Иселеници и Регион
Недела, 26 Јуни 2011 11:14   
„Генерацијата М - иднината на иселениците“- нов проект на ОМД

umd-1Ако сакаат личен напредок, но и да и помогнат на татковината, младите Македонци мора да се вклучат во политичкиот живот во земјите каде живеат и да ги искористат контактите за поголемо афирмирање на Македонија.  Ова е заклучокот на дебатата „Генерација М – иднината на младите Македонци“ во рамки на Глобалната конференција на Обединетата македонска дијаспора (ОМД).

Повеќе...
 
Сабота, 25 Јуни 2011 10:53   
Сега е времето да се реши спорот за името

kantrimen-1Потребно е брзо решавање на спорот за името, а времето да се стори тоа е токму сега, истакна заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евро-азиски прашања Томас Кантримен на глобалната конференција што во Вашингтон ја организира Обединетата македонска дијаспора (ОМД), пренесува Гласот на Америка на македонски јазик.

Повеќе...
 
Петок, 24 Јуни 2011 00:29   
Дилемата околу банкротот на Грција продолжува да расте

bankrot-1Дали можноста за банкротирање на некоја држава сеу ште важи? Тоа мора да постои, дури и кога се работи за Грција која од петокот е уште поблиску до тоа. Бидејќи опозицијата уште еднаш ги одби мерките за опоравување на владата на премиерот Јоргос Папандреу. И покрај ова, според медиумите кои ги истражува „одблесоците“, Атина треба да сфати дека напорите за спас се катастрофални. Задолжувањето ќе продолжи.

Повеќе...
 
Среда, 22 Јуни 2011 04:16   
Откритија за важни настани во македонската историја (3)

otkritija-za-vazni-nastani-vo-istorijata-240(Дипломатска акција со помош на нови археолошки пронајдоци, кои потврдуваат дека Европската цивилизација не започнува со Грците, туку со Македонците). ИСБН 0-9752453-1-7, осврт и лектура Александар Донски

Повеќе...
 
Среда, 22 Јуни 2011 04:09   
Овластени лица за заверка на документи во Австралија

Flag-Pins-Macedonia-Australia

Повеќе...
 
Среда, 22 Јуни 2011 04:02   
Информација за нашите во Дијаспората

makedonsko-znameИселеници од Македонија, државјани на Република Македонија кои поседуваат и државјанство  на друга странска држава, а имаат намера да патуваат во Република Македонија, без да поседуваат македонска патна исправа, потребно е да поднесат пријава за нивниот престој во странство, подолго од три месеци, до ДКП на Република Македонија во странство или во подрачната единица на Министреството за внатрешни работи во местото на последното живеалиште или на самиот граничен премин при излез од Република Македонија, во согласност со Законот за пријавување на живеалиште и престојувалиште.

 
Среда, 15 Јуни 2011 04:05   
Откритија за важни настани во македонската историја (2)

otkritija-za-vazni-nastani-vo-istorijata-240(Дипломатска акција со помош на нови археолошки пронајдоци, кои потврдуваат дека Европската цивилизација не започнува со Грците, туку со Македонците). ИСБН 0-9752453-1-7, осврт и лектура Александар Донски

Повеќе...
 
Среда, 15 Јуни 2011 04:00   
Комитетот на министрите на СЕ ги реши случаите ОМО Илинден и Иванов против Бугарија

sovetanevropa_59928Предметите ОМО Илинден Пирин, Иванов и другите против Бугарија со резолуција на Комитетот на министрите на Советот на Европа се дефинитивно затворени, бидејќи Бугарија ги исполнила сите обврски кои произлегуваат од пресудите донесени од Европскиот суд на правдата во 2005 година.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јуни 2011 04:27   
Откритија за важни настани во македонската историја (1)

otkritija-za-vazni-nastani-vo-istorijata-240Инж. Васил Иљов: “ И понатаму незаборавот трае како визија, како име, како ненадминлива воена и цивилна слава,како доживеана македонска и македонистичка цивилизација, како време на подем, надеж и расчекор на Македонија и македонизмот, како недосонуван сон на македонските пешадери,штитоносци, копјеносци, на македонските фалангисти и коњаници: да имаш се, а да не бисеш ништо, да незнаеш дури ни цвеќе каде да посадиш од Додона, Арг, Еге и Пела до Александрија и до крајот на светот “.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јуни 2011 04:23   
ОМД му честита на Премиерот Груевски и Пратениците од Дијаспората

omd-logoОбедината Македонска Дијаспора (ОМД) ги споделува честитките со неколкуте милиони македонци низ светот и му честита на Премиерот Никола Груевски за успехот на изборите во македонија.  Исто така ОМД им честита и на Мики Додевски (Австралија), Ристо Манчев (Европа), и Павле Саздов (Северна Америка) како први членови на Собранието на Македонија избрани од дијаспората.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Русија не го менува ставот, за неа остануваме Република Македонија

Русија не го менува ставот, за неа остануваме Република Македонија  

Историја

News image

140 години од МАКЕДОНСКОТО ВОСТАНИЕ во Кресна, Пиринска Македонија!

Печатот на Главниот штаб на МАКЕДОНСКОТО востание, на кој убаво се чита им...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (15)

Семејното дрво на Атанасовски е интересно со своите личнос...

Култура и туризам

News image

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (13)

ВОВЕДУВАЊЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ВО ХРАМОТ

Фељтон

News image

Александар Македонски (54)

Овде, во Опис, на најблиската точка до Вавилон и на линијата за комуницирање со Запа...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.