Иселеници и Регион
Среда, 06 Април 2011 04:09   
Седма македонска вечер во Белград

makedonska-vecer-belgrad-240На 2 април 2011 година Македонското здружение „Кочо Рацин“ во Белград, ја одржа традиционалната Седма Македонска вечер по повод седумгодишнината од формирањето на здружението.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 04:06   
Првиот светски конгрес за Македонски човекови права во Аделаид 1990 година (4)

prv-kongres-za-mcp-1990-240Пожестокиот геноцид, асимилација и тортура врз Македонците во поробените делови на Македонија, низ векови, под Отоманско и Грчко ропство, за прв пат во историјата, поголемиот дел на Македонците во иселеништвото, кои беа емигрирале од Егејска Македонија, го организираа јавно овој Светски Конгрес во Аделаид, Австралија, воМарт, 1990 година. (земено од истоимената необјавена книга на Јанко Томов)

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 04:03   
Младите Македонци во иселеништвото и електроратите за Македонистика

avstralija-240Иако денес е многу подобра полажбата на студентите- младите Македонци во иселеништвото, отку во периодите на владеењето на социјалистите, во нивното редовно обрзование, сепак во многу заостаниваме, во тој поглед,  во однос на другите нации и народи, во поглед на изучувувањето на својот Македонски говорен и литературе јазик.

Повеќе...
 
Понеделник, 04 Април 2011 18:23   
ФОРМИРАНО МАКЕДОНСКО ДРУШТВО ВО ИТАЛИЈАНСКИОТ ГРАД КАНЕЛИ

italija-1Минатиот месец во италијанскиот град Канели (Canelli) формирано е Македонско друштво „Камениот мост“ (Il Ponte di Pietra). Името е симболично, а поаѓа од Камениот мост во главниот град на Македонија којшто ги поврзува двете страни на градот, двете души на Скопје.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2011 04:00   
Првиот светски конгрес за Македонски човекови права во Аделаид 1990 година

Tret-del-za-kongresot-vo-Adelaid-1990По жестокиот геноцид, асимилација и тортура врз Македонците во поробените делови на Македонија,низ векови, под Отоманско и Грчко ропство, за прв пат во историјата, поголемиот дел на Македонците во иселеништвото, кои беа емигрирале од Егејска Македонија, го организираа јавно овој Светски Конгрес во Аделаид, Австралија, во Март, 1990 година. (земено од истоимената необјавена книга на Јанко Томов)

Повеќе...
 
Среда, 23 Март 2011 04:00   
Втората годишна конференција на иселеничките организации во Република Македонија

agencija-za-iselenistvo-240На 20 и 21 јули 2011 година во Клубот на пратеници, Скопје, во организација на Агенцијата за иселеништво на Република Македонија, ќе се одржи втората годишна конференција на иселеничките организации,

Повеќе...
 
Среда, 23 Март 2011 04:00   
Првиот Светски конгрес за македонски човекови права во Aделаид 1990 година (2. дел)

Vtor-del-za-kongresot-vo-Adelaid-1990-1-240По жестокиот геноцид, асимилација и тортура врз Македонците во поробените делови на Македонија,низ векови, под Отоманско и Грчко ропство, за прв пат во историјата, поголемиот дел на Македонците во иселеништвото, кои беа емигрирале од Егејска Македонија, го организираа јавно овој Светски Конгрес во Аделаид, Австралија,во Март, 1990 година. (земено од истоимената необјавена книга на Јанко Томов).

Повеќе...
 
Сабота, 19 Март 2011 01:16   
Претседателот Иванов ги повика Македонците од Албанија да се обединат за да ги остварат малцинските

-1_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copyПретседателот Ѓорге Иванов ги повика Македонците од Албанија и раководството на нивната единствена политичка партија Македонска алијанса за европска интеграција МАЕИ да бидат обединети за да можат да ги остварат малцинските права и да го подобрат својот живот во оваа соседна земја, каде што во мај ќе има локални избори, а во ноември попис на населението.

Повеќе...
 
Среда, 16 Март 2011 04:06   
Спектакуларен Мумба фестивал во Мелбурн

mumba4-240Секоја година на денот на трудот во Мелбурн, Викторија, се одржува  најголемиот и најпосетениот Мумба фестивал. Овој фестивал за првпат започнал да се одржува во 1955 година со цел да му се даде значајност, препознатиливост на се што го обележува овој град. По долги години на одржување,овој фестивал зазема важно  место во социјалната историја на градот. Трае 4 дена со над 400 разновидни претстави, активности  за деца и младинци а како круна на сите збиднувања е парадата Мумба која ја посетуваат десетици илјади граѓани. На зборот  Мумба  (земен од Абориџинска тв серија)му е даден  соодветен превод  -  ‘Ајде сите да се дружиме‘.

Повеќе...
 
Среда, 16 Март 2011 04:05   
„Божилак“ успешно го афирмира македонскиот јазик во Австралија

bozilak1-240Потребата од негување и зачувување  на македонскиот јазик како едно од најважните обележја на македонската нација е огромна. Како во земјата така и во дијаспората треба да биде грижа на секој поединец  за да го истакне, афирмира своето потекло и идентитет. Познавањето на јазици е клуч кон иднината и отвора нови врати и патишта,се зајакнуваат уште повеќе меѓуетничките односи и се зголемуваат шансите за блиска соработка со други нации на сите полиња.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Закани и притисоци кон јавната администрација и приватниот сектор пред референдумот

Владев: Закани и притисоци кон јавната администрација и приватниот сектор во Свети Николе пред реф...

Историја

News image

Едмонд Бушие де Бел напишал книга под наслов: „La Macedoine et Les Macedoniens", (Раriѕ 1922, 80, IV. 303)

Едмонд Бушие де Бел, роден на 23 август 1878 година во Везиње, Франција. Завршил класична гимназија ...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (11)

По осамостојувањето на Република Македонија, господинот Ат...

Култура и туризам

News image

Македонски литературен кружок во Софија

Македонскиот литературен кружок беше формиран во август 1936 година, при редакцијата на весникот „Ма...

Фељтон

News image

Александар Македонски (50)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите, а и во наредните продолженија ќе се обид...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.