Иселеници и Регион
Среда, 19 Јануари 2011 04:05   
Македонското иселеништво има потреба од посебна рублика во „Македонска нација“ со латинско писмо

janko-tomov-240Останавме само неколкумина активни, постари патриоти, од Македонското движење, уште од времето на нашата креативна активност во  ДООМ и блиските до него национално политички македонски организации во диаспората, кои сме и ние двајцата сеуште активни и го одржуваме движењето.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јануари 2011 04:00   
Околу одржувањето на 4-тиот Конгрес на ДООМ во 1978

-1_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy

 

 

 

 

Некои постари патриоти, симпатизери и членови на Движе-нјето за Ослободуванје и Обединуванје на Македонија (ДООМ) во седумдесеттите и осумдесеттите години, преку искажуванјето на своите ставови, придонесоа до создаванје конфузија и низа контрадикторности во Движенјето.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јануари 2011 04:00   
Барање на иселениците од Австралија во 1991 г.

baranje-na-iselenicite-od-avstralija-1991-240На изборите треба да гласаат сите Македонци

Повеќе...
 
Понеделник, 10 Јануари 2011 01:21   
ЕУ даде амин Преспа да биде резерват

prespa-1Брисел го одобри договор меѓу Македонија,  Грција, Албанија.

Повеќе...
 
Недела, 09 Јануари 2011 05:04   
ВРЗАНОСТ ЗА КОРЕНОТ И ТРАДИЦИЈАТА

gordana_dimovska

2-1

Празнување на Рождество  Христово во Австралија

Повеќе...
 
Сабота, 08 Јануари 2011 09:48   
ИНТЕРВЈУ СО ОТЕЦ ГАВРИЛ – МАНАСТИР СВ. ПРОХОР ПЧИЊСКИ, ДОНИБРУК

__copy_copyНапишано од Радио Илинден- Мелбурн

Петок, 07 Јануари 2011 13:4

Уредник и Водител: Дончо Ангелоски

Повеќе...
 
Среда, 05 Јануари 2011 21:49   
Книгите донирани од ДОМ стигнаа кај Македонците во Голо Брдо, Албанија

К-1_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copyнигите собрани во хуманитарната акција „Книгата моја патува“ што ја организираше партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) и на која и се приклучија граѓани од многу македонски градови, вчера доцна попладне им беа предадени на  Македонците во  Голо Брдо.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јануари 2011 18:22   
Македонците во Албанија добија 8.500 книги собрани од ДОМ

liljana-popovskaКнигите собрани во хуманитарната акција „Книгата моја патува“ што ја организираше партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) и на која и се приклучија граѓани од многу македонски градови, вчера доцна попладне им беа предадени на Македонците во Голо Брдо.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јануари 2011 04:05   
Формирање на Поткомитет за Македонски Човекови права во Западна Австралија во 1989 година

janko-tomov-240Преку работата на ТНМРО во Западна Австра­лија, кога група ,Деца бегалци, заминаа за Македонија, каде се одржуваше прославата по повод 40-годишнината од егзодусот на децата бегалци во 1948 година, го задол­живме Крсто Шкодров да разговара со Драган Богда­новски.

Повеќе...
 
Вторник, 04 Јануари 2011 23:46   
ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА ВРАНИШКОВСКИ АКТ ПРОТИВ МАКЕДОНСКО-БУГАРСКИТЕ ДОБРОСОСЕДСКИ ОДНОСИ!

smk-logo-1

 

 

Одлуката на Апелацискиот суд од Софија да го одбие барањето на македонските власти за екстрадиција на одродникот Јован Вранишковски е акт против добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ПО БОЈКОТОТ има шанси да БИДЕМЕ затоа и ќе БОЈКОТИРАМЕ!

Отец Ивица Тодоров: Бојкот за да нé биде, инаку ќе не снема!

Историја

News image

До 1860 година не само овде во Србија туку и меЃу самите Бугари не било познато дека во Македонија има Словени!

“...До 1860 година не само овде во Србија туку и меѓу самите Бугари не било познато дека во Македони...

Иселеници

Култура и туризам

News image

Брајчинските иселенички средби

Се одржаа 23-те „Брајчинските иселенички средби“

Фељтон

News image

Александар Македонски (45)

Александар Македонски штотуку го освои Источен Иран, пред да го започне големиот пох...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.