Иселеници и Регион
Петок, 29 Април 2011 19:06   
ГЛАСАЊЕ И РЕГИСТРИРАЊЕ НА ДИЈАСПОРАТА

-1_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copyНа претстојните парламентарни избори 2011, за прв пат дијаспората има можноста да гласа т.е. да избере претставник во Собранието на Република Македонија.

 

Повеќе...
 
Четврток, 28 Април 2011 08:54   
Македонската Дијаспора и Изборите во Македонија 2011

dijaspora-1_copyОМД ја поздравува одлуката на Владата на Република Македонија да им овозможи на македонските државјани кои живеат во странство да гласаат на престојните избори во Македонија.  ОМД ги охрабрува македонските државјани кои живеат во странство да гласаат на изборите и со тоа да го исполнат своето право на глас, во Сабота, 4 Јуни 2011.

Повеќе...
 
Среда, 27 Април 2011 22:21   
Австралија- Избори

izbori_avstralija-1...На 15 април 2011 година, Претседателот на Собранието на Република Македонија донесе Решение за распишување на предвремени парламентарни избори за пратеници во Собранието на Република Македонија. Државната изборна комисија на Република Македонија е задолжена да ги спроведе изборите.

Повеќе...
 
Среда, 27 Април 2011 04:23   
Првиот светски конгрес за Македонски човекови права во Аделаид 1990 година (7)

Delegati-na-SK-vo-Adelaid-1990-240По жестокиот геноцид, асимилација и тортура врз Македонците во поробените делови на Македонија,низ векови, под Отоманско и Грчко ропство, за прв пат во историјата, поголемиот дел на Македонците во иселеништвото, кои беа емигрирале од Егејска Македонија, го организираа јавно овој Светски Конгрес во Аделаид, Австралија, во Март, 1990 година. (земено од истоимената необјавена книга на Јанко Томов).

Повеќе...
 
Сабота, 23 Април 2011 21:27   
ВЕЛИГДЕНСКИ ПРАЗНУВАЊА ВО АВСТРАЛИЈА

gordana_dimovskaГордана Димовска- Австралија

Богатата македонска култура, традиција  и обичаи се пренесуваат од колено на колено без разлика каде се наоѓаат Македонците распрснати  низ светот. Каде и да сме, иселени во туѓи земји далеку од своите огништа, празнувањата на нашите религиозни и национални празници, заземаат посебно место .

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 17:30   
Се гради најголемиот манастирски комплекс во македонската дијаспора

petar-1Митрополитот преспанско-пелагониски и администратор австралиско-новозеландски г.Петар на денешната традиционална предвелигденска средба со новинарите истакна дека во Австралија се гради најголемиот манастирски комплекс во македонската дијаспора.

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 04:16   
Големогрчка пропаганда

greek-propaganda-240Сведоци сме на засилената големогрчка пропаганда која го негира постоењето на македонската нација и која ја краде и присвојува македонската историја (а пред се античката).

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 04:10   
Првиот светски конгрес за Македонски човекови права во Аделаид 1990 година (6)

Burna-nok-pred-kongresot-1990-240По жестокиот геноцид, асимилација и тортура врз Македонците во поробените делови на Македонија,низ векови, под Отоманско и Грчко ропство, за прв пат во историјата, поголемиот дел на Македонците во иселеништвото, кои беа емигрирале од Егејска Македонија, го организираа јавно овој Светски Конгрес во Аделаид, Австралија, во Март, 1990 година. (земено од истоимената необјавена книга на Јанко Томов)

Повеќе...
 
Вторник, 19 Април 2011 22:23   
ПОВИК ЗА КАНДИДИРАЊЕ НА КАНДИДАТИ ЗА ПРАТЕНИК ЗА ЕВРОПА

glasacko_mesto-1_copyЗА КАНДИДИРАЊЕ НА КАНДИДАТИ ЗА ПРАТЕНИК ОД ВМРО-ДПМНЕ ЗА ЕВРОПА

Повеќе...
 
Вторник, 19 Април 2011 20:50   
Гласањето на дијаспората е во надлежност на ДИК

dijaspora-1Спроведувањето на изборниот процес во дијаспората за претстојните превремени избори е должност на Државната изборна комија, а МНР може само да помогне, изјави денеска министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Освен претседателот г. Ѓорге Иванов никој на дело и отворено не му застана на патот на ова зло

Неброени се жртвите кои македонскиот народ ги положил во многувековната борба за слобода и независно...

Историја

News image

Поздрав до Член 7 од предложениот „договор“ со Грција

Диодор од Сицилија (Хеленски-ГРЧКИ историчар што живеел во првиот век п.н.е.)

Иселеници

News image

Атанас Близнаков – најголемиот донатор од македонското иселеништво (15)

Атанас Близнаков пројавил голема активност во една од зн...

Култура и туризам

News image

Светилишта во Струга: Црквата Света Петка

Култното место Света Петка е познато од дамнина. Тоа беше само обележано, но стружани редовно таму п...

Фељтон

News image

Александар Македонски (37)

Плашејќи се дека на начин што предходно го одбраа Перијците нема да успеат на земјиш...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.