Иселеници и Регион
Вторник, 15 Февруари 2011 19:23   
СОЈУЗ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈОТ МАКЕДОН

egejot_230_180-1

 

ПОМЕН ЗА ЖРТВИТЕ ОД БИТКАТА ЗА ЛЕРИН ВО 1949 ГОДИНА

Повеќе...
 
Сабота, 12 Февруари 2011 23:59   
Македонски ресторан прогласен за најдобар во Берлин

-1_copy_copy_copyРесторан „Македонија“

 

 

 

 

Киро Кипроски

Повеќе...
 
Среда, 09 Февруари 2011 04:05   
Формирање на Македонскиот Младински Клуб „Александар Македонски“ во Берлин

mmk-aleksandar-makedonski-14.03.1997-240Ви соопштуваме дека на ден 14 февруари 1997 година е формиран Македонскиот Младински Клуб „Александар Македонски“ во Берлин. Основни цели и задачи на Македонскиот Младински Клуб „Александар Македонски“ се:

Повеќе...
 
Вторник, 08 Февруари 2011 00:56   
Обединетата Македонска Дијаспора

OMD-1Обединетата Македонска Дијаспора вчера во просториите на Фор Сизонс Хотелот во Вестлејк Вилиџ, Калифорнија оствари средба со Министерот за Надворешни Работи на Македонија, Антонио Милошоски.

Повеќе...
 
Сабота, 05 Февруари 2011 14:19   
Македонскиот јазик во Австралија

gordana_dimovskaНова учебна година со нови книги

Повеќе...
 
Четврток, 03 Февруари 2011 11:33   
Македонците во Канада

ljuben-tevdovski-1Македонската амбасада и здруженијата на иселениците во Канада оваа седмица организираат чествувања по повод 139 години од раѓањето на Гоце Делчев и 20 години од независноста на Република Македонија, соопшти Амбасадата на РМ во Отава.

Повеќе...
 
Среда, 02 Февруари 2011 04:10   
Преименувањето на иницијативниот одбор на ДПМНЕ во ВМРО-ДПМНЕ во Западна Австралија 1990 година

janko-tomov-240Во продолжение во целост го приложувам записникот од состанокот на Иницијативниот одбор одржан во домот на Ристо (Крис) Стојчев во Комо.

Повеќе...
 
Среда, 02 Февруари 2011 04:05   
„Македонски глас“ во Берлин 1994 г.

Mak-glas-VO-BERLIN-1994-240Основна намена и цел на ТВ емисијата е македонскиот човек, но, судејќи по се, емисијата има и милионски германски аудиториум.

Повеќе...
 
Среда, 02 Февруари 2011 04:00   
Сиднеј-Австралија 12 јуни 1994г.

Izvad-Vo-odbrana-na-Mult-240По повод најопсниот и најнепринципиелниот напад воопшто врз Македонската нација и Австралиската мултикултурна политика од страна на Австралиската влада, со одлуката насилно да се прекрсти Македонската нација во Славо Македонска и...

Повеќе...
 
Петок, 28 Јануари 2011 00:55   
Темелко: Македонците во Албанија ќе го бојкотираат пописот

-1_copy_copy_copy_copy_copy_copyМакедонците во Албанија ќе го бојкотираат претстојниот попис во април годинава бидејќи Албанскиот институт за статистика не ги прифати барањата за посебна графа за националност Македонец во пописниот формулар, најави претседателот на партијата Македонска алијанса за европска интеграција Едмонд Темелко.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Нападнат е штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Јанушев: Нападнат е штабот на ВМРО-ДПМНЕ, ова е напад врз сите оние кои ги штитат македонските нацио...

Историја

News image

Поздрав до Член 7 од предложениот „договор“ со Грција

Диодор од Сицилија (Хеленски-ГРЧКИ историчар што живеел во првиот век п.н.е.)

Иселеници

News image

Атанас Близнаков – најголемиот донатор од македонското иселеништво (15)

Атанас Близнаков пројавил голема активност во една од зн...

Култура и туризам

News image

Светилишта во Струга: Црквата Света Петка

Култното место Света Петка е познато од дамнина. Тоа беше само обележано, но стружани редовно таму п...

Фељтон

News image

Александар Македонски (37)

Плашејќи се дека на начин што предходно го одбраа Перијците нема да успеат на земјиш...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.