Иселеници и Регион
Среда, 16 Март 2011 04:00   
Првиот конгрес за македонски човекови права во Аделаид, 1990 година

janko-tomov-240По жестокиот геноцид, асимилација и тортура врз Македонците во поробените делови на Македонија, низ векови, под Отоманско и Грчко ропство, за прв пат во историјата, поголемиот дел на Македонците во иселеништвото, кои беа емигрирале од Егејска Македонија, го организираа јавно овој Светски Конгрес во Аделаид, Австралија, во Март, 1990 година.

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2011 04:02   
Единството - пресуден фактор

edinstvoto-presuden-faktor-240Непосредна соработка со претставниците на Католичката црква, како и на германската држава. - Понудена помош во многу земји за решавање на проблемите за изградба на нови македонски православни цркви, како и за конституирање на Европската епархија на МПЦ.

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2011 04:02   
Да им се помогне на најмладите

da-im-se-pomogne-na-najmladite-240Бесплатните кардио-лекувања во Германија - акција што ја покрена и ја води нашинецот д-р Жан Митрев од Клиниката во Франкфурт.

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2011 04:01   
Сите како еден

site-kako-eden-240Дојдоа со автобуси и автомобили во белгиската метропола, покажувајќи висок степен на македонско национално единство, гордост и достоинство. - И странците со македонските демонстранти пред Европскиот парламент. - Честитки од Белгијанци за мирните демонстрации и желби за македонската држава да биде меѓународно призната.

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:20   
Општ план за олимписки игри во Минхен во 1972

munich1972-240Како одраз на мизерното водење на квалитетниот спорт и физичката култура во СР Македеонија, од страна на комунистите-социјалисти, каде немаше довполно стручни кадри, беше еден од причините, да со моето семејство, илегално емигрирам во Австралија.

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:05   
Драшко Антов - успешен автор во Германија!

drasko-antov-240- Сценарија од гастарбајтерските активности на Македонците за германската телевизија и радио,

- Хуморески, сатирични сцени и афоризми прифатен од германски издавачи.

- Посебни книги за Македонија,

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:01   
Македонска партија со кандидат за градоначалник на Пустец за локалните избори 2011

pustec-240Општинската организација на Македонска партија во Албанија викендов одржа конвенција за утврдување кандидат за градоначалник на општина Пустец за престојните локални избори во Албанија што треба да се одржат на 8 мај годинава. Врз основа на поднесените кандидатури, со тајно гласање, делегатите од Горна Горица, Туминец, Долна Горица, Глобочани, Шулин, Леска, Пустец, Зрновско и Церје за кандидат за градоначалник на општина Пустец го утврдија досегашниот градоначалник Едмонд Темелко. Извршниот одбор на општинската органзиација дополнително ќе ги евидентира 13-те кандидати за советници во Советот на општина Пустец.

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:00   
Македонски Егеј - Штип

Nof_7(СМК) - Во организација на здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија „Македонски Егеј“ од Штип, во Соборната црква „Свети Никола“ во Штип се одржа панихида за Македонците жртви во Граѓанската војна во Грција 1946-1949 година.

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2011 04:10   
Патриотски врски: Перт- Витшје- Мелбурн, во 1990 година

Janko-Tomov-i-Panko-Stamkovski-vo-Nusa-Kvinsland-240Врските со Драган Богдановски ги успоставивме, пред да ја напушти Република Македонија, пеку членот на Тајната Народна Македонска Револуционерна Организација (ТНМРО) од Австралија, Крсто Шкодров,  во 1988 година. Повторно со Драган   успоставивме телефонски врски и почнавме да се допишуваме, во почетокот на 1990 година.

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2011 04:05   
Македонците муслимани не се торбеши, туку само Македонци!

torbesi-vo-sv-jovan-bigorski-240На иницијатива на Сојузот на Македонците со исламска религија, на 15 февруари 2011 година, во амфитеатарот на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ во Скопје, се одржа јавна трибина „Македонците со исламска вероисповед - меѓу националната и религиската припадност.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Мицкоски: Референдумот нема да успее

Мицкоски: Референдумот нема да успее

Историја

News image

Едмонд Бушие де Бел напишал книга под наслов: „La Macedoine et Les Macedoniens", (Раriѕ 1922, 80, IV. 303)

Едмонд Бушие де Бел, роден на 23 август 1878 година во Везиње, Франција. Завршил класична гимназија ...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (11)

По осамостојувањето на Република Македонија, господинот Ат...

Култура и туризам

News image

Македонски литературен кружок во Софија

Македонскиот литературен кружок беше формиран во август 1936 година, при редакцијата на весникот „Ма...

Фељтон

News image

Александар Македонски (50)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите, а и во наредните продолженија ќе се обид...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.