонто, почна серијалот предавања и беседења за Македонија. Честа прва да ги започне беседите за Македонија и припаднаа на Симона Ковалаковски-политолог и новинар, некогашен  новинар во МТВ и уредник во ТВ Сонце. Ковалаковски на мошне инвентивен начин со интеракција на присутните отвори многу прашања поврзани за културата, идентитетот , политиката и  постоењето на Македонија во  античко време. Споредувајки повеке домашни и меѓународни извори таа истакна дека образованието има клучна улога во  јакнењето на националната свест и градењето стратегија за силен идентитет.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јуни 2013 03:03   
Македонска иницијатива во автомобилскиот центар на Канада

avtomobilski-centar-kanada-240Економската презентација на Македонија во соработка со Стопанската Комора на Западно Онтарио, иницираната соработка со општина Виндзор, Корпорацијата за Економски развој и универзитетите во градот ја ставија Македонија во центарот на медиумското внимание во градот. Градоначалникот на Виндзор, Еди Френсис, му се заблагодари на посетата на македонскиот амбасадор и најави интензивирање на соработката со новиот градоначалник на Охрид, Никола Бакрачески.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Наместо оставка, го именуваа директор, непресметлив и неспособен, спасете животи дајте си оставка

   ВМРО-ДПМНЕ : Унапредувањето на статусот на Стојанче Ангелов од в.д. во директор ...

Историја

News image

Македонската античка Hова Година е на 19 октомври

Античкиот македонски календар бил календар во употреба во Македонија во ПРВИОТ милениум п.н.е. и е т...

Иселеници

News image

ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ ВО ЉУБОЈНО И ДОЛНО ДУПЕНИ (19)

ДЕЛОТО „ИЛИНДЕН ВО ЉУБОЈНО И ПРЕСПА“

Култура и туризам

News image

ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА – ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА (14)

  Дo почетокот на 1947 година, партизанските сили покажале вистинска моќ во воените способно...

Фељтон

News image

КОПНЕНИ И ПОМОРСКИ СОЈУЗНИШТВА НА АНТИЧКАТА ТЕРИТОРИЈА МАКЕДОНИЈА (22)

Пердика внимателно ја разгледал својата ситуација и решил да оди кај Атињаните за по...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.